[bsa_pro_ad_space id=3][/bsa_pro_ad_space]

,


Nema više lečenja kod kuće, u kovid-bolnicama i zaraženi koji se oporavljaju u svojim domovima

Nema više lečenja kod kuće, u kovid-bolnicama i zaraženi koji se oporavljaju u svojim domovima

07/04/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Novosti/B. RADIVOJEVIĆ

Foto: Pixabay

Pacijenti kod kojih je potvrđen kovid 19 ne mogu se više lečiti u kućnoj izolaciji. Prema novim instrukcijama koje su od države dobile lokalne samouprave, oboleli od ove zarazne bolesti, trebalo bi iz kućne izolacije da se prebace u improvizovane bolnice u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, odakle posle trijaže, u zavisnosti od zdravstvenog stanja, kako je potvrđeno “Novostima”, mogu biti upućeni i u kovid-bolnice.

Lokalne samouprave dužne su da postupe po ovoj instrukciji koju su dobile od Ministarstva zdravlja i Instituta “Dr Milan Jovanović Batut”.

– To se, po odluci Vlade, odnosi na sve dijagnostikovane sa kovidom 19 – objašnjava, za “Novosti”, dr Verica Jovanović, direktorka “Batuta”. – Razlog za donošenje ovako značajne odluke za zaustavljanje širenja infekcije virusom korona je dvojak: prvo što pacijenti sa dokazanim kovidom 19 u kućama mogu da šire infekciju na članove porodice i okruženje, a drugo je nepredvidivost toka same bolesti kovidom 19, jer i kod pacijenata sa blagim simptomima bolest može da eskalira, odnosno da dođe do pogoršanja koje može da ugrozi život obolelog.

U obaveštenju upućenom lokalnim samoupravama navodi se da je prema instrukcijama predsednice Vlade i usvojenim protokolima lečenja pacijenata kod kojih je dijagnostikovan kovid 19, bez odlaganja potrebno postupiti na sledeći način:

– Pacijenti sa kovidom 19 ne mogu se više lečiti u kućnoj izolaciji. Pozitivni na kovid 19 prema usvojenim protokolima upućuju se isključivo u kovid-bolnice, prema teritorijalnoj distribuciji: Beograd – Beogradski sajam, Niš – “Čair”, Novi Sad – Novosadski sajam.

Odluka se, kako nam je rekla dr Jovanović, odnosi na sve dijagnostikovane koji nisu u bolnicama, ali njeno sprovođenje će se, ipak, prilagođavati vremenu postavljanja dijagnoze i pojedinačnom zdravstvenom stanju svakog obolelog.

– Kada su u pitanju ranije dijagnostikovani slučajevi, postupaće se zavisno od toga koliko je prošlo od dijagnoze – objašnjava direktorka “Batuta”. – Ako je prošlo od 12 do 14 dana, i dva testa u razmaku od 24 do 48 sati budu negativna, osoba se smatra izlečenom, ali treba da ostane u samoizolaciji. Oni koji još ne ispunjavaju kriterijum za ponovljeno testiranje, po ovoj odluci treba da pređu u privremene kovid-bolnice. Te privremene bolnice su za lakše pacijente, ali svako ko se tamo upućuje odlazi prvo u trijažni centar. U Beogradu su to Infektivna klinika KCS i KBC “Zemun”, koji je pretvoren u kovid-bolnicu, i tu će se zapravo odlučivati gde će dalje pacijenti koji su se lečili kod kuće – u kovid-bolnice ili u privremenu bolnicu na Sajmu.

EVIDENCIJA SVIH POZITIVNIH

Doktorka Verica Jovanović kaže da na sprovođenju ove odluke radi više sistema:

– Svaka osoba pozitivna na kovid 19 je u našoj centralnoj evidenciji. Kada je u pitanju praćenje njihovog stanja i pridržavanja preporučenih mera, pored zdravstvenog sistema pomoć pružaju inspekcije, zavodi za javno zdravlje, MUP…

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Nema više lečenja kod kuće, u kovid-bolnicama i zaraženi koji se oporavljaju u svojim domovima". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.
[bsa_pro_ad_space id=1][/bsa_pro_ad_space]

Najnoviji oglasi

Mladi košarkaš Konstantin Karapetrović pred novim izazovima

Konstantin Karapetrović talentovani užički košarkaš je sa nepunih 15 godina otišao u Italiju, kako bi unapredio svoj košarkaški razvoj. Trenutno je na odmoru u svom rodnom gradu i razmišlja gde će nastaviti karijeru.… […]

Oblačno i hladno vreme, mestimično slaba kiša

oš jedan tmuran decembarski dan u Srbiji. Očekuje se oblačno i hladno vreme, ponegde uz slabu kišu ili rosulu. Na planinama će provejavati slab sneg. Duvaće slab severni vetar.

