NEDIMOVIĆ Srpski agrar u uzletu: Indiji smo prodali sve što imamo, sada osvajamo Vijetnam i Emirate

NEDIMOVIĆ Srpski agrar u uzletu: Indiji smo prodali sve što imamo, sada osvajamo Vijetnam i Emirate

25/03/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: 24 sedam

Foto: 24sedam

Šta sve srpski poljoprivrednici mogu da prodaju na Bliskom istoku i zašto će Vijetnam i Indija postati uobičajene destinacije, za 24sedam otkriva ministar poljoprivrede Branislav Nedimović. Srpska poljoprivreda je za poslednje dve godine napravila neverovatan rast izvoza od 50 odsto i 2020. godina je završena sa 4,2 milijarde dolara prihoda od eksporta. Da li je to vrhunac srpskih ratara, stočara i voćara i povrtara, ili postoji mesto za dalji napredak, za 24sedam objašnjava ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.

– Preko noći se ništa ne osvaja, pa tako ni agrar, ni nova tržišta. Lance proizvodnje, prerade i prodaje koji su prekinuti lošim privatizacijama teško je ponovo spojiti. Ipak, čini mi se da u stilu velikih kovača ubrzano kujemo neki novi lanac naše sreće. Posle više od 30 godina, ponovo smo ušli na najzahtevnija svetska tržišta. Tu svakako ubrajam i ona visokoplatežna, poput UAE, Bahreina, ali i zemalja dalje na istoku, kao što su Indija i Kina, dok uskoro otvaramo vrata i Vijetnama i Indonezije. Svako od ovih tržišta je spremno kako za naše meso, tako i za naše voće.

Otkud Vijetnam, zvuči prilično egzotično?

– Vijetnam je zanimljiv primer i verovatno se mnogi pitaju zašto baš ta država i šta to tamo možemo da izvozimo. Možemo upravo ono na čemu je i srpska poljoprivreda izgradila svoje temelje pre dve stotine godina. Na prodaji srpskih svinja koje ta zemlja od 80 miliona stanovnika i te kako želi da proba. Ukoliko tu otvorimo vrata, srpski uzgajivači svinja će otvoriti novo poglavlje za našu zemlju u tom sektoru.

Svinjarstvo u Srbiji je u ozbiljnom problemu, pojačanom i zbog situacije u EU. Razgovarali ste nedavno o tome sa proizvođačima. Izvoz van EU se čini kao rešenje, ali koje su prepreke?

– Svinjarstvo sa svojim cenovnim ciklusima je svakako izazovan sektor stočarstva. To posebno dolazi do izražaja u vreme korone, kada je totalna blokada sektora turizma zaustavila prodaju ogromnih količina svinjskog mesa u Srbiji. Zato je, kao i za sve proizvode, ključna samo jedna stvar, tržište. Na tome radimo i imamo dobre razloge da verujemo da ćemo tri izuzetno važna tržišta otvoriti za svinjsko meso. Tržište EU, jer smo posle 30 godina obustavili vakcinaciju protiv klasične svinjske kuge koja je bila jedini blokirajući faktor, a potom i tržišta Kine i Vijetnama, koja su ključna šansa za srpske svinjare i njihovo osnaživanje.

Kad smo kod izvoza mesa, šta je konkretno dogovoreno za izvoz na Bliski istok i UAE?

 Tržište Ujedinjenih Arapskih Emirata i zemalja Bliskog istoka je najekskluzivnija platforma za srpsku hranu. Uveliko smo ušli sa voćem, poput jabuka i malina, ali ništa manje ne očekujem ni od junećeg i jagnjećeg mesa. U ovom trenutku je važno da je ceo Persijski zaliv snažno zainteresovan za naše proizvode. Ozbiljne količine junećeg mesa su krenule i put Libana i za kratko vreme podigle cenu tog mesa, što našim stočarima daje ozbiljan vetar u leđa.

Srbija je nedavno otvorila još jednu egzotičnu destinaciju za našu poljoprivrednu robu – Indiju. Kako se razvija posao sa jabukama?

– To je takođe ozbiljna prekretnica, veoma značajna za srpske voćare. Za manje od šest meseci put Indije je otišlo skoro 40 pošiljaka, a samo u poslednja tri meseca oko 800 tona. Izvezli smo gotovo sve raspoložive količine jabuka koje Indija želi, sorte crveni delišes i gala. Reč je o izuzetnom tržištu koje broji oko 1,3 milijarde stanovnika i čija kupovna moć sve više jača, a samim tim i potreba za kvalitetnom hranom, među kojom su i naše jabuke.

