Aplikacijom protiv alergija – saradnja Srbije i Hrvatske

Aplikacijom protiv alergija – saradnja Srbije i Hrvatske

25/08/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Info Press

Foto: Info Press

Tokom pandemije koronavirusa jedno od pitanja koje smo često slušali jeste i – “Da li je alergija ili imam virus?”. Razlog je taj što alergije i virusi imaju slične simptome – osetimo svrab u nosu, kijamo, zapušen nam je nos, slabi nam čulo mirisa ili ga čak gubimo, suze nam oči, svrbe nas. Zbog svega toga smo razdražljivi i smanjuje nam se kvalitet života. Treba da znamo da nismo usamljeni slučaj, jer su alergije, uz astmu, najčešće hronične bolesti u Evropi.

Procenjuje se da oko 80 miliona odraslih (preko 20%) Evropljana ima neku alergiju. Od toga su, oko 30 – 40 odsto deca i taj broj konstantno raste. Alergije se nikada u potpunosti ne mogu izlečiti, ali ih možemo držati pod kontrolom. Prvi korak je da izbegavamo kontakt sa alergenima. Kako to da postignemo?

Jedno od rešenja je mobilna aplikacija RealForAll za Android i iOS korisnike. Građani sada mogu putem ove besplatne aplikacije proveriti kakva je trenutna situacija vezana za pojavu alergena i prognoza za narednih nekoliko dana i na taj način planirati svoje aktivnosti i terapije u dogovoru sa svojim lekarom.

Aplikacija je samo deo velikog projekta “Merenja u realnom vremenu i prognoza za uspešnu prevenciju i život sa sezonskim alergijama u prekograničnom području Hrvatska-Srbija” – RealForAll (2017HR-RS151) koji se sufinansira preko Interreg IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Hrvatska. Konzorcijum koji čine BioSens Institut – Istraživačko razvojni institut za informacione tehnologije u biosistemima iz Novog Sada, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Odijel za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (Hrvatska) i Grad Osijek implementirali su RealForAll projekat od 2017. do 2020. godine sa ciljem da unaprede sistem javnog zdravstva kako bi ispunio svoju ulogu u prevenciji i lečenju sezonskih alergija.

“Klasično merenje izloženosti polenu iz vazduha sprovodi se standardnom metodom koja je veoma spora, pa podaci do krajnjih korisnika stižu sa zakašnjenjem i do sedam dana. Sa ovim sistemom, osobe alergične na polen, osobe koje o njima brinu i medicinski radnici putem RealForAll aplikacije imaju dostupne časovne koncentracije alergenog polena. Aplikacija omogućava beleženje simptoma i njihovo prikazivanje u odnosu na merenja, što olakšava i ubrzava komunikaciju sa lekarom, a samim tim omogućava efikasnije određivanje dijagnoze i određivanje odgovarajuće terapije. Takođe, korisnici imaju prognozu kako kratkoročnu (do 72h) tako i dugoročnu koja im može pomoći da planirajući svoje aktivnosti. Iako je tek druga godina operativnog rada RealForAll Sistema, do sada je registrovano više od 10000 korisnika”, objašnjava dr Branko Šikoparija, viši naučni saradnik Instituta BioSens.

RealForAll projekat je napravio, testirao i pustio u rad sistem za automatsko merenje atmosferskih koncentracija polena. Sistem se sastoji od dva RAPID-e uređaja koji koristeći princip protočne citometrije, merenja fluorescence i modela veštačke inteligencije identifikuje za ovaj region najznačajniji alergeni polen. Podaci iz RAPID-e uređaja čuvaju se u RealForAll bazi podataka koja pored merenja iz Novog Sada i Osijeka čuva merenja iz Finske i Litvanije. Podaci su korisnicima, osim preko mobilne aplikacije, dostupni putem interneta i to preko www.realforall.com.  

Izloženost aeroalergenima je u direktnoj vezi sa alergijskim rinitisom i astmom koji nepovoljno utiču na kvalitet života. Na taj način dodatno se opterećuje zdravstveni sistem, što rezultira negativnim ekonomskim uticajem na čitavu državu. Kada imamo relevantnu informaciju o riziku za izloženost alergenima, to je već jedan korak bliže prevenciji simptoma alergije. U kontekstu javnog zdravlja, podaci pomažu i retrospektivnu analizu i stretegijsko planiranje. Formiranje mreže stanica za prećenje bioaerosola u realnom vremenu će značajno uticati na aerobiološka istraživanja kako regionalno tako i na nivou cele Evrope. 

