“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “hram Svetog Ahilija Arilje

“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “hram Svetog Ahilija Arilje

15/10/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Info Press

Foto: Info Press

“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “ izjavio je pesnik Branko Miljković ushićen likom Svetog arhanđela Gavrila iz predstave Blagovesti Bogoridičinih u ariljskoj crkvi Svetog Ahilija, ariljskim Plavim anđelom. Isto bi se moglo reći za kompletnu građevinu hrama koja domira i u prostornom, duhovnom pa čak i svakodnevnom životu Ariljaca. Ova crkva  za Ariljce nije  samo spomeničko obeležje grada i simbol lokalnog identiteta već i njihova suština kojom je kao životnim  žigom obeleženo trajanje ovdašnjih generacija . 

Crkva je locirana u samom centru Arilja i dominira celim opštinskim centrom. Postojeća crkva je podignuta u 13. veku kao zadužbina Dragutina Nemanjića. Crkva Svetog Ahilija, građena je u raškoj stilskoj školi. Svojom nestvarnom belinom i vitkošću i danas dominira jezgrom zapadnosrpske varošice Arilja kao svetionik vere Hristove. Najpre je bila katedrala moravičke episkopije, a zatim i mitropolija. Tokom 14. veka, za vreme vladavine cara Dušana, katedrala Svetog Ahilija uzdignuta je u rang mitropolije. Nakon toga za ovu svetinju nastupilo je nekoliko teških vekova, tokom kojih je bila paljena i uništavana. Polovnom 19. veka, 1829. godine počinje njeno obnavljanje, a četiri godine kasnije ponovo su se, nakon dugo vremena, začula crkvena zvona.

Ovde su u XI veku pronašli utočište izbegli stanovnici iz Tesalije, a mošti svog sveca Svetog Ahilija, koje su poneli sa sobom, položili u postojeći hrišćanski hram, tako da je i crkva posvećena episkopu Ahiliju iz Larise (Grčka). Po predanju na njenom mestu nekada se nalazio vizantijski hram još u vreme kada se Sveti Sava izborio za samostalnost naše crkve, pa je jedna od 12 episkopija bila baš ovde. .

Godine 1219. Sava Nemanjić je ariljski manastir proglasio za sedište moravičke episkopije, koja se prostirala na teritoriji ariljskog, užičkog, valjevskog i čačanskog kraja. Prva katedrala moravičkih episkopa je uništena u XIII veku posle čega je kralj Stefan Dragutin preduzeo građenje nove crkve na istom mestu. Vreme podizanja postojeće crkve je oko 1284. godine, a unutrašnjost crkve je živopisana 1296. godine i iz tog razdoblja potiču svi sačuvani ostaci fresaka.

Ariljska crkva prema svojim arhitektonskim svojstvima pripada Raškoj graditeljskoj školi koja je obeležila XIII vek, koherentnim spojem romaničke obrade spoljašnosti i vizantijskog prostornog koncepta. Ariljska crkva je jednobradna, jednokupolna građevina sa spoljnjom i unutrašnjom pripratom, naosom, bočnim pevnicima postavljenjim u ravni središnjeg traveja i tročlanim oltarskim prostorom čija se apsida završava polukružno. Prostor oko crkve i prilaz su lepo uređeni. Crkveni kompleks je osvetljen, a okolne zgrade se arhitektonski lepo uklapaju u ambijentalnu celinu. Slikanje fasada u stilu vizantijskog ćelijastog sloga, tehnike zidanja naizmeničnim redovima opeke i kamena, na romanički obrađenim zidovima čini crkvu Svetog Ahilija u Arilju jedinstvenom građevinom 13. veka na ukupnom području viѕantijskog sveta, obzirom da nema sačuvanog primera neke pravoslavne bogomolje iz te epohe čija je fasada u potpunosti ukrašena na ovaj način.

