Analiza: Kako programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra mesečno?

Analiza: Kako programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra mesečno?

28/03/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: Telegraf

Foto: Pixabay

Istraživanja najvećeg sajta za zapošljavanje u Srbiji potvrdila su da je prosečna neto plata programera i dalje nekoliko puta veća od prosečne plate u našoj zemlji i iznosi primamljivih 1.225 evra mesečno, dok najviša plata koju kao progamer trenutno možete da ostvarite iznosi neverovatnih 7.500 evra mesečno.

Da IT predstavlja jedan od najplaćenijih i najrazvijenijih IT sektora, zna se odavno. A nedavno istraživanje o visini zarade u ovoj industriji koje se odnosi na period od jula 2020. do februara 2021. i koje obuhvata preko 1.000 programera različitog iskustva i pozicija pokazalo je da je ona uspešno odolela izazovima pandemije virusa Covid-19 i tako zadržala jedno od vodećih mesta po visini neto zarada.

Bez obzira na to da li ste početnik bez imalo iskustva ili senior sa godinama staža i dokazanih rezultata iza sebe, velika je verovatnoća da ćete sa platom programera biti zadovoljni.

Prihodi u ovom sektoru direktno zavise od iskustva, tzv. senioriteta, pa tako seniori u proseku zarađuju 1.724 evra, dok prihodi mediora iznose 1.144 evra, a juniori, koji su se tek zaposlili, ostvaruju primamljivu zaradu od 736 evra.

Ono po čemu se IT industrija posebno izdvaja od drugih jeste mogućnost brzog i sigurnog napretka, pa ako ste posvećeni junior koji sa odgovornošću obavlja svoj posao, za relativno kratko vreme možete dogurati do pozicije mediora i značajno veće plate.

Pored senioriteta, na visinu plate takođe utiče i konkretna pozicija koju obavljate. Ukoliko na primer rešite da steknete znanja i veštine za softverskog inženjera, vaša plata biće i do nekoliko puta veća od prosečne zarade u IT sektoru i iznosiće na mesečnom nivou oko 7.500 evra neto.

Opšti zaključak je da su zbog velike potražnje za programerima plate u IT sektoru zaista atraktivne i, bez obzira na to na kom ste nivou, početna zarada biće nekoliko puta veća od prosečne zarade u Srbiji. Međutim, ovaj sektor nije atraktivan samo zbog prihoda:

programeri u Srbiji uživaju i niz drugih pogodnosti poput fleksibilnog radnog vremena, plaćenog usavršavanja i podsticajne atmosfere na poslu. Otuda je IT pravi izbor za one koji traže dinamično i cenjeno zanimanje koje će se u potpunosti prilagoditi njihovoj ličnosti i afinitetima.

Kraj prošle i početak ove godine potvrdili su da je IT jedan od retkih sektora koji su uspešno odoleli izazovima pandemije. Ovo potvrđuje činjenica da čak 90% IT firmi nije otpustilo nijednog radnika tokom najgoreg dela pandemije, a domaća IT industrija zabeležila je rast i u 2020. godini. Istovremeno, našoj zemlji nedostaje najmanje 7.000 IT stručnjaka godišnje.

Uz to, vanredna stanja i različite restrikcije pokazale su koliki je potencijal tehnologije za obezbeđivanje neometanog funkcionisanja brojnih oblasti – od obrazovanja, preko medicine, do poslovanja. Stoga je na neki način trenutna epidemiološka kriza dodatno povećala potrebu za IT stručnjacima.

Drugim rečima, IT sektor u Srbiji postaje sve važniji: vrednost IT usluga konstantno raste, kao i broj zaposlenih, što je dovelo do veoma visokih plata IT stručnjaka, a oni koji se odluče da steknu odgovarajuću ekspertizu ne čekaju ni dana na posao u struci.

