Pazite kako trošite: Od sutra skuplja struja, ali ne „samo 3,4 odsto“

Pazite kako trošite: Od sutra skuplja struja, ali ne „samo 3,4 odsto“

31/01/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: 24 sedam

Foto: Info Press

Od sutra nam je skuplje gledanje televizije, sufrofanje po internetu, kućno osvetljenje, kupanje, kuvanje a nekome i grejanje, i to ne samo za zvaničnih 3,4 odsto

Od sutra, u februarskom obračunu pa nadalje, struju ćemo plaćati po novoj ceni. Poskupljenje je Agencija za energetiku odobrila u decembru prošle godine i tada je rečeno da će struja poskupeti „samo za 3,4 odsto“.

I nadležni iz Agencije i EPS nisu slagali, taj procenat je zaista za koliko se EPS-u dozvoljava da podigne svoju cenu po kojoj isporučuje struju domaćinstvima i drugim malim potrošačima u kategoriji garantovanog snabdevanja strujom.

Ali, što se građana tiče, to poskupljenje me u stvarnosti mnogo veće i prema računici 24sedam, ono iznosi više od 11 odsto.

Nova cena, koja će se računati od 1. februara 2021. godine, iznosi 7,867 dinara po kilovatčasu (oko 6,7 evrocenti) ali bez akcize i poreza. To je „gola“ EPS-ova cena na koju na kraju svaki domaćin plati još podosta stavki.  Na tu osnovnu cenu za krajnji račun treba dodati famoznu kategoriju „obračunske snage“, pa „trošak garantovanog snabdevača“ (preimenovana nekadašnja “taksa na brojilo”), pa „naknadu za povlašćene proizvođače“ odnosno za one koji proizvode preskupu struju iz obnovljivih izvora (među kojima su i po zlu čuvene mini hidrocentrale).

Upravo naknada za „zelene“ proizvođače povećana je već u januarskim računima koji će nam uskoro stići i sada umesto pređašnjih 0,093 dinara po kilovatu utrošene struje plaćamo 0,437 dinara. Deluje sićušno ali to je poskupljenje od neverovatnih 437,5 odsto.

Na sve to dolazi akciza od 7,5 odsto a na nju još i porez na dodatu vrednost od 20 odsto.

Po našoj računici ona domaćinstva koja mesečno potroše 500 kilovatčasa, što je neki prosek za  četvoročlanu porodicu u tanu od 60 kvadratnih metara (a da se ne greju na struju), dosadašnji račun od nekih 5.650 dinara će biti veći za 600 dinara. To svakako nije „samo 3,7 odsto“, već daje  cenu od 13 dinara po kilovatu što je više od 11 procenata poskupljenja računa koji nam ispostavlja EPS.

Tu, pritom, nismo računali i veću taksu za RTS (299 dinara), koja nam od ove početka godine takođe dolazi na istom računu.

Poređenja radi, u decembru 2018. godine plaćali smo za 20 odsto manju cenu nego što ćemo od februara. Doduše, tada su nam i plate bile isto toliko manje, bar prema zvaničnoj statistici prosečnih zarada.

Povećanje cene struje je svakako neminovno jer ona je u Srbiji, treba to istine radi stalno isticati,  i dalje socijalna a ne ekonomska kategorija. A sa „socijalnom cenom“ ne samo da se ne mogu graditi nove elektrane, već ni postojeće dovesti u prihvatljive ekološke okvire.

S tog stanovišta ova nova cena ti trebalo da, ukoliko EPS potroši povećanje na pravi način, doprinese da dišemo zdravije ali i da i mi i naša deca imamo struje kada god nam je potrebna i u narednim decenijama.

Srbiju nova cena, 6,7 evrocenti zvanično (a 11 evrocenti po našoj računici), smešta u Evropi na mesto između Moldavije i Mađarske. Za domaćinstva u EU najskuplja je struja u prvoj polovini prošle godine bila je u Nemačkoj (30 centi po kilovat-času), zatim Danskoj (28,3) i Belgiji (27,9). Najniže cene, i to tek trećinu one nemačke, imaju naše komšije Bugari, (9,97 evrocenti), zatim Mađari (10,3) i Estonci (1,24).