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Postavljanje prvog sloja asfalta u Banjičkoj ulici, uskoro početak radova u Ulici Norveških interniraca

Postavljanjem prvog sloja asfalta, nastavljeni su planirani radovi u Banjičkoj ulici, koja se kompletno rekonstruiše u okviru LID projekta. Naredne sedmice biće postavljen i drugi sloj asfalta, a uskoro se početak radova očekuje… […]

RHMZ upozorava na veoma visoku temperaturu do 2. jula

 Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je jutros upozorenje za područje Srbije na veoma visoke temperature u periodu od petka, 26. juna, do četvrtka, 2. jula. Toplotni talas, koji će u većem delu Srbije… […]

Dogovorena ulaganja u dalji razvoj Specijalne bolnice Čigota

U Specijalnoj bolnici „Čigota“ na Zlatiboru danas je održan sastanak posvećen rešavanju aktuelnih pitanja i unapređenju rada ove renomirane zdravstvene ustanove. Razgovorima su prisustvovali predstavnici rukovodstva bolnice, lokalne samouprave i nadležnih institucija, sa… […]

Mjuzikl “Put oko sveta” u Tripkovi

Treći po redu festival kulture i umetnosti ,,Kultur(na)tura“ zvanično počinje 26. juna na letnjoj pozornici u Tripkovi. Očekuje nas mjuzikl za decu i odrasle ,,Put oko sveta“ koji će nas uvesti u nezaboravno… […]

U petak asfaltiranje Banjičke ulice

Zbog radova na asflatiranju, u okviru rekonstrukcije, Banjička ulica u Užicu, biće u potpunosti zatvorena za saobraćaj, u petak, 26.juna. Kako su najavili iz užičkih Puteva, koji izvode radove, predviđena je privremena obustava… […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva
VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2026 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Nema više lečenja kod kuće, u kovid-bolnicama i zaraženi koji se oporavljaju u svojim domovima

07/04/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Novosti/B. RADIVOJEVIĆ
Foto: Pixabay

Pacijenti kod kojih je potvrđen kovid 19 ne mogu se više lečiti u kućnoj izolaciji. Prema novim instrukcijama koje su od države dobile lokalne samouprave, oboleli od ove zarazne bolesti, trebalo bi iz kućne izolacije da se prebace u improvizovane bolnice u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, odakle posle trijaže, u zavisnosti od zdravstvenog stanja, kako je potvrđeno “Novostima”, mogu biti upućeni i u kovid-bolnice.

Lokalne samouprave dužne su da postupe po ovoj instrukciji koju su dobile od Ministarstva zdravlja i Instituta “Dr Milan Jovanović Batut”.

– To se, po odluci Vlade, odnosi na sve dijagnostikovane sa kovidom 19 – objašnjava, za “Novosti”, dr Verica Jovanović, direktorka “Batuta”. – Razlog za donošenje ovako značajne odluke za zaustavljanje širenja infekcije virusom korona je dvojak: prvo što pacijenti sa dokazanim kovidom 19 u kućama mogu da šire infekciju na članove porodice i okruženje, a drugo je nepredvidivost toka same bolesti kovidom 19, jer i kod pacijenata sa blagim simptomima bolest može da eskalira, odnosno da dođe do pogoršanja koje može da ugrozi život obolelog.

U obaveštenju upućenom lokalnim samoupravama navodi se da je prema instrukcijama predsednice Vlade i usvojenim protokolima lečenja pacijenata kod kojih je dijagnostikovan kovid 19, bez odlaganja potrebno postupiti na sledeći način:

– Pacijenti sa kovidom 19 ne mogu se više lečiti u kućnoj izolaciji. Pozitivni na kovid 19 prema usvojenim protokolima upućuju se isključivo u kovid-bolnice, prema teritorijalnoj distribuciji: Beograd – Beogradski sajam, Niš – “Čair”, Novi Sad – Novosadski sajam.

