Sto četrdeset šesti rođendan dinara

Sto četrdeset šesti rođendan dinara

12/12/2019

Autor: 

Info Press

Izvor: RTS

Foto: Pixabay

Srpski dinar slavi 146. rođendan, kao stabilna valuta koja prema oceni vodećih svetskih investicionih banaka, nije ni precenjena ni potcenjena, a što je garancija za poverenje građana u nacionalnu valutu.

Krupan korak u uspostavljanju i razradi novčanog sistema Srbije desio se 1873. godine, kada je za vreme vladavine kneza, a kasnije srpskog kralja, Milana Obrenovića (1868-1889) donet Zakon o kovanju srpske srebrne monete.

Taj zakon je usvojen u Skupštini 29. novembra 1873. godine, po starom, odnosno 12. decembra po novom kalendaru, a knez Milan ga je potvrdio već narednog dana.

U skladu sa ovim zakonom, 1875. godine iskovan je prvi dinar u srebru s likom kneza Milana na aversu, u apoenima od 50 para, 1 i 2 dinara.

Novčani sistem, po ovom zakonu, zasnivao se na načelima i odredbama Pariske novcane konvencije iz 1865. godine, na osnovu koje je stvorena Latinska monetarna unija.

Iako Srbija formalno nije pristupila Konvenciji, prvi dinar je, shodno njenim odredbama, imao isti sadržaj srebra, težinu i dimenzije kao i franak, odgovarajući srebrni novac Francuske i ostalih zemalja članica Konvencije.

Značaj pomenutog zakona jeste u tome što se njime, prvi put nakon srednjovekovnog perioda, uvodi samostalnost novčanog sistema u zemlji, iako je Srbija još uvek bila u formalno vazalnom odnosu prema otomanskoj vlasti, podsećaju iz Narodne banke Srbije.

Sto dinara – prva novčanica

Prva novcaniča izdata u Srbiji vezuje se za početak rada Privilegovane narodne banke Kraljevine Srbije, koji je 2. jula 1884. bio obeležen izdavanjem novčanice od 100 dinara, plative u zlatu, izrađene po klišeu za rezervnu novčanicu od 100 franaka Narodne banke Belgije.

Serija novčanica koja je prethodila pomenutom izdanju, štampana 1876. uz saglasnost Glavne državne blagajne Kneževine Srbije, bila je namenjena finansiranju srpsko-turskog rata, ali nikada nije puštena u opticaj.

Međutim, tek je sa izdavanjem novčanice od 10 dinara 1885. godine, plative u srebru, građanstvo steklo poverenje u papirni novac, čije korišćenje od tada, postepenim uvođenjem u opticaj novih novčanica različitih nominalnih vrednosti, postaje praksa.

Dinar je bila valuta u Kraljevini Jugoslaviji, socijalističkoj Jugoslaviji i Saveznoj Republici Jugoslaviji, a Srbija ga je zamenila srpskim dinarom, dok Crna Gora evrom.

Tokom perioda hiperinflacije, 1993. godine, Savezna Republika Jugoslavija izdala je veliki broj novčanica sa enormnim nominalnim vrednostima.

Posle reforme sprovedene početkom 1994, okončan je period neobuzdane inflacije.

Povratak konvertibilnosti

Narodna banka Jugoslavije u periodu od 2000. do 2002. godine izdaje i pušta u opticaj novu seriju novčanica izmenjenog i unapređenog dizajna, nastalu primenom najsavremenije tehnologije.

U ovom periodu dinar je vraćen na međunarodnu scenu, jer posle više od jedne decenije ponovo postaje konvertibilan.

Sa nestankom nove državne zajednice Srbija i Crna Gora, Narodna banka Jugoslavije prerasta u Narodnu banku Srbije, koja emituje novčanice namenjene opticaju na teritoriji Republike Srbije.

Tradicija upotrebe novca na prostorima današnje Srbije veoma je duga i seže u daleku prošlost. Najstariji primerci poticu iz VI-V veka p.n.e.

