,


Kako da piješ vitamine, a da ne ugroziš zdravlje

Kako da piješ vitamine, a da ne ugroziš zdravlje

07/08/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Nova S

Foto: Wallpaper

U želji da ojačamo telo, posebno u poslednje vreme – da se sačuvamo od korone, malo-malo, pa odemo do apoteke po hrpu suplemenata. A kako uz punu šaku tableta, vitamina i minerala možemo da narušimo svoje zdravlje, za Nova.rs priča lekar opšte prakse Ivana Đurić.

Vitamini i minerali su stub našeg zdravlja i neizmerno je važno unosti ih u dovoljnim količinama, pre svega kroz sveže voće i povrće. Ipak, umesto toga, mnogi biraju drugu, ne tako dobru opciju, pa vitamine unose kroz suplemente. I mada su nedostaci vitamina u telu mnogo češći nego hipervitaminoza, tj. predoziranje, i to je moguće. Tako možemo da narušimo svoje zdravlje, pa su mogući glavobolja, povraćanje, dijareja i druge komplikacije. Doktorka Ivana Đurić kaže da s njima treba biti vrlo oprezan.

Vitamin C

“Ovaj vitamin učestvuje u mnogim procesima u organizmu, ali on posebno ima značaj za imunitet, u sprečavanju i odlaganju pojave nekih kancera, kod kardiovaskularnih bolesti, ostalih stanja kao posledice oksidativnog stresa, metabolizma proteina, zarastanja rana, apsorbovanja gvožđa”, priča doktorka Đurić.

Ona napominje da je hrana najbolji izvor vitamina C, pre svega crvena i zelena paprika, pomorandže, grejpfrut, limun, kivi, brokoli, prokelj, paradajz, jagode i spanać.

Međutim, i suplementi su adekvatna zamena ako baš nismo u mogućnosti da se raznovrsno hranimo.

Ona ističe i da su doze koje naš organizam toleriše 2.000 mg, ali da je sasvim dovoljno od nekih 200 – 500 mg, a doze do 1.000 mg su ako ste pod posebnim naporom i stresom.

“Kad se uzima više od 1.000 mg, vitamin C nema poseban benefit za zdravlje. Neželjeni efekti ovog vitamina su retki i obično se ispoljavaju pri veoma visokim dozama i svode na dijareju, mučninu i povraćanje, a moguć je i kamen u bubregu. Kada se organizam prekomerno optereti sa većim dozama ovog vitamina, on počinje da se akumulira u telu, a to potencijalno dovodi do simptoma prekomernog znojenja”, priča doktorka Đurić.

Zato ako imate problema sa varenjem zbog prevelike količine vitamina C, jednostavno smanjite dopunsku dozu ili izbegavajte suplemente vitamina C u potpunosti.

Vitamin D

Ako ne unosite dovoljno vitamina D, moguća je demineralizacija kostiju, javlja se rahitis kod dece, a osteoporoza kod starijih. Nedostatak vitamina D je vezan i za povećan rizik od tuberkuloze i težih virusnih infekcija, a nizak nivo vitamina D povezan je sa Kronovom bolešću i ulceroznim kolitisom.

Među prirodnim izvorima vitamina D jesu masna riba, žumance, crveno meso, jetra i mlečni proizvodi.

Važno je znati da je preporučena dnevna doza vitamina D za bebe do godinu dana 10 mikrograma, za decu, trudnice, dojilje i odrasle 15 mikrograma, a za stare preko 70. godine 20 mikrograma. Doza od 10 mikrograma jeste zapravo 400 IJ vitamina D.

S druge strane, telo će proizvesti dovoljno vitamina D ako budete na suncu pet do deset minuta otkrivene kože, i to dva do tri puta nedeljno.

“Ako se tokom nekoliko meseci unosi prevelika doza vitamina D, moguće je predoziranje koje prate povraćanje, glavobolja, srčani problemi, zatvor, dehidratacija i stalna žeđ, slabost mišića, umor”, kaže doktorka Đurić i napominje da hipervitaminoza vitaminom D srećom jeste retka.