Najpoznatija od freskopisa je freska Plavog anđela, koja prikazuje arhanđela Gavrila, smatra se da je u umetničkom rangu Mileševskog Belog anđela. Izuzetne lepote i istorijske vrednosti su i: freska Isusa Hrista koja je zbog svog vizuelnog indentiteta proglašena za najlepšu na izložbi u Parizu 1970. godine, ktitorska kompozicija na kojoj se po prvi put javlja neuobičajeno rešenje da je Sin Gospodnji Isus Hrist prikazan smanjen u medaljonu između glava vladarske braće Nemanjića i freska cele dinastije

Nemanjića u kojoj je po prvi put oslikana cela dinastija svih srpskih vladara Nemanjića do kralja Dragutina.
Pored arhitektonskih vrednosti i istorijskog značaja, crkva se ističe kao galerija dragocenih fresaka. Najzanimljiviji deo fresko-ansambla čine portreti vladara iz loze Nemanjića, njihovih srodnika i svih arhiepiskopa od osnivanja nezavisne Srpske crkve.

Najveću pažnju privlače portreti na južnom delu unutrašnje priprate, stojeće figure ktitora kralja Dragutina s modelom crkve u rukama i freska iznad mirotočivog groba Dragutinovog mlađeg sina Urošica. Kao nedvosmisleni dokument kraljeve ktitorske aktivnosti ilustracija međusobnog uvažavanja, jedan je od najlepših idealizovanih portreta je portret vladarske braće Milutina i Dragutina Nemanjića u pratnji ugarske princeze Kataline. Po prvi put u istoriji srpskog freskoslikarstva pojavljuje se jedno novo ikonografsko rešenje. Do tada je bilo uobičajeno da na ktitirskim predstavama Bogorodica ili svetitelj zaštitnik privode ktitora Hristu na prestolu, pognute glave sa modelom hrama u rukama. Ovde je Sin Gospodnji naslikan smanjen u medaljonu između glava uspravljenih, frontalno okrenutih kraljeva, koje blagosilja podignutim rukama. Predstave ova tri lika zauzimaju posebno mesto u razvoju srpskog srednjovekovnog portreta.

Freska Svetog Arhangela Gavrila, nazvana Plavi Anđeo (Ariljski anđeo), otmenog lika u blistavoj jednostavnoj tunici, inkarnacija je ideje Gospodnjeg poverenika nestvarne lepote i veličanstvene plemenitosti. Sigurno postavljena figura Arhangela, jasno izraženog karaktera sa snažnom muskulaturom i bogatom odorom ratnika, izuzetne je likovne vrednosti. Ova freska svrstava se u najuži krug remek dela starog srpskog slikarstva.

Istorijski značaj imaju i portreti Dragutinovih sinova – Vladislava i Urošica, a predstave srpskih arhiepiskopa i pripadnika Nemanjićke loze kao i portreti moravičkih episkopa i mitropolita, čine jednu od najznačajnijih skupina zidnih slika, preko kojih se prepoznaju zanimljivi likovi iz srpske prošlosti.

Izgled i položaj hrama i danas u posmatraču , gledao on iz ma kog pravca, izaziva osećaj bojažljivog divljenja, ushićujući i neponovljiv . Zaštićena je Rešenjem Zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NRS o proglašenju broj 425/47 od 23.10. 1947, kao i Odlukom o utvrđivanju NKD od izuzetnog značaja “ Službeni glasnik SRS “ broj 14/79.

U Ariljskom hramu je sahranjen Dragutinov mladji sin, princ Urošic. Ova činjenica ukazuje na značaj hrama za samog kralja i mogućnost da se neki od dvorova nalazio u blizini Arilja. Ono što ariljski hram nedvosmisleno izdvaja od ostalih zadužbina Nemanjića izgradjenih u ovoj epohi je pored njegove svojevrsne visine i nedostatak kule zvonika nad spoljnom pripratom što je karakteristika svih episkopskih sedišta, ulaz na južnoj strani umesto uobičajenog na zapadnoj.