Prvi pomen “srpskih dinara” nalazi se u arhivskim dokumentima krajem 1214. godine, u vreme Stefana Prvovenčanog. Međutim, dosadašnja istraživanja upućuju na kralja Radoslava (1227-1234), koji se smatra prvim srpskim vladarom koji je kovao sopstveni novac.

Danas su u opticaju novčanice i kovanice sa znamenitim likovima iz naše kulture, nauke i umetnosti, poput Vuka Stefanovića Karadžića, Petar Petrovića Njegoša, Nikole Tesle, a pesnik i slikar Đura Jakšić, bio je jedan od poznatih Srba koji su oslikali novčanice, kao i Paja Jovanović.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Sto četrdeset šesti rođendan dinara". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Oblaci, kiša i pljuskovi – temperatura do 18 stepeni

Oblačno i kišovito vreme danas u zemlji. Košava u Podunavlju i Pomoravlju. Najviša dnevna temperatura do 18 stepeni.

ISPLATA redovne i privremene novčane naknade

Nacionalna služba za zapošljavanje obaveštava javnost da će preko Poštanske štedionice izvršiti isplatu redovne novčane naknade nezaposlenim licima

POTPISANI UGOVORI ZA DODELU 16 GASNIH KOTLOVA ZA ČAČANE KROZ PROJEKAT „ČIST VAZDUH – PRAVO I POTREBA”

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović, danas je zajedno sa pomoćnicom Marjanom Petronijević, potpisao i podelio ugovore za 16 sugrađana, koji su dobili gasne kotlove preko projekta smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individulanih ložišta „Čist vazduh – pravo i potreba”.
-Vrednost projekta je deset miliona dinara, a kotlovi su za građane potpuno besplatni, jer se finansiraju u punom iznosu. Ministarstvo za zaštitu životne sredine finansira projekat sa osam miliona dinara, a Grad Čačak učestvuje sa dva miliona. Ovo je prva podela, a u narednom periodu očekuje nas potpisivanje još ugovora, jer je raspisan drugi javni poziv za sve naše sugrađane. Grad Čačak je takođe dobio podršku Vlade RS, preko Ministarstva zaštite životne sredine za projekat smanjenja zagađenja vazduha i za ovu godinu, a na ovaj način će se sugrađanima dodeljivati najsavremenije peći na pelet koje već imaju ugrađene filtere za prečišćavanje vazduha. Vrednost ovog projekta je 15 miliona, od čega grad Čačak finasira tri i po miliona dinara – rekao je gradonačelnik Todorović.
Pomoćnica gradonačelnika Marjana Petronijević je apelovala na sve naše sugrađane da budu aktivni i učestvuju na konkursima, ukoliko za to ispunjavaju uslove, jer, kako je istakla, na ovaj način se doprinosi poboljšanju kvaliteta vazdiuha u našem gradu, što je briga i građana i lokalne vlasti.
Od 25 prijava koje su dospele tokom prvog javnog poziva, njih 16 je ispunilo uslove za bodovanje. Nakon preliminarne rang liste, doneto je konačno rešenje o dodeli 16 kotlova za korisnike koji su ispunili sve uslove javnim pozivom, dok je njih osam odbijeno.
Potpisnici današnjih ugovora su veoma pozitivni ocenili ovaj projekat, ističući da su želeli da zamene indivudalna ložišta ekološki prihvatljivijim energentima, ali da nisu imali finansijske uslove i mnogima je ovo bio jedini način za to.
Inače, kada je u pitanju projekat „Čist vazduh – pravo i potreba”, za koji je drugi javni poziv u toku, građani bi trebalo da znaju da ne mogu konkurisati ukoliko im objekat nije legalizovan, kao ni sa objektima koji nisu u procesu priključenja na gasovodnu mrežu. Sve uslove za konkurs građani mogu naći na sajtu Grada Čačka.

U Užicu održano Opštinsko takmičenje “Pažljivkova smotra 2024”  

U Užicu je danas održano opštinsko takmičenje “Pažljivkova smotra 2024”. “Pažljivkova smotra” idejni je projekt Agencije za  bezbednost saobraćaja Republike Srbije kojim ona i koordinira, a spovodi se u više od 70 lokalnih  samouprava u Srbiji .