Magnezijum

Poznato je da magnezijum pomaže kod opstipacije i nesanice i posebno je važan za zdravlje kostiju i srca. Doktorka ističe koje su najbolje doze ako magnezijum uzimamo kroz suplemente.

“Za odrasle su one do 350 mg dnevno, neki maksimum koji biste smeli da uzimate bez konsultacije lekara je do 400 mg (zavisi od potreba jer se jedan deo unese i putem ishrane). Za decu do osam godina doze su od 65 mg-100 mg dnevno, a za stariju su od 100 -350mg, mada bez konsultacije pedijatra ne bi trebalo sami da određujete dozu detetu.”

U suprotnom, moguće su štetne posledice zbog velikih doza magnezijuma.

“Kad se uzmu veće doze od preporučenih, može doći do dijareje, mučnine i grčeva u stomaku. Višak magnezijuma se izbacuje putem urina, pa je očuvana bubrežna funkcija takođe važna. Znaci trovanja ovim mineralom se pojavljuju pri dozama većim od 5.000 mg dnevno i uključuju hipotenziju, mučninu, aritmije, teškoće sa disanjem, komu.”

Doktroka kaže i da su opšte preporuke da se magnezijum može koristiti od četiri nedelje do šest meseci maksimalno u kontinuitetu, s tim što treba napomenuti da korišćenje duže od mesec dana može da bude jedino po preporuci lekara.

Cink

Cink je bitan nutrijent koji deluje kao snažan antioksidant, podstiče normalan rast i razvoj i pomaže jačanju imuniteta. Premala, kao i  preterana konzumacija cinka može biti opasna.

“Ovaj mineral nalazi se u svakoj ljudskoj ćeliji, jača imunitet i poboljšava zdravlje očiju, ali i reguliše metabolizam. Međutim, ako preterate s unosom cinka, očekuje vas čitav niz problema. Neki od njih su probavni problemi, vrtoglavica, glavobolje, umor, pojačano znojenje i halucinacije“, ističe doktorka i kaže da je optimalna doza cinka 15 mg, a maksimalni unos ne bi trebalo da prelazi 40 mg dnevno.

Ona kaže i da je najbolje vreme za uzimanje cinka kao suplementa sat vremena pre obroka ili dva sata nakon obroka.

“Unos prevelike količine cinka može uticati na lošiju apsorpciju drugih nutrijenata kao što je bakar. Posledično, nedostatak bakra u telu može dovesti do anemije. Takođe, predoziranje cinkom može izazvati trovanje teškim metalima, a simptomi su mučnina i povraćanje, metalni ukus u ustima, nizak pritisak,, kratak dah.”

Gvožđe

Gvožđe je važno jer prenosi kiseonik u ćelije, ali obavlja i brojne druge funkcije važne za normalno funkcionisanje našeg tela. Problem, poput anemije, najčešće se javlja jer neki ljudi nemaju dovoljno gvožđa u telu, ali može biti i obrnuto. I koje su onda nuspojave?

“Ne dešava se često, ali može da dođe i do preterane akumulacije gvožđa u organizmu, poremećaja poznatog kao hemohromatoza. Prevelika količina gvožđa može da izazove povećanu produkciju slobodnih radikala što može na ošteti srce i jetru. Gvožđe se onda taloži u tim organima, što nipošto nije dobro”, kaže dr Đurić.

Preporučen dnevni unos se kreće oko 10 mg u periodu od četiri do osam godina, a 8 mg u periodu od devet do 13 godina. Nakon prve menstruacije, dnevni preporučeni unos za devojčice se povećava u odnosu na dečake. U reproduktivnom periodu žene bi dnevno trebalo da unose oko 18 mg gvožđa, dok muškarci mogu da unose manje količine.

Loše kombinacije

Neki spojevi vitamina i minearala nikako nisu preporučljivi, a Ivana Đurić, za naš portal otkriva koji.