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “hram Svetog Ahilija Arilje". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih objava

Javni poziv -konkurs svetske turističke organizaije ujedinjenih nacija (UNWTO)- Izbor za najbolje turističko selo u Republici Srbiji u 2024. godini

Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija (UNWTO) je raspisala četvrti po redu Konkurs za izbor najboljeg turističkog sela u nameri da se unapredi uloga turizma u vrednovanju i očuvanju ruralnih predela, u smislu njihovih prirodnih resursa, kulturne baštine, lokalnih vrednosti i aktivnosti (poljoprivreda, šumarstvo, stočarstvo, ribarstvo i sl), uključujući i njihovu gastronomiju, a u skladu sa ciljevima održivog razvoja (Sustainable Development Goals – SDGs).

Rekonstrukcija  puteva  na  seoskom  području

U  11  mesnih  zajednica  na  seoskom  području  grada  Čačka  u  toku  je  rekonstrukcija  puteva.  U  ove  radove   Vlada  republike  Srbije , preko  JP  Putevi  Srbije,   investirala  je  110  miliona dinara,  rekao je  gradonačelnik  Čačka  Milun  Todorović, 

Zbirka pesama “Voli me za šaku dana”vremeplov u neka bolja vremena

Najnovija knjiga pesama književnice Jelene Babić Lazić “Voli me za šaku dana” premijerno je predstavljena u čajetinskoj biblioteci “Ljubiša R. Đenić”. I ne bez razloga, nova knjiga ove pesnikinje koja živi i radi… […]

 Vreme  za  jesenju  zaštitu  voća

Jesenja  zaštita  voćnih  zasada ,  krečenje  stabala   i održavanje  higijene  voćnjaka  obavezne  su   mere  koje  bi  ovih  dana  trebalo  voćari  da  započnu    kako  bi  se  voće  pripremilo  za  narednu  vegetaciju  i  dobio  što … […]

U Kosjeriću održana promocija knjige „Krst i pero“ 

U Narodnoj biblioteci u Kosjeriću održana je promocija knjige „Krst i pero“ autora Milijana Despotovića. Knjiga je izašla u izdanju Udruženja potomaka ratnika 1804- 1920 „ Ljubomir Marić“ Kosjerić, koje je minulih godina mnogo učinilo da se istorijske činjenice sačuvaju od zaborava.

Kliknite ovde za više objava

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
353

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “hram Svetog Ahilija Arilje

15/10/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Info Press
Foto: Info Press

“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “ izjavio je pesnik Branko Miljković ushićen likom Svetog arhanđela Gavrila iz predstave Blagovesti Bogoridičinih u ariljskoj crkvi Svetog Ahilija, ariljskim Plavim anđelom. Isto bi se moglo reći za kompletnu građevinu hrama koja domira i u prostornom, duhovnom pa čak i svakodnevnom životu Ariljaca. Ova crkva  za Ariljce nije  samo spomeničko obeležje grada i simbol lokalnog identiteta već i njihova suština kojom je kao životnim  žigom obeleženo trajanje ovdašnjih generacija . 

Crkva je locirana u samom centru Arilja i dominira celim opštinskim centrom. Postojeća crkva je podignuta u 13. veku kao zadužbina Dragutina Nemanjića. Crkva Svetog Ahilija, građena je u raškoj stilskoj školi. Svojom nestvarnom belinom i vitkošću i danas dominira jezgrom zapadnosrpske varošice Arilja kao svetionik vere Hristove. Najpre je bila katedrala moravičke episkopije, a zatim i mitropolija. Tokom 14. veka, za vreme vladavine cara Dušana, katedrala Svetog Ahilija uzdignuta je u rang mitropolije. Nakon toga za ovu svetinju nastupilo je nekoliko teških vekova, tokom kojih je bila paljena i uništavana. Polovnom 19. veka, 1829. godine počinje njeno obnavljanje, a četiri godine kasnije ponovo su se, nakon dugo vremena, začula crkvena zvona.