Danas su traženi programeri svih nivoa – od juniora, preko mediora, pa sve do seniora. A među njima najveće šanse za zaposlenje imaju programeri koji vladaju nekim do sledećih jezika: JavaScriptJava, Net, PHPPython, C# i C++. Stoga, ukoliko i vi razmišljate o karijeri u ovoj oblasti, a niste sigurni za koji jezik da se odlučite, možda bi najbolje bilo da izaberete neku od tehnologija koje su među najtraženijim.Trenutna pandemija naučila nas je da je važno imati posao koji je otporan na potencijalne restrikcije, koji se može obavljati od kuće i čiji su proizvodi često krucijalni za odvijanje života u otežanim uslovima poput ovih. Upravo takva oblast je IT. Pa nije ni čudo što sve više ljudi razmišlja o karijeri u njoj.

Pored visokih plata, ono što je najprivlačnije jeste činjenica da se u ovu oblast lako ulazi čak i ako nemate nikakvo prethodno iskustvo. Naime, znanja i veštine danas je lako usvojiti putem brojnih online kurseva i tutorijala.

Međutim, jedno treba da znate:

– ukoliko želite da na najbrži, ali i najkvalitetniji način uđete u svet IT-ja i dođete do svog prvog posla, onda je najbolje da upišete neku školu za programiranje.

U Srbiji se posebno izdvojila ITAcademy i poznata je kao institucija čiji polaznici za svega 12 meseci stiču primenljiva i naplativa IT znanja i veštine, a do prvog posla neretko dolaze još tokom školovanja. Zahvaljujući naprednoj platformi za učenje na daljinu ovo je škola u kojoj nastava nikada nije prekinuta, čak ni tokom prošlogodišnjeg vanrednog stanja. Razlog efikasnosti školovanja na ITAcademy i uspeha njenih polaznika leži u činjenici što je nastava koncipirana tako da se kroz rad na realnim IT projektima znanja istovremeno usvajaju i primenjuju, dok se praksa obavlja u našim vodećim IT kompanijama i pod mentorstvom dokazanih IT stručnjaka.

Kako neki polaznici ističu, ITAcademy je mnogo više od škole za programiranje – to je institucija na kojoj ćete, osim IT znanja i svetski priznatih IT sertifikata, dobiti i niz drugih alata i resursa za sticanje vrednih poslovnih veština, ali i punu podršku Centra za razvoj karijere, koji će vam pomoći da vrlo brzo dobijete svoj prvi IT posao.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Analiza: Kako programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra mesečno?". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Pred nama vetrovit i oblačan dan, ponegde mogući pljuskovi

Promenljivo oblačno i vetrovito u većem delu zemlje. U košavskom području pojačan vetar, u Banatu udari orkanske jačine. Temperatura do 26 stepeni.

SAOPŠTENjE IZ KABINETA GRADONAČELNIKA POVODOM NEISTINA KOJE SU IZNETE U POJEDINIM MEDIJIMA POVODOM ISPLATE NAKNADE PORODILjAMA

Lokalna samouprava Grada Čačka, na čelu sa gradonačelnikom Milunom Todorovićem, želela je da izađe u susret porodiljama koje su tražile sastanak sa gradskim rukovodstvom kako bi iznele svoje probleme i kako bi ih na adekvatan način rešili.

U  Čačku postavljene interaktivne table u cilju kvalitetnije  turističke  promocije  grada

U cilju kvalitetnije  promocije   grada u nekim hotelskim objektima u  Čačku postavljene su interaktivne table. U narednom periodu planirano je postavljanje dodatnih  tabli i  u većem broju ugostiteljskih objekata  kako bi se osavremenilo… […]

Program posvećen “Herojima Kadinjače”

Na Spomen kompleksu “Kadinjača” kao deo pratećeg programa Festivala “Joakim Vujić”, koji se ove godne održava u Užicu, izveden je program “Herojima Kadinjače”. 29. novembra 1941. godine na Kadinjači  je izginuo  ceo Užički… […]

Dobra dinamika radova na izgradnji sportskih terena na Zlatiboru

Radovi na izgradnji sportskih terena na otvorenom na Glavici uveliko traju. Na ovoj lokaciji, nakon odrađenih pripremnih radova, završeno je asfaltiranje zastora za postavljanje multifunkcionalne podloge kojom će biti prekriveni tereni za košarku,… […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
69

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Analiza: Kako programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra mesečno?