“Kad se pojedini minerali uzimaju istovremeno, njihova  delotvornost se smanjuje jer se međusobno utrkuju. Zato takve minerale, recimo magnezijum i kalcijum, treba uzimati u razmaku od barem dva sata.”

Ako uzimate vitamin K sa drugim vitaminima topivim u mastima, poput A, D ili E, možda ga nećete apsorbovati onoliko koliko biste da ste ih uzimali u različito vreme. Zato, uzimajte ga bar dva sata odvojeno od ostalih vitamina topivih u mastima, savetuje naša sagovornica i ističe da obavezno treba nekoliko sati razdvojiti i kalijum i kalcijum jer će se nadmetati za apsorpciju u telu.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Kako da piješ vitamine, a da ne ugroziš zdravlje". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Privrednici iz Čačka predstavili se na sajmu u Mostaru

Privredna komora Srbije  i Razvojna agencija organizovali su nastup 26 srpskih privrednika iz različitih sektora  na Nacionalnom paviljonu Srbije na 25. Međunarodnom sajmu privrede koji se ove sedmice održava u Mostaru.  Na opštem Morstarskom sajmu… […]

U Užicu obeležena Godišnjica oslobođenja Srbije od Turaka

Centralna manifestacija obeležavanja godišnjice predaje gradova Užica, Ljubovije, Šapca, Beograda, Smedereva i Kladova 1867.godine i oslobođenja Srbije od Turaka, održana je danas u Užicu. Program je poče svečanim prijemom delegacija gradova u u… […]

U periodu od 22. do 28. aprila 2024. godine, obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju

Navedeni događaj obeležava se širom sveta svake poslednje nedelje meseca aprila, sa namerom da se skrene pažnja na katastrofalne posledice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na pojedince,
njihove porodice i u društvo u celini.

Obaveštenje o radovima

Obaveštenje o radovima

Od ponedeljka naplata ulazaka motornih vozila u zaštićeno područje NP Tara

Od ponedeljka, 22. aprila, počinje naplata naknade za korišćenje vozila na motorni pogon u zaštićenom području Nacionalni park Tara. Kako je saopšteno iz Nacionalnog parka Tara, naknada će se naplaćivati na ulaznim kapijama… […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
847

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Kako da piješ vitamine, a da ne ugroziš zdravlje

07/08/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Nova S
Foto: Wallpaper

U želji da ojačamo telo, posebno u poslednje vreme – da se sačuvamo od korone, malo-malo, pa odemo do apoteke po hrpu suplemenata. A kako uz punu šaku tableta, vitamina i minerala možemo da narušimo svoje zdravlje, za Nova.rs priča lekar opšte prakse Ivana Đurić.

Vitamini i minerali su stub našeg zdravlja i neizmerno je važno unosti ih u dovoljnim količinama, pre svega kroz sveže voće i povrće. Ipak, umesto toga, mnogi biraju drugu, ne tako dobru opciju, pa vitamine unose kroz suplemente. I mada su nedostaci vitamina u telu mnogo češći nego hipervitaminoza, tj. predoziranje, i to je moguće. Tako možemo da narušimo svoje zdravlje, pa su mogući glavobolja, povraćanje, dijareja i druge komplikacije. Doktorka Ivana Đurić kaže da s njima treba biti vrlo oprezan.

Vitamin C

“Ovaj vitamin učestvuje u mnogim procesima u organizmu, ali on posebno ima značaj za imunitet, u sprečavanju i odlaganju pojave nekih kancera, kod kardiovaskularnih bolesti, ostalih stanja kao posledice oksidativnog stresa, metabolizma proteina, zarastanja rana, apsorbovanja gvožđa”, priča doktorka Đurić.

Ona napominje da je hrana najbolji izvor vitamina C, pre svega crvena i zelena paprika, pomorandže, grejpfrut, limun, kivi, brokoli, prokelj, paradajz, jagode i spanać.

Međutim, i suplementi su adekvatna zamena ako baš nismo u mogućnosti da se raznovrsno hranimo.