Ovde su u XI veku pronašli utočište izbegli stanovnici iz Tesalije, a mošti svog sveca Svetog Ahilija, koje su poneli sa sobom, položili u postojeći hrišćanski hram, tako da je i crkva posvećena episkopu Ahiliju iz Larise (Grčka). Po predanju na njenom mestu nekada se nalazio vizantijski hram još u vreme kada se Sveti Sava izborio za samostalnost naše crkve, pa je jedna od 12 episkopija bila baš ovde. .

Godine 1219. Sava Nemanjić je ariljski manastir proglasio za sedište moravičke episkopije, koja se prostirala na teritoriji ariljskog, užičkog, valjevskog i čačanskog kraja. Prva katedrala moravičkih episkopa je uništena u XIII veku posle čega je kralj Stefan Dragutin preduzeo građenje nove crkve na istom mestu. Vreme podizanja postojeće crkve je oko 1284. godine, a unutrašnjost crkve je živopisana 1296. godine i iz tog razdoblja potiču svi sačuvani ostaci fresaka.

Ariljska crkva prema svojim arhitektonskim svojstvima pripada Raškoj graditeljskoj školi koja je obeležila XIII vek, koherentnim spojem romaničke obrade spoljašnosti i vizantijskog prostornog koncepta. Ariljska crkva je jednobradna, jednokupolna građevina sa spoljnjom i unutrašnjom pripratom, naosom, bočnim pevnicima postavljenjim u ravni središnjeg traveja i tročlanim oltarskim prostorom čija se apsida završava polukružno. Prostor oko crkve i prilaz su lepo uređeni. Crkveni kompleks je osvetljen, a okolne zgrade se arhitektonski lepo uklapaju u ambijentalnu celinu. Slikanje fasada u stilu vizantijskog ćelijastog sloga, tehnike zidanja naizmeničnim redovima opeke i kamena, na romanički obrađenim zidovima čini crkvu Svetog Ahilija u Arilju jedinstvenom građevinom 13. veka na ukupnom području viѕantijskog sveta, obzirom da nema sačuvanog primera neke pravoslavne bogomolje iz te epohe čija je fasada u potpunosti ukrašena na ovaj način.

Najpoznatija od freskopisa je freska Plavog anđela, koja prikazuje arhanđela Gavrila, smatra se da je u umetničkom rangu Mileševskog Belog anđela. Izuzetne lepote i istorijske vrednosti su i: freska Isusa Hrista koja je zbog svog vizuelnog indentiteta proglašena za najlepšu na izložbi u Parizu 1970. godine, ktitorska kompozicija na kojoj se po prvi put javlja neuobičajeno rešenje da je Sin Gospodnji Isus Hrist prikazan smanjen u medaljonu između glava vladarske braće Nemanjića i freska cele dinastije

Nemanjića u kojoj je po prvi put oslikana cela dinastija svih srpskih vladara Nemanjića do kralja Dragutina.
Pored arhitektonskih vrednosti i istorijskog značaja, crkva se ističe kao galerija dragocenih fresaka. Najzanimljiviji deo fresko-ansambla čine portreti vladara iz loze Nemanjića, njihovih srodnika i svih arhiepiskopa od osnivanja nezavisne Srpske crkve.

Najveću pažnju privlače portreti na južnom delu unutrašnje priprate, stojeće figure ktitora kralja Dragutina s modelom crkve u rukama i freska iznad mirotočivog groba Dragutinovog mlađeg sina Urošica. Kao nedvosmisleni dokument kraljeve ktitorske aktivnosti ilustracija međusobnog uvažavanja, jedan je od najlepših idealizovanih portreta je portret vladarske braće Milutina i Dragutina Nemanjića u pratnji ugarske princeze Kataline. Po prvi put u istoriji srpskog freskoslikarstva pojavljuje se jedno novo ikonografsko rešenje. Do tada je bilo uobičajeno da na ktitirskim predstavama Bogorodica ili svetitelj zaštitnik privode ktitora Hristu na prestolu, pognute glave sa modelom hrama u rukama. Ovde je Sin Gospodnji naslikan smanjen u medaljonu između glava uspravljenih, frontalno okrenutih kraljeva, koje blagosilja podignutim rukama. Predstave ova tri lika zauzimaju posebno mesto u razvoju srpskog srednjovekovnog portreta.