“Projekat se fokusirao na polen breze, trava i ambrozije koji su najznačajniji uzročnici sezonskih alergija u Evropi. U narednom periodu projektni partneri će biti posvećeni unapređenju i održivosti razvijenog sistema, ali i proširenju da obuhvati automatska merenja i sa drugih mernih mesta u Evropi. Istraživači Instituta BioSens kroz implementaciju projekta BREATHE, koji će u okviru poziva PROMIS finansirati Fond za nauku Republike Srbije, planiraju da unaprede modele identifikacije bioaerosola kako bi postojeći imali još veću tačnost i mogućnost da identifikuju i drugi alergeni polen. Takođe, testiraće se mogućnsti primene ove tehnologije u detekciji spora gljiva koje mogu biti jaki alergeni i značajni uzročnici biljnih bolesti“, zaključuje dr Šikoparija i ističe da je RealForAll prepoznat i od Copernicus Atmosphere Monitoring Service sa kojim je započeo saradnju na integraciji merenja atmosferskih koncentracija polena u realnom vremenu sa modelima za prognoziranje.

Pored razvoja sistema, RealForAll je značajnu pažnju posvetio upoznavanju stanovništva sa benefitima primene podataka u svakodnevnom životu. Takođe, rezultati projekta prikazani su i međunarodnoj naučno-istraživačkoj zajednici kroz publikacije u naučnim časopisima i učešće na naučnim skupovima. Projekat je pored Evropske unije, finansirala i Autonomna Pokrajina Vojvodina, Pokrajinski sekretarijat za finansije i institucije koje sprovode aktivnosti.

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Aplikacijom protiv alergija – saradnja Srbije i Hrvatske". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Cigarete ponovo poskupele, objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.

U Srbiji važe novi iznosi akciza, koji su usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto.

Sunčano jutro zameniće nestabilno poslepodne, temperatura i dalje visoka

Danas će biti promenljivo oblačno i toplo vreme sa temperaturom do 27 stepeni. Od sredine dana mogu se očekivati kiša i kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom.

OTVOREN KONKURS ZA DODELU NAGRADE MILAN MLADENOVIĆ 2024

Zadužbina Milana Mladenovića otvorila je konkurs za Nagradu Milan Mladenović 2024. Pod sloganom ,,Prijavi svoju stvar” konkurs je otvoren od 01.05. do 31.05.2024.

Zahtev za izdavanje nalepnice za laka električna vozila podnose se do 15. juna

Primena novog Zakona o bezbednosti saobraćaja (ZBS), kojim je po prvi put obuhvaćeno i pitanje lakih električnih vozila u Srbiji, počela je u septembru.

Aprilske penzije tek posle praznika 

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) objavio je novi kalendar isplata penzija, po kom se vidi da će penzije za april biti isplačene kasnije

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
41

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Aplikacijom protiv alergija – saradnja Srbije i Hrvatske

25/08/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Info Press
Foto: Info Press

Tokom pandemije koronavirusa jedno od pitanja koje smo često slušali jeste i – “Da li je alergija ili imam virus?”. Razlog je taj što alergije i virusi imaju slične simptome – osetimo svrab u nosu, kijamo, zapušen nam je nos, slabi nam čulo mirisa ili ga čak gubimo, suze nam oči, svrbe nas. Zbog svega toga smo razdražljivi i smanjuje nam se kvalitet života. Treba da znamo da nismo usamljeni slučaj, jer su alergije, uz astmu, najčešće hronične bolesti u Evropi.

Procenjuje se da oko 80 miliona odraslih (preko 20%) Evropljana ima neku alergiju. Od toga su, oko 30 – 40 odsto deca i taj broj konstantno raste. Alergije se nikada u potpunosti ne mogu izlečiti, ali ih možemo držati pod kontrolom. Prvi korak je da izbegavamo kontakt sa alergenima. Kako to da postignemo?

Jedno od rešenja je mobilna aplikacija RealForAll za Android i iOS korisnike. Građani sada mogu putem ove besplatne aplikacije proveriti kakva je trenutna situacija vezana za pojavu alergena i prognoza za narednih nekoliko dana i na taj način planirati svoje aktivnosti i terapije u dogovoru sa svojim lekarom.

Aplikacija je samo deo velikog projekta “Merenja u realnom vremenu i prognoza za uspešnu prevenciju i život sa sezonskim alergijama u prekograničnom području Hrvatska-Srbija” – RealForAll (2017HR-RS151) koji se sufinansira preko Interreg IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Hrvatska. Konzorcijum koji čine BioSens Institut – Istraživačko razvojni institut za informacione tehnologije u biosistemima iz Novog Sada, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Odijel za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku (Hrvatska) i Grad Osijek implementirali su RealForAll projekat od 2017. do 2020. godine sa ciljem da unaprede sistem javnog zdravstva kako bi ispunio svoju ulogu u prevenciji i lečenju sezonskih alergija.