Odluka se, kako nam je rekla dr Jovanović, odnosi na sve dijagnostikovane koji nisu u bolnicama, ali njeno sprovođenje će se, ipak, prilagođavati vremenu postavljanja dijagnoze i pojedinačnom zdravstvenom stanju svakog obolelog.

– Kada su u pitanju ranije dijagnostikovani slučajevi, postupaće se zavisno od toga koliko je prošlo od dijagnoze – objašnjava direktorka “Batuta”. – Ako je prošlo od 12 do 14 dana, i dva testa u razmaku od 24 do 48 sati budu negativna, osoba se smatra izlečenom, ali treba da ostane u samoizolaciji. Oni koji još ne ispunjavaju kriterijum za ponovljeno testiranje, po ovoj odluci treba da pređu u privremene kovid-bolnice. Te privremene bolnice su za lakše pacijente, ali svako ko se tamo upućuje odlazi prvo u trijažni centar. U Beogradu su to Infektivna klinika KCS i KBC “Zemun”, koji je pretvoren u kovid-bolnicu, i tu će se zapravo odlučivati gde će dalje pacijenti koji su se lečili kod kuće – u kovid-bolnice ili u privremenu bolnicu na Sajmu.

EVIDENCIJA SVIH POZITIVNIH

Doktorka Verica Jovanović kaže da na sprovođenju ove odluke radi više sistema:

– Svaka osoba pozitivna na kovid 19 je u našoj centralnoj evidenciji. Kada je u pitanju praćenje njihovog stanja i pridržavanja preporučenih mera, pored zdravstvenog sistema pomoć pružaju inspekcije, zavodi za javno zdravlje, MUP…

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Nema više lečenja kod kuće, u kovid-bolnicama i zaraženi koji se oporavljaju u svojim domovima". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.
[bsa_pro_ad_space id=9][/bsa_pro_ad_space]

Najnoviji oglasi

Mladi košarkaš Konstantin Karapetrović pred novim izazovima

Konstantin Karapetrović talentovani užički košarkaš je sa nepunih 15 godina otišao u Italiju, kako bi unapredio svoj košarkaški razvoj. Trenutno je na odmoru u svom rodnom gradu i razmišlja gde će nastaviti karijeru.… […]

Oblačno i hladno vreme, mestimično slaba kiša

oš jedan tmuran decembarski dan u Srbiji. Očekuje se oblačno i hladno vreme, ponegde uz slabu kišu ili rosulu. Na planinama će provejavati slab sneg. Duvaće slab severni vetar.

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Postavljanje prvog sloja asfalta u Banjičkoj ulici, uskoro početak radova u Ulici Norveških interniraca

Postavljanjem prvog sloja asfalta, nastavljeni su planirani radovi u Banjičkoj ulici, koja se kompletno rekonstruiše u okviru LID projekta. Naredne sedmice biće postavljen i drugi sloj asfalta, a uskoro se početak radova očekuje… […]

RHMZ upozorava na veoma visoku temperaturu do 2. jula

 Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je jutros upozorenje za područje Srbije na veoma visoke temperature u periodu od petka, 26. juna, do četvrtka, 2. jula. Toplotni talas, koji će u većem delu Srbije… […]

Dogovorena ulaganja u dalji razvoj Specijalne bolnice Čigota

U Specijalnoj bolnici „Čigota“ na Zlatiboru danas je održan sastanak posvećen rešavanju aktuelnih pitanja i unapređenju rada ove renomirane zdravstvene ustanove. Razgovorima su prisustvovali predstavnici rukovodstva bolnice, lokalne samouprave i nadležnih institucija, sa… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

[bsa_pro_ad_space id=9][/bsa_pro_ad_space]

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
O privatnosti

Ovaj web sajt koristi kolačiće kako bi izvršavao određene funkcionalnosti, te radi analize poseta i prilagođavanja sadržaja. Načini prikupljanja, obrade i upravljanja ličnim podacima, definisani su dokumentom Politika privatnosti.