S druge strane, Danci imaju najskuplju struju, jer kod njih taksa čini čak dve trećine krajnje cene. U ceni za potrošača PDV učestvuje prosečno za EU-27 15,5 odsto, ali je raspon veliki – od 4,8 odsto na Malti do 21,2 odsto u Mađarskoj.

Naravno, uvek kada govorimo o poskupljenju struje u Srbiji, obavezno se povede rasprava i o „evropskim platama“ – glavnim argumentom protivnika (svakog) poskupljenja.

Ali, pisali smo to već, “evropske“, odnosno plate koje imaju Nemci ili Austrijanci, nemaju ni Crnogorci, Makedonci, Bosanci… pa ni Hrvati i Slovenci. A Slovenci plaćaju 14,5 evrocenti, Hrvati 13,01, a Portugalci i Kiprani, kao građani dve ubedljivo najsiromašnije zemlje EU, čak 21 evrocent.

Kao što smo napomenuli, u decembru 2018. godine kada smo struju stvarno plaćali 9,2 evrocenta plata nam je bila 427 evra, a sada ćemo sa platom od oko 520 evra da plaćamo struju 11,1 evrocent po kilovatu. To mu “dođe na isto” jer je povećanje u oba slučaja oko 20 odsto.

A prava cena struje je u stvari ekološka, jer taj trošak dobijanja struje za jedno društvo ogroman, a plaćaju ga generacije kroz zdravlje i, time povezane, više troškove zdravstva.

A kod nas se ona dobija uglavnom iz uglja. Prema računici nemačkog Ministarstva za životnu sredinu, pravi trošak dobijanja kilovat-časa struje iz mrkog uglja je 10,75 evrocenti po KWh, a iz hidroelektrane samo 0,18 evrocenti. Kod kamenog uglja cena je 8,94 evrocenta po kilovat-času, a iz nafte 8,06 evrocenti. Prirodni gas za sobom ostavlja ekološki trošak od 4,91 evrocenta, a biomasa od 3,84 centa. Trošak je, naravno, najmanji kod sunca kao izvora struje, 1,18 evrocenti, odnosno vetra, 0,26 evrocenti po kilovat-času.

Nemci nemaju cenu za lignit, najlošiju vrste uglja, koja je najzastupljenija u energetici u Srbiji. Ali taj kilovat je svakako najskuplji i teško da ga pokriva i najnovija „prevelika“ cena struje u Srbiji.

Elektroprivreda Srbije (EPS) mora da do 2027. godine uloži 4,6 milijardi evra u ekologiju i modernizaciju. Za sređivanje termoelektrana (TE) i ekologiju potrebno je 1,6 milijardi evra, za modernizaciju hidroelektrana (HE), vetroparkove i solarne elektrane 700 miliona evra. Neko to mora (sada) da plati, da zdravljem ne plaćaju naša deca i unuci.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Pazite kako trošite: Od sutra skuplja struja, ali ne „samo 3,4 odsto“". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Biopesticidi  sve  popularniji  kod  voćara

Kod  bilo  kakve  zaštite  bilja najvažnija  je  izbalansirana  ishrana, kažu  agronomi  koji   sve  više  koriste  biopesticide u  zaštiti   nasuprot  aktivnim  materijama

BEZ BAGREMOVOG MEDA U DRAGAČESKOM KRAJU

Iako  će se tek znati kakav će pčelari ostvariti prinos u ovoj sezoni , u Dragačevskom kraju proizvođači godinu ocenjuju kao specifičnu. 

PU “Unija Čačak 2000” proslavilo Cveti

PU” Unija Čačak 2000″ proslavilo je slavu Udruženja, Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim,Cveti. Poslovno Udruženje koje okuplja oko 150 malih i srednjih preduzeća sa područja Moravičkog okruga istovreemeno je obeležilo 24 godine postojanja. 

U  banjama  puni  kapaciteti  za  praznike  

Prema podacima Turističke organizacije Srbije interesovanje građana za posete turističkim centrima u Srbiji za predstojeće prvomajske i vaskršnje praznike je veliko.U većini banja rezervisano više od 80 odsto kapaciteta, a u planinskim centrima se rezervisanost kreće od 70 pa do čak 90 odsto

 PesticidI, nužno  zlo,  tvrde  stručnjaci

Proizvodnja  poljoprivrednih  proizvoda  je  nemoguća  bez  upotrebe  pesticida  ,  tvrde   stručnjaci .  Oni   naglašavaju   da  to    jesu  otrovi  zbog  čega  sve  više  dolazi  do  izražaja  pametna  upotreba pesticida. To  znači ,  kažu  agronomi,  samo  zahvaljujući  znanju   može  se  odgovoriti  na pitanja  kada  ,  čime    i  koliko  prskati. 