U UŽICU OTVORENA MOTO SEZONA 

Na Trgu Partizana u Užicu je zvanično otvorena ovogodišnja moto sezona. Domaćin Centralnog otvaranja Moto Asocijacije Srbije, po drugi put bio je Moto klub Užice.

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
98

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Sto četrdeset šesti rođendan dinara

12/12/2019
Autor:
Info Press
Izvor: RTS
Foto: Pixabay

Srpski dinar slavi 146. rođendan, kao stabilna valuta koja prema oceni vodećih svetskih investicionih banaka, nije ni precenjena ni potcenjena, a što je garancija za poverenje građana u nacionalnu valutu.

Krupan korak u uspostavljanju i razradi novčanog sistema Srbije desio se 1873. godine, kada je za vreme vladavine kneza, a kasnije srpskog kralja, Milana Obrenovića (1868-1889) donet Zakon o kovanju srpske srebrne monete.

Taj zakon je usvojen u Skupštini 29. novembra 1873. godine, po starom, odnosno 12. decembra po novom kalendaru, a knez Milan ga je potvrdio već narednog dana.

U skladu sa ovim zakonom, 1875. godine iskovan je prvi dinar u srebru s likom kneza Milana na aversu, u apoenima od 50 para, 1 i 2 dinara.

Novčani sistem, po ovom zakonu, zasnivao se na načelima i odredbama Pariske novcane konvencije iz 1865. godine, na osnovu koje je stvorena Latinska monetarna unija.

Iako Srbija formalno nije pristupila Konvenciji, prvi dinar je, shodno njenim odredbama, imao isti sadržaj srebra, težinu i dimenzije kao i franak, odgovarajući srebrni novac Francuske i ostalih zemalja članica Konvencije.

Značaj pomenutog zakona jeste u tome što se njime, prvi put nakon srednjovekovnog perioda, uvodi samostalnost novčanog sistema u zemlji, iako je Srbija još uvek bila u formalno vazalnom odnosu prema otomanskoj vlasti, podsećaju iz Narodne banke Srbije.

Sto dinara – prva novčanica

Prva novcaniča izdata u Srbiji vezuje se za početak rada Privilegovane narodne banke Kraljevine Srbije, koji je 2. jula 1884. bio obeležen izdavanjem novčanice od 100 dinara, plative u zlatu, izrađene po klišeu za rezervnu novčanicu od 100 franaka Narodne banke Belgije.

Serija novčanica koja je prethodila pomenutom izdanju, štampana 1876. uz saglasnost Glavne državne blagajne Kneževine Srbije, bila je namenjena finansiranju srpsko-turskog rata, ali nikada nije puštena u opticaj.

Međutim, tek je sa izdavanjem novčanice od 10 dinara 1885. godine, plative u srebru, građanstvo steklo poverenje u papirni novac, čije korišćenje od tada, postepenim uvođenjem u opticaj novih novčanica različitih nominalnih vrednosti, postaje praksa.

Dinar je bila valuta u Kraljevini Jugoslaviji, socijalističkoj Jugoslaviji i Saveznoj Republici Jugoslaviji, a Srbija ga je zamenila srpskim dinarom, dok Crna Gora evrom.

Tokom perioda hiperinflacije, 1993. godine, Savezna Republika Jugoslavija izdala je veliki broj novčanica sa enormnim nominalnim vrednostima.

Posle reforme sprovedene početkom 1994, okončan je period neobuzdane inflacije.

Povratak konvertibilnosti

Narodna banka Jugoslavije u periodu od 2000. do 2002. godine izdaje i pušta u opticaj novu seriju novčanica izmenjenog i unapređenog dizajna, nastalu primenom najsavremenije tehnologije.

U ovom periodu dinar je vraćen na međunarodnu scenu, jer posle više od jedne decenije ponovo postaje konvertibilan.

Sa nestankom nove državne zajednice Srbija i Crna Gora, Narodna banka Jugoslavije prerasta u Narodnu banku Srbije, koja emituje novčanice namenjene opticaju na teritoriji Republike Srbije.