Ona ističe i da su doze koje naš organizam toleriše 2.000 mg, ali da je sasvim dovoljno od nekih 200 – 500 mg, a doze do 1.000 mg su ako ste pod posebnim naporom i stresom.

“Kad se uzima više od 1.000 mg, vitamin C nema poseban benefit za zdravlje. Neželjeni efekti ovog vitamina su retki i obično se ispoljavaju pri veoma visokim dozama i svode na dijareju, mučninu i povraćanje, a moguć je i kamen u bubregu. Kada se organizam prekomerno optereti sa većim dozama ovog vitamina, on počinje da se akumulira u telu, a to potencijalno dovodi do simptoma prekomernog znojenja”, priča doktorka Đurić.

Zato ako imate problema sa varenjem zbog prevelike količine vitamina C, jednostavno smanjite dopunsku dozu ili izbegavajte suplemente vitamina C u potpunosti.

Vitamin D

Ako ne unosite dovoljno vitamina D, moguća je demineralizacija kostiju, javlja se rahitis kod dece, a osteoporoza kod starijih. Nedostatak vitamina D je vezan i za povećan rizik od tuberkuloze i težih virusnih infekcija, a nizak nivo vitamina D povezan je sa Kronovom bolešću i ulceroznim kolitisom.

Među prirodnim izvorima vitamina D jesu masna riba, žumance, crveno meso, jetra i mlečni proizvodi.

Važno je znati da je preporučena dnevna doza vitamina D za bebe do godinu dana 10 mikrograma, za decu, trudnice, dojilje i odrasle 15 mikrograma, a za stare preko 70. godine 20 mikrograma. Doza od 10 mikrograma jeste zapravo 400 IJ vitamina D.

S druge strane, telo će proizvesti dovoljno vitamina D ako budete na suncu pet do deset minuta otkrivene kože, i to dva do tri puta nedeljno.

“Ako se tokom nekoliko meseci unosi prevelika doza vitamina D, moguće je predoziranje koje prate povraćanje, glavobolja, srčani problemi, zatvor, dehidratacija i stalna žeđ, slabost mišića, umor”, kaže doktorka Đurić i napominje da hipervitaminoza vitaminom D srećom jeste retka.

Magnezijum

Poznato je da magnezijum pomaže kod opstipacije i nesanice i posebno je važan za zdravlje kostiju i srca. Doktorka ističe koje su najbolje doze ako magnezijum uzimamo kroz suplemente.

“Za odrasle su one do 350 mg dnevno, neki maksimum koji biste smeli da uzimate bez konsultacije lekara je do 400 mg (zavisi od potreba jer se jedan deo unese i putem ishrane). Za decu do osam godina doze su od 65 mg-100 mg dnevno, a za stariju su od 100 -350mg, mada bez konsultacije pedijatra ne bi trebalo sami da određujete dozu detetu.”

U suprotnom, moguće su štetne posledice zbog velikih doza magnezijuma.

“Kad se uzmu veće doze od preporučenih, može doći do dijareje, mučnine i grčeva u stomaku. Višak magnezijuma se izbacuje putem urina, pa je očuvana bubrežna funkcija takođe važna. Znaci trovanja ovim mineralom se pojavljuju pri dozama većim od 5.000 mg dnevno i uključuju hipotenziju, mučninu, aritmije, teškoće sa disanjem, komu.”

Doktroka kaže i da su opšte preporuke da se magnezijum može koristiti od četiri nedelje do šest meseci maksimalno u kontinuitetu, s tim što treba napomenuti da korišćenje duže od mesec dana može da bude jedino po preporuci lekara.

Cink

Cink je bitan nutrijent koji deluje kao snažan antioksidant, podstiče normalan rast i razvoj i pomaže jačanju imuniteta. Premala, kao i  preterana konzumacija cinka može biti opasna.