Kliknite ovde za sve vesti iz privrede

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
77

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Pazite kako trošite: Od sutra skuplja struja, ali ne „samo 3,4 odsto“

31/01/2021
Autor:
Info Press
Izvor: 24 sedam
Foto: Info Press

Od sutra nam je skuplje gledanje televizije, sufrofanje po internetu, kućno osvetljenje, kupanje, kuvanje a nekome i grejanje, i to ne samo za zvaničnih 3,4 odsto

Od sutra, u februarskom obračunu pa nadalje, struju ćemo plaćati po novoj ceni. Poskupljenje je Agencija za energetiku odobrila u decembru prošle godine i tada je rečeno da će struja poskupeti „samo za 3,4 odsto“.

I nadležni iz Agencije i EPS nisu slagali, taj procenat je zaista za koliko se EPS-u dozvoljava da podigne svoju cenu po kojoj isporučuje struju domaćinstvima i drugim malim potrošačima u kategoriji garantovanog snabdevanja strujom.

Ali, što se građana tiče, to poskupljenje me u stvarnosti mnogo veće i prema računici 24sedam, ono iznosi više od 11 odsto.

Nova cena, koja će se računati od 1. februara 2021. godine, iznosi 7,867 dinara po kilovatčasu (oko 6,7 evrocenti) ali bez akcize i poreza. To je „gola“ EPS-ova cena na koju na kraju svaki domaćin plati još podosta stavki.  Na tu osnovnu cenu za krajnji račun treba dodati famoznu kategoriju „obračunske snage“, pa „trošak garantovanog snabdevača“ (preimenovana nekadašnja “taksa na brojilo”), pa „naknadu za povlašćene proizvođače“ odnosno za one koji proizvode preskupu struju iz obnovljivih izvora (među kojima su i po zlu čuvene mini hidrocentrale).

Upravo naknada za „zelene“ proizvođače povećana je već u januarskim računima koji će nam uskoro stići i sada umesto pređašnjih 0,093 dinara po kilovatu utrošene struje plaćamo 0,437 dinara. Deluje sićušno ali to je poskupljenje od neverovatnih 437,5 odsto.

Na sve to dolazi akciza od 7,5 odsto a na nju još i porez na dodatu vrednost od 20 odsto.

Po našoj računici ona domaćinstva koja mesečno potroše 500 kilovatčasa, što je neki prosek za  četvoročlanu porodicu u tanu od 60 kvadratnih metara (a da se ne greju na struju), dosadašnji račun od nekih 5.650 dinara će biti veći za 600 dinara. To svakako nije „samo 3,7 odsto“, već daje  cenu od 13 dinara po kilovatu što je više od 11 procenata poskupljenja računa koji nam ispostavlja EPS.

Tu, pritom, nismo računali i veću taksu za RTS (299 dinara), koja nam od ove početka godine takođe dolazi na istom računu.

Poređenja radi, u decembru 2018. godine plaćali smo za 20 odsto manju cenu nego što ćemo od februara. Doduše, tada su nam i plate bile isto toliko manje, bar prema zvaničnoj statistici prosečnih zarada.

Povećanje cene struje je svakako neminovno jer ona je u Srbiji, treba to istine radi stalno isticati,  i dalje socijalna a ne ekonomska kategorija. A sa „socijalnom cenom“ ne samo da se ne mogu graditi nove elektrane, već ni postojeće dovesti u prihvatljive ekološke okvire.

S tog stanovišta ova nova cena ti trebalo da, ukoliko EPS potroši povećanje na pravi način, doprinese da dišemo zdravije ali i da i mi i naša deca imamo struje kada god nam je potrebna i u narednim decenijama.