28/03/2021
Autor:
Info Press
Izvor: Telegraf
Foto: Pixabay

Istraživanja najvećeg sajta za zapošljavanje u Srbiji potvrdila su da je prosečna neto plata programera i dalje nekoliko puta veća od prosečne plate u našoj zemlji i iznosi primamljivih 1.225 evra mesečno, dok najviša plata koju kao progamer trenutno možete da ostvarite iznosi neverovatnih 7.500 evra mesečno.

Da IT predstavlja jedan od najplaćenijih i najrazvijenijih IT sektora, zna se odavno. A nedavno istraživanje o visini zarade u ovoj industriji koje se odnosi na period od jula 2020. do februara 2021. i koje obuhvata preko 1.000 programera različitog iskustva i pozicija pokazalo je da je ona uspešno odolela izazovima pandemije virusa Covid-19 i tako zadržala jedno od vodećih mesta po visini neto zarada.

Bez obzira na to da li ste početnik bez imalo iskustva ili senior sa godinama staža i dokazanih rezultata iza sebe, velika je verovatnoća da ćete sa platom programera biti zadovoljni.

Prihodi u ovom sektoru direktno zavise od iskustva, tzv. senioriteta, pa tako seniori u proseku zarađuju 1.724 evra, dok prihodi mediora iznose 1.144 evra, a juniori, koji su se tek zaposlili, ostvaruju primamljivu zaradu od 736 evra.

Ono po čemu se IT industrija posebno izdvaja od drugih jeste mogućnost brzog i sigurnog napretka, pa ako ste posvećeni junior koji sa odgovornošću obavlja svoj posao, za relativno kratko vreme možete dogurati do pozicije mediora i značajno veće plate.

Pored senioriteta, na visinu plate takođe utiče i konkretna pozicija koju obavljate. Ukoliko na primer rešite da steknete znanja i veštine za softverskog inženjera, vaša plata biće i do nekoliko puta veća od prosečne zarade u IT sektoru i iznosiće na mesečnom nivou oko 7.500 evra neto.

Opšti zaključak je da su zbog velike potražnje za programerima plate u IT sektoru zaista atraktivne i, bez obzira na to na kom ste nivou, početna zarada biće nekoliko puta veća od prosečne zarade u Srbiji. Međutim, ovaj sektor nije atraktivan samo zbog prihoda:

programeri u Srbiji uživaju i niz drugih pogodnosti poput fleksibilnog radnog vremena, plaćenog usavršavanja i podsticajne atmosfere na poslu. Otuda je IT pravi izbor za one koji traže dinamično i cenjeno zanimanje koje će se u potpunosti prilagoditi njihovoj ličnosti i afinitetima.

Kraj prošle i početak ove godine potvrdili su da je IT jedan od retkih sektora koji su uspešno odoleli izazovima pandemije. Ovo potvrđuje činjenica da čak 90% IT firmi nije otpustilo nijednog radnika tokom najgoreg dela pandemije, a domaća IT industrija zabeležila je rast i u 2020. godini. Istovremeno, našoj zemlji nedostaje najmanje 7.000 IT stručnjaka godišnje.

Uz to, vanredna stanja i različite restrikcije pokazale su koliki je potencijal tehnologije za obezbeđivanje neometanog funkcionisanja brojnih oblasti – od obrazovanja, preko medicine, do poslovanja. Stoga je na neki način trenutna epidemiološka kriza dodatno povećala potrebu za IT stručnjacima.