“Klasično merenje izloženosti polenu iz vazduha sprovodi se standardnom metodom koja je veoma spora, pa podaci do krajnjih korisnika stižu sa zakašnjenjem i do sedam dana. Sa ovim sistemom, osobe alergične na polen, osobe koje o njima brinu i medicinski radnici putem RealForAll aplikacije imaju dostupne časovne koncentracije alergenog polena. Aplikacija omogućava beleženje simptoma i njihovo prikazivanje u odnosu na merenja, što olakšava i ubrzava komunikaciju sa lekarom, a samim tim omogućava efikasnije određivanje dijagnoze i određivanje odgovarajuće terapije. Takođe, korisnici imaju prognozu kako kratkoročnu (do 72h) tako i dugoročnu koja im može pomoći da planirajući svoje aktivnosti. Iako je tek druga godina operativnog rada RealForAll Sistema, do sada je registrovano više od 10000 korisnika”, objašnjava dr Branko Šikoparija, viši naučni saradnik Instituta BioSens.

RealForAll projekat je napravio, testirao i pustio u rad sistem za automatsko merenje atmosferskih koncentracija polena. Sistem se sastoji od dva RAPID-e uređaja koji koristeći princip protočne citometrije, merenja fluorescence i modela veštačke inteligencije identifikuje za ovaj region najznačajniji alergeni polen. Podaci iz RAPID-e uređaja čuvaju se u RealForAll bazi podataka koja pored merenja iz Novog Sada i Osijeka čuva merenja iz Finske i Litvanije. Podaci su korisnicima, osim preko mobilne aplikacije, dostupni putem interneta i to preko www.realforall.com.  

Izloženost aeroalergenima je u direktnoj vezi sa alergijskim rinitisom i astmom koji nepovoljno utiču na kvalitet života. Na taj način dodatno se opterećuje zdravstveni sistem, što rezultira negativnim ekonomskim uticajem na čitavu državu. Kada imamo relevantnu informaciju o riziku za izloženost alergenima, to je već jedan korak bliže prevenciji simptoma alergije. U kontekstu javnog zdravlja, podaci pomažu i retrospektivnu analizu i stretegijsko planiranje. Formiranje mreže stanica za prećenje bioaerosola u realnom vremenu će značajno uticati na aerobiološka istraživanja kako regionalno tako i na nivou cele Evrope. 

“Projekat se fokusirao na polen breze, trava i ambrozije koji su najznačajniji uzročnici sezonskih alergija u Evropi. U narednom periodu projektni partneri će biti posvećeni unapređenju i održivosti razvijenog sistema, ali i proširenju da obuhvati automatska merenja i sa drugih mernih mesta u Evropi. Istraživači Instituta BioSens kroz implementaciju projekta BREATHE, koji će u okviru poziva PROMIS finansirati Fond za nauku Republike Srbije, planiraju da unaprede modele identifikacije bioaerosola kako bi postojeći imali još veću tačnost i mogućnost da identifikuju i drugi alergeni polen. Takođe, testiraće se mogućnsti primene ove tehnologije u detekciji spora gljiva koje mogu biti jaki alergeni i značajni uzročnici biljnih bolesti“, zaključuje dr Šikoparija i ističe da je RealForAll prepoznat i od Copernicus Atmosphere Monitoring Service sa kojim je započeo saradnju na integraciji merenja atmosferskih koncentracija polena u realnom vremenu sa modelima za prognoziranje.

Pored razvoja sistema, RealForAll je značajnu pažnju posvetio upoznavanju stanovništva sa benefitima primene podataka u svakodnevnom životu. Takođe, rezultati projekta prikazani su i međunarodnoj naučno-istraživačkoj zajednici kroz publikacije u naučnim časopisima i učešće na naučnim skupovima. Projekat je pored Evropske unije, finansirala i Autonomna Pokrajina Vojvodina, Pokrajinski sekretarijat za finansije i institucije koje sprovode aktivnosti.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Aplikacijom protiv alergija – saradnja Srbije i Hrvatske". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Cigarete ponovo poskupele, objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.

U Srbiji važe novi iznosi akciza, koji su usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto.

Sunčano jutro zameniće nestabilno poslepodne, temperatura i dalje visoka

Danas će biti promenljivo oblačno i toplo vreme sa temperaturom do 27 stepeni. Od sredine dana mogu se očekivati kiša i kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom.

OTVOREN KONKURS ZA DODELU NAGRADE MILAN MLADENOVIĆ 2024

Zadužbina Milana Mladenovića otvorila je konkurs za Nagradu Milan Mladenović 2024. Pod sloganom ,,Prijavi svoju stvar” konkurs je otvoren od 01.05. do 31.05.2024.

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up