Tradicija upotrebe novca na prostorima današnje Srbije veoma je duga i seže u daleku prošlost. Najstariji primerci poticu iz VI-V veka p.n.e.

Prvi pomen “srpskih dinara” nalazi se u arhivskim dokumentima krajem 1214. godine, u vreme Stefana Prvovenčanog. Međutim, dosadašnja istraživanja upućuju na kralja Radoslava (1227-1234), koji se smatra prvim srpskim vladarom koji je kovao sopstveni novac.

Danas su u opticaju novčanice i kovanice sa znamenitim likovima iz naše kulture, nauke i umetnosti, poput Vuka Stefanovića Karadžića, Petar Petrovića Njegoša, Nikole Tesle, a pesnik i slikar Đura Jakšić, bio je jedan od poznatih Srba koji su oslikali novčanice, kao i Paja Jovanović.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Sto četrdeset šesti rođendan dinara". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Oblaci, kiša i pljuskovi – temperatura do 18 stepeni

Oblačno i kišovito vreme danas u zemlji. Košava u Podunavlju i Pomoravlju. Najviša dnevna temperatura do 18 stepeni.

ISPLATA redovne i privremene novčane naknade

Nacionalna služba za zapošljavanje obaveštava javnost da će preko Poštanske štedionice izvršiti isplatu redovne novčane naknade nezaposlenim licima

POTPISANI UGOVORI ZA DODELU 16 GASNIH KOTLOVA ZA ČAČANE KROZ PROJEKAT „ČIST VAZDUH – PRAVO I POTREBA”

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović, danas je zajedno sa pomoćnicom Marjanom Petronijević, potpisao i podelio ugovore za 16 sugrađana, koji su dobili gasne kotlove preko projekta smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individulanih ložišta „Čist vazduh – pravo i potreba”.
-Vrednost projekta je deset miliona dinara, a kotlovi su za građane potpuno besplatni, jer se finansiraju u punom iznosu. Ministarstvo za zaštitu životne sredine finansira projekat sa osam miliona dinara, a Grad Čačak učestvuje sa dva miliona. Ovo je prva podela, a u narednom periodu očekuje nas potpisivanje još ugovora, jer je raspisan drugi javni poziv za sve naše sugrađane. Grad Čačak je takođe dobio podršku Vlade RS, preko Ministarstva zaštite životne sredine za projekat smanjenja zagađenja vazduha i za ovu godinu, a na ovaj način će se sugrađanima dodeljivati najsavremenije peći na pelet koje već imaju ugrađene filtere za prečišćavanje vazduha. Vrednost ovog projekta je 15 miliona, od čega grad Čačak finasira tri i po miliona dinara – rekao je gradonačelnik Todorović.
Pomoćnica gradonačelnika Marjana Petronijević je apelovala na sve naše sugrađane da budu aktivni i učestvuju na konkursima, ukoliko za to ispunjavaju uslove, jer, kako je istakla, na ovaj način se doprinosi poboljšanju kvaliteta vazdiuha u našem gradu, što je briga i građana i lokalne vlasti.
Od 25 prijava koje su dospele tokom prvog javnog poziva, njih 16 je ispunilo uslove za bodovanje. Nakon preliminarne rang liste, doneto je konačno rešenje o dodeli 16 kotlova za korisnike koji su ispunili sve uslove javnim pozivom, dok je njih osam odbijeno.
Potpisnici današnjih ugovora su veoma pozitivni ocenili ovaj projekat, ističući da su želeli da zamene indivudalna ložišta ekološki prihvatljivijim energentima, ali da nisu imali finansijske uslove i mnogima je ovo bio jedini način za to.
Inače, kada je u pitanju projekat „Čist vazduh – pravo i potreba”, za koji je drugi javni poziv u toku, građani bi trebalo da znaju da ne mogu konkurisati ukoliko im objekat nije legalizovan, kao ni sa objektima koji nisu u procesu priključenja na gasovodnu mrežu. Sve uslove za konkurs građani mogu naći na sajtu Grada Čačka.

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up