Hoćemo li napraviti proboj sa voćem i u SAD, sada kada su se otvorile, recimo, za borovnice?

– Srpsko bobičasto voće se već uveliko izvozi u SAD, ne samo borovnice, već i maline. Ipak, to je tržište na kome se u ogromnoj meri nalaze borovnice iz Južne Amerike, što je za naše proizvođače dodatno otežavajuća okolnost. Naši voćari, međutim, imaju već tržišta gde uveliko plasiraju svoju robu. To su zemlje EU, ali i Bliskog istoka, gde postižu odličnu otkupnu cenu.

Akutni problem sa plasmanom krompira (donekle rešen organizovanjem kupovine preko trgovinskih lanaca) i hronični sa malinarima pokazuju da i dalje postoji ideja kod  proizvođača da država treba da određuje cene poljoprivrednih proizvoda. Kakav je tu stav Ministarstva i koja su moguća rešenja za relativnu sigurnost u isplativost proizvodnje?

– Da budemo potpuno jasni, cenu robe država ne određuje, niti će to činiti. Tržišna pravila su jasna, ponuda i potražnja će dati poslednju reč. Ipak, pre toga postoje neke stvari koje svi zajedno možemo da uradimo. Najpre da sadimo ono što je potreba kupaca, a potom i da unapredimo sadni materijal. Sve to država već podržava kroz subvencije i povraćaj od 50 odsto uloženog novca. Ne možemo uporno nuditi robu koju mi želimo, već onu koju želi kupac. Kada to shvatimo, svima će nam biti mnogo lakše. Tada ni korona koja je, kao i sa mesom, napravila haos na globalnom tržištu, neće biti presudna za naše povrće. Niti će Ministarstvo poljoprivrede, kao što je trenutno slučaj, morati da animira trgovinske lance da otkupljuju srpski krompir.

Organska proizvodnja se sve više percipira kao značajan deo poljoprivrede. Plasirali smo nedavno med u EU i Norvešku, šta je sledeće?

– Tržište Bliskog istoka. Dakle, samo one zemlje koje ne pitaju za cenu hrane vrhunskog kvaliteta. Srpska hrana, posebno organska, prepoznata je kao premijum proizvod na međunarodnom tržištu. Zbog toga je ključ u otvaranju svake moguće tržišne niše na planeti za naše proizvode, posebno one niše u kojima ima mnogo novca. Da bismo na takvim tržištima zavladali, rekordni rast, kako površina, tako i izvoza organske hrane od čak 30 odsto u jednoj godini se mora nastaviti. Upravo zbog toga smo višestruko povećali i subvencije za organsku proizvodnju, dok smo sertifikaciju učinili gotovo besplatnom. Sada idemo i korak dalje, da tamo gde ima uslova obezbedimo prelazak sa konvencionalne proizvodnje na organsku u što kraćem vremenskom roku, a ne, kako je bio slučaj, da to traje i do tri godine.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "NEDIMOVIĆ Srpski agrar u uzletu: Indiji smo prodali sve što imamo, sada osvajamo Vijetnam i Emirate". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Biopesticidi  sve  popularniji  kod  voćara

Kod  bilo  kakve  zaštite  bilja najvažnija  je  izbalansirana  ishrana, kažu  agronomi  koji   sve  više  koriste  biopesticide u  zaštiti   nasuprot  aktivnim  materijama

BEZ BAGREMOVOG MEDA U DRAGAČESKOM KRAJU

Iako  će se tek znati kakav će pčelari ostvariti prinos u ovoj sezoni , u Dragačevskom kraju proizvođači godinu ocenjuju kao specifičnu. 

PU “Unija Čačak 2000” proslavilo Cveti

PU” Unija Čačak 2000″ proslavilo je slavu Udruženja, Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim,Cveti. Poslovno Udruženje koje okuplja oko 150 malih i srednjih preduzeća sa područja Moravičkog okruga istovreemeno je obeležilo 24 godine postojanja. 

