Koji gradovi i opštine u Srbiji su šampioni preduzetništva

Koji gradovi i opštine u Srbiji su šampioni preduzetništva

21/11/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Blic biznis

Foto: NALED

Pandemija virusa korona neminovno je obeshrabrila mnoge potencijalne preduzetnike da se odvaže i pokrenu posao, pa je u prvoj polovini godine otvoreno 18.124 privrednih društava i preduzetničkih radnji – 22,4% manje nego u istom periodu 2019.

Međutim, programi podrške za preduzimljive poput poreskog oslobođenja u prvoj godini poslovanja (mera “Startuj legalno“), poresko oslobođenje za inovacionu delatnost ili bespovratna sredstva za start-upove, investiciona ulaganja ili novu opremu, uticali su na to da se deo njih, uprkos virusu, oproba na tržištu i pokrene poslovanje. Olakšice su delom zaslužne što je krajem septembra u Srbiji bilo 405.963 aktivnih privrednih subjekata, za 15.077 više u odnosu na kraj 2019. U poslednjih 10 godina, otkad je podrška preduzetništvu u fokusu, broj firmi je veći za 73.531, podaci su Agencije za privredne registre. Najveći oslonac preduzetništvu predstavljaju mere podrške s republičkog nivoa. Meru “Startuj legalno”, na primer, od oktobra 2018. do sada je iskoristilo oko 1.000 novih preduzetnika i firmi. Uprkos pandemiji, početnici su meru značajno koristili i u prvih šest meseci ove godine i u tom periodu otvoreno je 180 biznisa, koji su, zahvaljujući činjenici da su uredno prijavljeni, imali pravo i na finansijsku pomoć u isplati plata u okviru državnog paketa mera za smanjenje negativnih posledica pandemije. Takođe, imali su pristup i povoljnim kreditima iz garantne šeme države.

NALED i Republički sekretarijat za javne politike, zajedno sa Vladom Srbije i uz podršku projekta Nemačke razvojne saradnje „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“ koji sprovodi GIZ, želeli su da provere i kolika podrška razvoju preduzetništva stiže s lokalnog nivoa vlasti. Pokrenuto je takmičenje “Šampioni preduzetništva 2020“, predviđeno Nacionalnim programom za suzbijanje sive ekonomije, sa ciljem da se gradovi i opštine podstaknu da se aktivno uključe u stimulisanje preduzetništva i da se istaknu primeri najbolje prakse u Srbiji. Podaci takmičenja na poluvremenu, u prvoj polovini godine, pokazali su da i među najuspešnijim lokalnim samoupravama, ima još puno prostora za unapređenje kada je reč o uspešnosti u podsticanju preduzetništva.

Presudni uticaj na podršku koja preduzetništvu stiže sa lokalnog nivoa vlasti svakako imaju raspoloživa sredstva. U istraživanju NALED-a sprovedenom na početku vanredne situacije lokalne samouprave su predvidele pad prihoda za trećinu i da će negativne posledice osećati najmanje godinu dana, a značajan broj već je, kao i republički nivo vlasti, morao da uradi rebalans budžeta.

Međutim, daleko od toga da su odustale od mogućnosti da i same pomognu preduzetnicima. Neke od njih su se odrekle dela zakupnine koju naplaćuju na poslovne prostorije. Ovi popusti su negde i veći od 50%, a pre svega su usmereni na ugostitelje kojima je, zbog kovida, smanjenje fiksnih troškova bilo pitanje opstanka. Mnoge su se okrenule obukama i savetodavnoj pomoći za preduzetnike, podržavaju žensko preduzetništvo ili koriste stimulativna sredstva donatora. Pojedine subvencionišu kamate na jednogodišnje kredite, samozapošljavanje ili zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih i finansiraju programe javnih radova.

Veći gradovi i opštine u razvoju preduzetništva pokušavaju administrativnim i poreskim olakšicama da pokretanje poslovanja učine pristupačnijim. Više su uključeni i u informisanje poslovne zajednice o svim raspoloživim programima i podsticajima, ali i povoljnim kreditima i načinima apliciranja.