Srbiju nova cena, 6,7 evrocenti zvanično (a 11 evrocenti po našoj računici), smešta u Evropi na mesto između Moldavije i Mađarske. Za domaćinstva u EU najskuplja je struja u prvoj polovini prošle godine bila je u Nemačkoj (30 centi po kilovat-času), zatim Danskoj (28,3) i Belgiji (27,9). Najniže cene, i to tek trećinu one nemačke, imaju naše komšije Bugari, (9,97 evrocenti), zatim Mađari (10,3) i Estonci (1,24).

S druge strane, Danci imaju najskuplju struju, jer kod njih taksa čini čak dve trećine krajnje cene. U ceni za potrošača PDV učestvuje prosečno za EU-27 15,5 odsto, ali je raspon veliki – od 4,8 odsto na Malti do 21,2 odsto u Mađarskoj.

Naravno, uvek kada govorimo o poskupljenju struje u Srbiji, obavezno se povede rasprava i o „evropskim platama“ – glavnim argumentom protivnika (svakog) poskupljenja.

Ali, pisali smo to već, “evropske“, odnosno plate koje imaju Nemci ili Austrijanci, nemaju ni Crnogorci, Makedonci, Bosanci… pa ni Hrvati i Slovenci. A Slovenci plaćaju 14,5 evrocenti, Hrvati 13,01, a Portugalci i Kiprani, kao građani dve ubedljivo najsiromašnije zemlje EU, čak 21 evrocent.

Kao što smo napomenuli, u decembru 2018. godine kada smo struju stvarno plaćali 9,2 evrocenta plata nam je bila 427 evra, a sada ćemo sa platom od oko 520 evra da plaćamo struju 11,1 evrocent po kilovatu. To mu “dođe na isto” jer je povećanje u oba slučaja oko 20 odsto.

A prava cena struje je u stvari ekološka, jer taj trošak dobijanja struje za jedno društvo ogroman, a plaćaju ga generacije kroz zdravlje i, time povezane, više troškove zdravstva.

A kod nas se ona dobija uglavnom iz uglja. Prema računici nemačkog Ministarstva za životnu sredinu, pravi trošak dobijanja kilovat-časa struje iz mrkog uglja je 10,75 evrocenti po KWh, a iz hidroelektrane samo 0,18 evrocenti. Kod kamenog uglja cena je 8,94 evrocenta po kilovat-času, a iz nafte 8,06 evrocenti. Prirodni gas za sobom ostavlja ekološki trošak od 4,91 evrocenta, a biomasa od 3,84 centa. Trošak je, naravno, najmanji kod sunca kao izvora struje, 1,18 evrocenti, odnosno vetra, 0,26 evrocenti po kilovat-času.

Nemci nemaju cenu za lignit, najlošiju vrste uglja, koja je najzastupljenija u energetici u Srbiji. Ali taj kilovat je svakako najskuplji i teško da ga pokriva i najnovija „prevelika“ cena struje u Srbiji.

Elektroprivreda Srbije (EPS) mora da do 2027. godine uloži 4,6 milijardi evra u ekologiju i modernizaciju. Za sređivanje termoelektrana (TE) i ekologiju potrebno je 1,6 milijardi evra, za modernizaciju hidroelektrana (HE), vetroparkove i solarne elektrane 700 miliona evra. Neko to mora (sada) da plati, da zdravljem ne plaćaju naša deca i unuci.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Pazite kako trošite: Od sutra skuplja struja, ali ne „samo 3,4 odsto“". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Biopesticidi  sve  popularniji  kod  voćara

Kod  bilo  kakve  zaštite  bilja najvažnija  je  izbalansirana  ishrana, kažu  agronomi  koji   sve  više  koriste  biopesticide u  zaštiti   nasuprot  aktivnim  materijama

BEZ BAGREMOVOG MEDA U DRAGAČESKOM KRAJU

Iako  će se tek znati kakav će pčelari ostvariti prinos u ovoj sezoni , u Dragačevskom kraju proizvođači godinu ocenjuju kao specifičnu. 

PU “Unija Čačak 2000” proslavilo Cveti

PU” Unija Čačak 2000″ proslavilo je slavu Udruženja, Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim,Cveti. Poslovno Udruženje koje okuplja oko 150 malih i srednjih preduzeća sa područja Moravičkog okruga istovreemeno je obeležilo 24 godine postojanja. 

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up