U  banjama  puni  kapaciteti  za  praznike  

Prema podacima Turističke organizacije Srbije interesovanje građana za posete turističkim centrima u Srbiji za predstojeće prvomajske i vaskršnje praznike je veliko.U većini banja rezervisano više od 80 odsto kapaciteta, a u planinskim centrima se rezervisanost kreće od 70 pa do čak 90 odsto

 PesticidI, nužno  zlo,  tvrde  stručnjaci

Proizvodnja  poljoprivrednih  proizvoda  je  nemoguća  bez  upotrebe  pesticida  ,  tvrde   stručnjaci .  Oni   naglašavaju   da  to    jesu  otrovi  zbog  čega  sve  više  dolazi  do  izražaja  pametna  upotreba pesticida. To  znači ,  kažu  agronomi,  samo  zahvaljujući  znanju   može  se  odgovoriti  na pitanja  kada  ,  čime    i  koliko  prskati. 

Kliknite ovde za sve vesti iz privrede

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
101

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

NEDIMOVIĆ Srpski agrar u uzletu: Indiji smo prodali sve što imamo, sada osvajamo Vijetnam i Emirate

25/03/2021
Autor:
Info Press
Izvor: 24 sedam
Foto: 24sedam

Šta sve srpski poljoprivrednici mogu da prodaju na Bliskom istoku i zašto će Vijetnam i Indija postati uobičajene destinacije, za 24sedam otkriva ministar poljoprivrede Branislav Nedimović. Srpska poljoprivreda je za poslednje dve godine napravila neverovatan rast izvoza od 50 odsto i 2020. godina je završena sa 4,2 milijarde dolara prihoda od eksporta. Da li je to vrhunac srpskih ratara, stočara i voćara i povrtara, ili postoji mesto za dalji napredak, za 24sedam objašnjava ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.

– Preko noći se ništa ne osvaja, pa tako ni agrar, ni nova tržišta. Lance proizvodnje, prerade i prodaje koji su prekinuti lošim privatizacijama teško je ponovo spojiti. Ipak, čini mi se da u stilu velikih kovača ubrzano kujemo neki novi lanac naše sreće. Posle više od 30 godina, ponovo smo ušli na najzahtevnija svetska tržišta. Tu svakako ubrajam i ona visokoplatežna, poput UAE, Bahreina, ali i zemalja dalje na istoku, kao što su Indija i Kina, dok uskoro otvaramo vrata i Vijetnama i Indonezije. Svako od ovih tržišta je spremno kako za naše meso, tako i za naše voće.

Otkud Vijetnam, zvuči prilično egzotično?

– Vijetnam je zanimljiv primer i verovatno se mnogi pitaju zašto baš ta država i šta to tamo možemo da izvozimo. Možemo upravo ono na čemu je i srpska poljoprivreda izgradila svoje temelje pre dve stotine godina. Na prodaji srpskih svinja koje ta zemlja od 80 miliona stanovnika i te kako želi da proba. Ukoliko tu otvorimo vrata, srpski uzgajivači svinja će otvoriti novo poglavlje za našu zemlju u tom sektoru.

Svinjarstvo u Srbiji je u ozbiljnom problemu, pojačanom i zbog situacije u EU. Razgovarali ste nedavno o tome sa proizvođačima. Izvoz van EU se čini kao rešenje, ali koje su prepreke?

– Svinjarstvo sa svojim cenovnim ciklusima je svakako izazovan sektor stočarstva. To posebno dolazi do izražaja u vreme korone, kada je totalna blokada sektora turizma zaustavila prodaju ogromnih količina svinjskog mesa u Srbiji. Zato je, kao i za sve proizvode, ključna samo jedna stvar, tržište. Na tome radimo i imamo dobre razloge da verujemo da ćemo tri izuzetno važna tržišta otvoriti za svinjsko meso. Tržište EU, jer smo posle 30 godina obustavili vakcinaciju protiv klasične svinjske kuge koja je bila jedini blokirajući faktor, a potom i tržišta Kine i Vijetnama, koja su ključna šansa za srpske svinjare i njihovo osnaživanje.

Kad smo kod izvoza mesa, šta je konkretno dogovoreno za izvoz na Bliski istok i UAE?

 Tržište Ujedinjenih Arapskih Emirata i zemalja Bliskog istoka je najekskluzivnija platforma za srpsku hranu. Uveliko smo ušli sa voćem, poput jabuka i malina, ali ništa manje ne očekujem ni od junećeg i jagnjećeg mesa. U ovom trenutku je važno da je ceo Persijski zaliv snažno zainteresovan za naše proizvode. Ozbiljne količine junećeg mesa su krenule i put Libana i za kratko vreme podigle cenu tog mesa, što našim stočarima daje ozbiljan vetar u leđa.

Srbija je nedavno otvorila još jednu egzotičnu destinaciju za našu poljoprivrednu robu – Indiju. Kako se razvija posao sa jabukama?