“Ovaj mineral nalazi se u svakoj ljudskoj ćeliji, jača imunitet i poboljšava zdravlje očiju, ali i reguliše metabolizam. Međutim, ako preterate s unosom cinka, očekuje vas čitav niz problema. Neki od njih su probavni problemi, vrtoglavica, glavobolje, umor, pojačano znojenje i halucinacije“, ističe doktorka i kaže da je optimalna doza cinka 15 mg, a maksimalni unos ne bi trebalo da prelazi 40 mg dnevno.

Ona kaže i da je najbolje vreme za uzimanje cinka kao suplementa sat vremena pre obroka ili dva sata nakon obroka.

“Unos prevelike količine cinka može uticati na lošiju apsorpciju drugih nutrijenata kao što je bakar. Posledično, nedostatak bakra u telu može dovesti do anemije. Takođe, predoziranje cinkom može izazvati trovanje teškim metalima, a simptomi su mučnina i povraćanje, metalni ukus u ustima, nizak pritisak,, kratak dah.”

Gvožđe

Gvožđe je važno jer prenosi kiseonik u ćelije, ali obavlja i brojne druge funkcije važne za normalno funkcionisanje našeg tela. Problem, poput anemije, najčešće se javlja jer neki ljudi nemaju dovoljno gvožđa u telu, ali može biti i obrnuto. I koje su onda nuspojave?

“Ne dešava se često, ali može da dođe i do preterane akumulacije gvožđa u organizmu, poremećaja poznatog kao hemohromatoza. Prevelika količina gvožđa može da izazove povećanu produkciju slobodnih radikala što može na ošteti srce i jetru. Gvožđe se onda taloži u tim organima, što nipošto nije dobro”, kaže dr Đurić.

Preporučen dnevni unos se kreće oko 10 mg u periodu od četiri do osam godina, a 8 mg u periodu od devet do 13 godina. Nakon prve menstruacije, dnevni preporučeni unos za devojčice se povećava u odnosu na dečake. U reproduktivnom periodu žene bi dnevno trebalo da unose oko 18 mg gvožđa, dok muškarci mogu da unose manje količine.

Loše kombinacije

Neki spojevi vitamina i minearala nikako nisu preporučljivi, a Ivana Đurić, za naš portal otkriva koji.

“Kad se pojedini minerali uzimaju istovremeno, njihova  delotvornost se smanjuje jer se međusobno utrkuju. Zato takve minerale, recimo magnezijum i kalcijum, treba uzimati u razmaku od barem dva sata.”

Ako uzimate vitamin K sa drugim vitaminima topivim u mastima, poput A, D ili E, možda ga nećete apsorbovati onoliko koliko biste da ste ih uzimali u različito vreme. Zato, uzimajte ga bar dva sata odvojeno od ostalih vitamina topivih u mastima, savetuje naša sagovornica i ističe da obavezno treba nekoliko sati razdvojiti i kalijum i kalcijum jer će se nadmetati za apsorpciju u telu.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Kako da piješ vitamine, a da ne ugroziš zdravlje". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Privrednici iz Čačka predstavili se na sajmu u Mostaru

Privredna komora Srbije  i Razvojna agencija organizovali su nastup 26 srpskih privrednika iz različitih sektora  na Nacionalnom paviljonu Srbije na 25. Međunarodnom sajmu privrede koji se ove sedmice održava u Mostaru.  Na opštem Morstarskom sajmu… […]

U Užicu obeležena Godišnjica oslobođenja Srbije od Turaka

Centralna manifestacija obeležavanja godišnjice predaje gradova Užica, Ljubovije, Šapca, Beograda, Smedereva i Kladova 1867.godine i oslobođenja Srbije od Turaka, održana je danas u Užicu. Program je poče svečanim prijemom delegacija gradova u u… […]

U periodu od 22. do 28. aprila 2024. godine, obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju

Navedeni događaj obeležava se širom sveta svake poslednje nedelje meseca aprila, sa namerom da se skrene pažnja na katastrofalne posledice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na pojedince,
njihove porodice i u društvo u celini.

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up