Freska Svetog Arhangela Gavrila, nazvana Plavi Anđeo (Ariljski anđeo), otmenog lika u blistavoj jednostavnoj tunici, inkarnacija je ideje Gospodnjeg poverenika nestvarne lepote i veličanstvene plemenitosti. Sigurno postavljena figura Arhangela, jasno izraženog karaktera sa snažnom muskulaturom i bogatom odorom ratnika, izuzetne je likovne vrednosti. Ova freska svrstava se u najuži krug remek dela starog srpskog slikarstva.

Istorijski značaj imaju i portreti Dragutinovih sinova – Vladislava i Urošica, a predstave srpskih arhiepiskopa i pripadnika Nemanjićke loze kao i portreti moravičkih episkopa i mitropolita, čine jednu od najznačajnijih skupina zidnih slika, preko kojih se prepoznaju zanimljivi likovi iz srpske prošlosti.

Izgled i položaj hrama i danas u posmatraču , gledao on iz ma kog pravca, izaziva osećaj bojažljivog divljenja, ushićujući i neponovljiv . Zaštićena je Rešenjem Zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NRS o proglašenju broj 425/47 od 23.10. 1947, kao i Odlukom o utvrđivanju NKD od izuzetnog značaja “ Službeni glasnik SRS “ broj 14/79.

U Ariljskom hramu je sahranjen Dragutinov mladji sin, princ Urošic. Ova činjenica ukazuje na značaj hrama za samog kralja i mogućnost da se neki od dvorova nalazio u blizini Arilja. Ono što ariljski hram nedvosmisleno izdvaja od ostalih zadužbina Nemanjića izgradjenih u ovoj epohi je pored njegove svojevrsne visine i nedostatak kule zvonika nad spoljnom pripratom što je karakteristika svih episkopskih sedišta, ulaz na južnoj strani umesto uobičajenog na zapadnoj.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "“Ko tebe nije video, taj ne zna za sebe! “hram Svetog Ahilija Arilje". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične objave

Javni poziv -konkurs svetske turističke organizaije ujedinjenih nacija (UNWTO)- Izbor za najbolje turističko selo u Republici Srbiji u 2024. godini

Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija (UNWTO) je raspisala četvrti po redu Konkurs za izbor najboljeg turističkog sela u nameri da se unapredi uloga turizma u vrednovanju i očuvanju ruralnih predela, u smislu njihovih prirodnih resursa, kulturne baštine, lokalnih vrednosti i aktivnosti (poljoprivreda, šumarstvo, stočarstvo, ribarstvo i sl), uključujući i njihovu gastronomiju, a u skladu sa ciljevima održivog razvoja (Sustainable Development Goals – SDGs).

Rekonstrukcija  puteva  na  seoskom  području

U  11  mesnih  zajednica  na  seoskom  području  grada  Čačka  u  toku  je  rekonstrukcija  puteva.  U  ove  radove   Vlada  republike  Srbije , preko  JP  Putevi  Srbije,   investirala  je  110  miliona dinara,  rekao je  gradonačelnik  Čačka  Milun  Todorović, 

Zbirka pesama “Voli me za šaku dana”vremeplov u neka bolja vremena

Najnovija knjiga pesama književnice Jelene Babić Lazić “Voli me za šaku dana” premijerno je predstavljena u čajetinskoj biblioteci “Ljubiša R. Đenić”. I ne bez razloga, nova knjiga ove pesnikinje koja živi i radi… […]

Pogledaj sve objave

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up