– To je takođe ozbiljna prekretnica, veoma značajna za srpske voćare. Za manje od šest meseci put Indije je otišlo skoro 40 pošiljaka, a samo u poslednja tri meseca oko 800 tona. Izvezli smo gotovo sve raspoložive količine jabuka koje Indija želi, sorte crveni delišes i gala. Reč je o izuzetnom tržištu koje broji oko 1,3 milijarde stanovnika i čija kupovna moć sve više jača, a samim tim i potreba za kvalitetnom hranom, među kojom su i naše jabuke.

Hoćemo li napraviti proboj sa voćem i u SAD, sada kada su se otvorile, recimo, za borovnice?

– Srpsko bobičasto voće se već uveliko izvozi u SAD, ne samo borovnice, već i maline. Ipak, to je tržište na kome se u ogromnoj meri nalaze borovnice iz Južne Amerike, što je za naše proizvođače dodatno otežavajuća okolnost. Naši voćari, međutim, imaju već tržišta gde uveliko plasiraju svoju robu. To su zemlje EU, ali i Bliskog istoka, gde postižu odličnu otkupnu cenu.

Akutni problem sa plasmanom krompira (donekle rešen organizovanjem kupovine preko trgovinskih lanaca) i hronični sa malinarima pokazuju da i dalje postoji ideja kod  proizvođača da država treba da određuje cene poljoprivrednih proizvoda. Kakav je tu stav Ministarstva i koja su moguća rešenja za relativnu sigurnost u isplativost proizvodnje?

– Da budemo potpuno jasni, cenu robe država ne određuje, niti će to činiti. Tržišna pravila su jasna, ponuda i potražnja će dati poslednju reč. Ipak, pre toga postoje neke stvari koje svi zajedno možemo da uradimo. Najpre da sadimo ono što je potreba kupaca, a potom i da unapredimo sadni materijal. Sve to država već podržava kroz subvencije i povraćaj od 50 odsto uloženog novca. Ne možemo uporno nuditi robu koju mi želimo, već onu koju želi kupac. Kada to shvatimo, svima će nam biti mnogo lakše. Tada ni korona koja je, kao i sa mesom, napravila haos na globalnom tržištu, neće biti presudna za naše povrće. Niti će Ministarstvo poljoprivrede, kao što je trenutno slučaj, morati da animira trgovinske lance da otkupljuju srpski krompir.

Organska proizvodnja se sve više percipira kao značajan deo poljoprivrede. Plasirali smo nedavno med u EU i Norvešku, šta je sledeće?

– Tržište Bliskog istoka. Dakle, samo one zemlje koje ne pitaju za cenu hrane vrhunskog kvaliteta. Srpska hrana, posebno organska, prepoznata je kao premijum proizvod na međunarodnom tržištu. Zbog toga je ključ u otvaranju svake moguće tržišne niše na planeti za naše proizvode, posebno one niše u kojima ima mnogo novca. Da bismo na takvim tržištima zavladali, rekordni rast, kako površina, tako i izvoza organske hrane od čak 30 odsto u jednoj godini se mora nastaviti. Upravo zbog toga smo višestruko povećali i subvencije za organsku proizvodnju, dok smo sertifikaciju učinili gotovo besplatnom. Sada idemo i korak dalje, da tamo gde ima uslova obezbedimo prelazak sa konvencionalne proizvodnje na organsku u što kraćem vremenskom roku, a ne, kako je bio slučaj, da to traje i do tri godine.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "NEDIMOVIĆ Srpski agrar u uzletu: Indiji smo prodali sve što imamo, sada osvajamo Vijetnam i Emirate". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Biopesticidi  sve  popularniji  kod  voćara

Kod  bilo  kakve  zaštite  bilja najvažnija  je  izbalansirana  ishrana, kažu  agronomi  koji   sve  više  koriste  biopesticide u  zaštiti   nasuprot  aktivnim  materijama

BEZ BAGREMOVOG MEDA U DRAGAČESKOM KRAJU

Iako  će se tek znati kakav će pčelari ostvariti prinos u ovoj sezoni , u Dragačevskom kraju proizvođači godinu ocenjuju kao specifičnu. 

PU “Unija Čačak 2000” proslavilo Cveti

PU” Unija Čačak 2000″ proslavilo je slavu Udruženja, Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim,Cveti. Poslovno Udruženje koje okuplja oko 150 malih i srednjih preduzeća sa područja Moravičkog okruga istovreemeno je obeležilo 24 godine postojanja. 

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up