U opštini Crna Trava smatraju da bolje uslove nude i od većih gradova i da se zato mnogi odlučuju da firmu registruju baš u ovoj maloj sredini.

– Novootvoreni biznisi su 98% iz drugih gradova, a najviše ih dolazi iz Vlasotinca i Leskovca. Ima i preduzetnika iz Beograda i drugih mesta – navodi Vatroslav Slavković, rukovodilac Odeljenja finansija, privrede i LER-a u Opštini Crna Trava i dodaje da je sve više preduzetnika iz sektora usluga i IT sektora.

Vrnjačka Banja spada u kategoriju srednjih opština i značajan deo prihoda ubira od turizma, koji je zbog korone pretrpeo gubitke. To je uticalo i na pokretanje novih poslova u tom sektoru.

– I u ostalim privrednim granama zabeležen je pad broja novoregistrovanih preduzetnika. Međutim, iskreno verujem da ćemo, uz podršku države, i ovu specifičnu situaciju uspešno prevazići – kaže Jasmina Trifunović rukovodilac Odseka za poslove organa opštine Vrnjačka Banja.

Prema njenim rečima, Vrnjačka Banja sprovodi programe podrške, ali i obuke uz tehničku podršku Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, promoviše i organizuje dodatne obuke za preduzetnike, savetodavnu pomoć za mala i srednja preduzeća za korišćenje stimulativnih sredstava donatora, a predviđeni su i programi za razvoj ženskog preduzetništva.

Opština Trstenik, koja spada u veće opštine, kroz lokalni akcioni plan zapošljavanja sprovodi četiri glavne mere. To su program stručne prakse, subvencije samozapošljavanja i za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih i program javnih radova. Takođe, sektor mikro, malih i srednjih preduzeća može da računa na subvencionisane kamate na kredite do 12 meseci.

– Najveće interesovanje, kada je reč o pokretanju posla, postoji za subvencionisanje nabavke opreme i mašina i adaptaciju prostora – ističe Ivana Dimitrijević, šef kabineta predsednice opštine Trstenik.

Koji su gradovi i opštine bili najuspešniji u podsticanju preduzetništva u prvoj polovini godine možete da pogledate na sajtu www.uzmiracun.rs, a pobednici takmičenja biće proglašeni početkom 2021.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Koji gradovi i opštine u Srbiji su šampioni preduzetništva". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Privrednici iz Čačka predstavili se na sajmu u Mostaru

Privredna komora Srbije  i Razvojna agencija organizovali su nastup 26 srpskih privrednika iz različitih sektora  na Nacionalnom paviljonu Srbije na 25. Međunarodnom sajmu privrede koji se ove sedmice održava u Mostaru.  Na opštem Morstarskom sajmu… […]

Cena  prasadi  na pijacama I  dalje raste. Tovljenici  znatno  jeftiniji

Na   stočnim  pijacama širom  Srbije  cena prasadi  već  duže  vreme  prilično  je  visoka  u  poređenju  sa   tovljenim  svinjama .  Kilogram  prasadi  težine  oko  25  kilograma  žive  vage  košta  od  500 do  650  dinara. Cena tovljenih  svinja  težine  od  80  do  120  kilograma iznosi   od  220 do  350  dinara  po  kilogramu.

Gornji  MIlanovac  domaćin  konferencije  posvećene  ženskom  preduzetništvu 

U  Kulturnom  centru  u  Gornjem  Milanovcu  održana je  konferencija  pod  nazivom  Preduzetništvo  bez  granica- žene  koje  menjaju  svet.  Organizator  i  pokrovitelj   skupa  je  Udruženje  žena  preduzetnica Šumadije  i  Zapadne  Srbije i  prema njihovim  rečima  cilj  je  da  se  osnaže  i  umreže  žene. Konferencija  je  održana  uz  podršku  opštine  Gornji  Milanovac  i  Privredne  komore  Srbije.  

,, Novi krug do zvezda za inovatore”

U Startap centru  Naučno tehnološkog parka  u Čačku održan je info dan povodom  javnog poziva za četvrti krug dodele bespovratnih sredstava u okviru StarTech projekta ,, Novi krug do zvezda za inovatore”. 