Drugim rečima, IT sektor u Srbiji postaje sve važniji: vrednost IT usluga konstantno raste, kao i broj zaposlenih, što je dovelo do veoma visokih plata IT stručnjaka, a oni koji se odluče da steknu odgovarajuću ekspertizu ne čekaju ni dana na posao u struci.

Danas su traženi programeri svih nivoa – od juniora, preko mediora, pa sve do seniora. A među njima najveće šanse za zaposlenje imaju programeri koji vladaju nekim do sledećih jezika: JavaScriptJava, Net, PHPPython, C# i C++. Stoga, ukoliko i vi razmišljate o karijeri u ovoj oblasti, a niste sigurni za koji jezik da se odlučite, možda bi najbolje bilo da izaberete neku od tehnologija koje su među najtraženijim.Trenutna pandemija naučila nas je da je važno imati posao koji je otporan na potencijalne restrikcije, koji se može obavljati od kuće i čiji su proizvodi često krucijalni za odvijanje života u otežanim uslovima poput ovih. Upravo takva oblast je IT. Pa nije ni čudo što sve više ljudi razmišlja o karijeri u njoj.

Pored visokih plata, ono što je najprivlačnije jeste činjenica da se u ovu oblast lako ulazi čak i ako nemate nikakvo prethodno iskustvo. Naime, znanja i veštine danas je lako usvojiti putem brojnih online kurseva i tutorijala.

Međutim, jedno treba da znate:

– ukoliko želite da na najbrži, ali i najkvalitetniji način uđete u svet IT-ja i dođete do svog prvog posla, onda je najbolje da upišete neku školu za programiranje.

U Srbiji se posebno izdvojila ITAcademy i poznata je kao institucija čiji polaznici za svega 12 meseci stiču primenljiva i naplativa IT znanja i veštine, a do prvog posla neretko dolaze još tokom školovanja. Zahvaljujući naprednoj platformi za učenje na daljinu ovo je škola u kojoj nastava nikada nije prekinuta, čak ni tokom prošlogodišnjeg vanrednog stanja. Razlog efikasnosti školovanja na ITAcademy i uspeha njenih polaznika leži u činjenici što je nastava koncipirana tako da se kroz rad na realnim IT projektima znanja istovremeno usvajaju i primenjuju, dok se praksa obavlja u našim vodećim IT kompanijama i pod mentorstvom dokazanih IT stručnjaka.

Kako neki polaznici ističu, ITAcademy je mnogo više od škole za programiranje – to je institucija na kojoj ćete, osim IT znanja i svetski priznatih IT sertifikata, dobiti i niz drugih alata i resursa za sticanje vrednih poslovnih veština, ali i punu podršku Centra za razvoj karijere, koji će vam pomoći da vrlo brzo dobijete svoj prvi IT posao.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Analiza: Kako programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra mesečno?". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Pred nama vetrovit i oblačan dan, ponegde mogući pljuskovi

Promenljivo oblačno i vetrovito u većem delu zemlje. U košavskom području pojačan vetar, u Banatu udari orkanske jačine. Temperatura do 26 stepeni.

SAOPŠTENjE IZ KABINETA GRADONAČELNIKA POVODOM NEISTINA KOJE SU IZNETE U POJEDINIM MEDIJIMA POVODOM ISPLATE NAKNADE PORODILjAMA

Lokalna samouprava Grada Čačka, na čelu sa gradonačelnikom Milunom Todorovićem, želela je da izađe u susret porodiljama koje su tražile sastanak sa gradskim rukovodstvom kako bi iznele svoje probleme i kako bi ih na adekvatan način rešili.

U  Čačku postavljene interaktivne table u cilju kvalitetnije  turističke  promocije  grada

U cilju kvalitetnije  promocije   grada u nekim hotelskim objektima u  Čačku postavljene su interaktivne table. U narednom periodu planirano je postavljanje dodatnih  tabli i  u većem broju ugostiteljskih objekata  kako bi se osavremenilo… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up