USAID I GRAD UŽICE ORGANIZOVALI OBUKU ZA PREKO 20 UČENIKA- EDUKATORA O ENERGETSKOJ EFIKASNOSTI

Projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) “Bolja energija” i grad Užice uspešno su organizovali radionicu za preko dvadeste mladih učenika pod nazivom “Bolja energija, za bolju budućnost!”

Kliknite ovde za sve vesti iz privrede

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
59

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Koji gradovi i opštine u Srbiji su šampioni preduzetništva

21/11/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Blic biznis
Foto: NALED

Pandemija virusa korona neminovno je obeshrabrila mnoge potencijalne preduzetnike da se odvaže i pokrenu posao, pa je u prvoj polovini godine otvoreno 18.124 privrednih društava i preduzetničkih radnji – 22,4% manje nego u istom periodu 2019.

Međutim, programi podrške za preduzimljive poput poreskog oslobođenja u prvoj godini poslovanja (mera “Startuj legalno“), poresko oslobođenje za inovacionu delatnost ili bespovratna sredstva za start-upove, investiciona ulaganja ili novu opremu, uticali su na to da se deo njih, uprkos virusu, oproba na tržištu i pokrene poslovanje. Olakšice su delom zaslužne što je krajem septembra u Srbiji bilo 405.963 aktivnih privrednih subjekata, za 15.077 više u odnosu na kraj 2019. U poslednjih 10 godina, otkad je podrška preduzetništvu u fokusu, broj firmi je veći za 73.531, podaci su Agencije za privredne registre. Najveći oslonac preduzetništvu predstavljaju mere podrške s republičkog nivoa. Meru “Startuj legalno”, na primer, od oktobra 2018. do sada je iskoristilo oko 1.000 novih preduzetnika i firmi. Uprkos pandemiji, početnici su meru značajno koristili i u prvih šest meseci ove godine i u tom periodu otvoreno je 180 biznisa, koji su, zahvaljujući činjenici da su uredno prijavljeni, imali pravo i na finansijsku pomoć u isplati plata u okviru državnog paketa mera za smanjenje negativnih posledica pandemije. Takođe, imali su pristup i povoljnim kreditima iz garantne šeme države.

NALED i Republički sekretarijat za javne politike, zajedno sa Vladom Srbije i uz podršku projekta Nemačke razvojne saradnje „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“ koji sprovodi GIZ, želeli su da provere i kolika podrška razvoju preduzetništva stiže s lokalnog nivoa vlasti. Pokrenuto je takmičenje “Šampioni preduzetništva 2020“, predviđeno Nacionalnim programom za suzbijanje sive ekonomije, sa ciljem da se gradovi i opštine podstaknu da se aktivno uključe u stimulisanje preduzetništva i da se istaknu primeri najbolje prakse u Srbiji. Podaci takmičenja na poluvremenu, u prvoj polovini godine, pokazali su da i među najuspešnijim lokalnim samoupravama, ima još puno prostora za unapređenje kada je reč o uspešnosti u podsticanju preduzetništva.

Presudni uticaj na podršku koja preduzetništvu stiže sa lokalnog nivoa vlasti svakako imaju raspoloživa sredstva. U istraživanju NALED-a sprovedenom na početku vanredne situacije lokalne samouprave su predvidele pad prihoda za trećinu i da će negativne posledice osećati najmanje godinu dana, a značajan broj već je, kao i republički nivo vlasti, morao da uradi rebalans budžeta.

Međutim, daleko od toga da su odustale od mogućnosti da i same pomognu preduzetnicima. Neke od njih su se odrekle dela zakupnine koju naplaćuju na poslovne prostorije. Ovi popusti su negde i veći od 50%, a pre svega su usmereni na ugostitelje kojima je, zbog kovida, smanjenje fiksnih troškova bilo pitanje opstanka. Mnoge su se okrenule obukama i savetodavnoj pomoći za preduzetnike, podržavaju žensko preduzetništvo ili koriste stimulativna sredstva donatora. Pojedine subvencionišu kamate na jednogodišnje kredite, samozapošljavanje ili zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih i finansiraju programe javnih radova.

Veći gradovi i opštine u razvoju preduzetništva pokušavaju administrativnim i poreskim olakšicama da pokretanje poslovanja učine pristupačnijim. Više su uključeni i u informisanje poslovne zajednice o svim raspoloživim programima i podsticajima, ali i povoljnim kreditima i načinima apliciranja.

U opštini Crna Trava smatraju da bolje uslove nude i od većih gradova i da se zato mnogi odlučuju da firmu registruju baš u ovoj maloj sredini.

– Novootvoreni biznisi su 98% iz drugih gradova, a najviše ih dolazi iz Vlasotinca i Leskovca. Ima i preduzetnika iz Beograda i drugih mesta – navodi Vatroslav Slavković, rukovodilac Odeljenja finansija, privrede i LER-a u Opštini Crna Trava i dodaje da je sve više preduzetnika iz sektora usluga i IT sektora.

Vrnjačka Banja spada u kategoriju srednjih opština i značajan deo prihoda ubira od turizma, koji je zbog korone pretrpeo gubitke. To je uticalo i na pokretanje novih poslova u tom sektoru.

– I u ostalim privrednim granama zabeležen je pad broja novoregistrovanih preduzetnika. Međutim, iskreno verujem da ćemo, uz podršku države, i ovu specifičnu situaciju uspešno prevazići – kaže Jasmina Trifunović rukovodilac Odseka za poslove organa opštine Vrnjačka Banja.

Prema njenim rečima, Vrnjačka Banja sprovodi programe podrške, ali i obuke uz tehničku podršku Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, promoviše i organizuje dodatne obuke za preduzetnike, savetodavnu pomoć za mala i srednja preduzeća za korišćenje stimulativnih sredstava donatora, a predviđeni su i programi za razvoj ženskog preduzetništva.

Opština Trstenik, koja spada u veće opštine, kroz lokalni akcioni plan zapošljavanja sprovodi četiri glavne mere. To su program stručne prakse, subvencije samozapošljavanja i za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih i program javnih radova. Takođe, sektor mikro, malih i srednjih preduzeća može da računa na subvencionisane kamate na kredite do 12 meseci.

– Najveće interesovanje, kada je reč o pokretanju posla, postoji za subvencionisanje nabavke opreme i mašina i adaptaciju prostora – ističe Ivana Dimitrijević, šef kabineta predsednice opštine Trstenik.

Koji su gradovi i opštine bili najuspešniji u podsticanju preduzetništva u prvoj polovini godine možete da pogledate na sajtu www.uzmiracun.rs, a pobednici takmičenja biće proglašeni početkom 2021.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Koji gradovi i opštine u Srbiji su šampioni preduzetništva". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Privrednici iz Čačka predstavili se na sajmu u Mostaru

Privredna komora Srbije  i Razvojna agencija organizovali su nastup 26 srpskih privrednika iz različitih sektora  na Nacionalnom paviljonu Srbije na 25. Međunarodnom sajmu privrede koji se ove sedmice održava u Mostaru.  Na opštem Morstarskom sajmu… […]

Cena  prasadi  na pijacama I  dalje raste. Tovljenici  znatno  jeftiniji

Na   stočnim  pijacama širom  Srbije  cena prasadi  već  duže  vreme  prilično  je  visoka  u  poređenju  sa   tovljenim  svinjama .  Kilogram  prasadi  težine  oko  25  kilograma  žive  vage  košta  od  500 do  650  dinara. Cena tovljenih  svinja  težine  od  80  do  120  kilograma iznosi   od  220 do  350  dinara  po  kilogramu.

Gornji  MIlanovac  domaćin  konferencije  posvećene  ženskom  preduzetništvu 

U  Kulturnom  centru  u  Gornjem  Milanovcu  održana je  konferencija  pod  nazivom  Preduzetništvo  bez  granica- žene  koje  menjaju  svet.  Organizator  i  pokrovitelj   skupa  je  Udruženje  žena  preduzetnica Šumadije  i  Zapadne  Srbije i  prema njihovim  rečima  cilj  je  da  se  osnaže  i  umreže  žene. Konferencija  je  održana  uz  podršku  opštine  Gornji  Milanovac  i  Privredne  komore  Srbije.  

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up