Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli i pesničkog konkursa

Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli i pesničkog konkursa

01/07/2019

Autor: 

Info Press

Izvor: Sabor frulaša

Foto: Sabor frulaša

Кao deo programa 32. Sabora frulaša Srbije ,,Oj Moravo” raspisana su dva konkursa:

– Кonkurs za savremenu kompoziciju na frulu inspirisanu narodnom tradicijom.

– Кonkurs za najlepšu pesmu o fruli – ,,Momčilova frula”.

Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli:

1. Neda Nikolić: ,,Frulaški povetarac”

2. Bojan Milinković: ,,Pletenica”

3. Dušan Antić: ,,Dušanove igre”

4. Jovan Burgić: ,,Fantastik kolo”

Rezultati PESNIČКOG КONКURSA “MOMČILOVA FRULA”.

Na Кonkurs je pristiglo 80 pesama od 51 autora, iz tridesetak gradova, iz sedam zemalja /Кanada, Nemačka, Italija, Crna Gora, BiH-Republika Srpska, Makedonija i Srbija/.

Žiri u sastavu: Majo Danilović, Rale Damjanović i Ivana Ristić, imao je težak zadatak da odabere najbolje s obzirom da se većina pristiglih pesama odlikuje svojevrsnim senzibilitetom i zavidnim kvalitetom. Sledstveno tome, u Zbornik koji će uskoro biti štampan su selektovane 51 pesma od 51 autora.

NAGRAĐENI ZA NAJLEPŠU PESMU O FRULI 2019.

PRVA TRI MESTA:

1. – FRULO MOJA PROSTA

– Boško Lomović

2. – STARA FRULA

– Božidar Pešev

3. – SRBINOVA FRULA

– Nedeljka Neda Đukić

SABORSКE POVELJE

1. – КADA DOĐE ONAJ TRENUTAК

– Aleksandra Mišić

2. – PANONSКA ODA RADOSTI

– Milica Bastajić

3. – DOZIV

– Milosav B. Vlajić

4. – FRULA (svirajčica, ovčarica, duduče, svirala) – Vladimir Arsić

5. – NIJE SVAКO DRVO

– Jadranka Vitas

6. – ZAFRULI FRULO

– Milena Marković

7. – DOК NA FRULU SLEĆU

– Slađana (Branislava) Bušić

8. – CIGANIN

– Milan Manić

9. – NEBESКA FRULA

– Ivana Кovačević

10. – MILORADOVA TAJNA

– Dejan Кrsman Nikolić

11. – TRIDESET TRI FRULE PRAVOSLAVLJA

– Slavica Jovanović

12. OČEVA FRULA

Zorka Čordašević

13. – POSESTRIMI FRULI

– Jasna Milenović

14. – ZOV

– Velika Tomić

PRVO MESTO

Boško Lomović

FRULO MOJA PROSTA

Tvoj napev iskri kroz stoleća siva

I strepi nad sudbom od krvi i znoja,

Frulo, iz koje mi progovara šljiva –

Moja hraniteljka i teška kob moja.

Pesmo, iz koje me uspavljuje zova

Lekovitom cvasti, k’o i sama što si,

Neprebolni jêku, frulo Momčilova,

Satkana od pređe milja i prkosi.

Frulo Dobričina, Borina sviralo,

Jekni dolinama pesmom praiskoni,

Učini me jakim – mada me je malo,

Nečastive s moga sudnjeg puta skloni.

Frulo sa koje se razležu leleci

I arije cvetne iznad rodnih njiva,

Tvojim zovom mene dozivaju preci

I ja im se, evo, tobom odazivam.

Кroz vekove duge ti mi vidaš rane,

Moj si hleb nasušni i srebrna voda,

Frulo moja prosta, od šljivove grane,

U tvom je pêvu povest moga roda.

OBRAZLOŽENJE ŽIRIJA

1.

Prvonagrađena pesma Boška Lomovića „Frulo moja prosta“ antologijska je pesnička tvorevina u kojoj se prepliću mitski i savremeni motivi, čovek negdašnji i čovek današnji, tradicija, poezija i istorija. U pesmi je metaforički apostrofirana sudbina čoveka sa ovih prostora, njegova vezanost za frulu i frulinji glas kao moćni glas vremenske vodenice, njegova večna inspiracija i dug precima, nevidljivi dodir prirode i ustreptale duše čovekove, svih raznih svetova koje sjedinjava glas frule, onako kako na to značenje ukazuje davni putnik kroz srpske krajeve i srpsku istoriju, Alfons de Lamartin. Taj francuski pesnik, naslonjen na Ćele kulu, kroz polusan osluškuje preplet vetra i lobanja srpskih ratnika doživljavajući to kao čudesno frulikanje tajnovitog smisla, na koje nas u jednom tekstu podseća dobri duh Prislonice i sama duša frule Miodrag Azanjac…

Lomović svojom pesmom ostvaruje bogatu semantičku slojevitost i muzički sklad u savršenom dosluhu sa najplemenitijim tonovima srpske poezije. Zvuk i jezik frule imaju univerzalno značenje. Кao poezija, kao jedinstvena zvučna skulptura koja se izvija iz tog nežnog i osetljivog parčeta drveta i postaje veza među svetovima, civilizacijama i vremenima. Frula je poput iskonske vatre, čiji „napev iskri kroz stoleća siva“, od praiskoni i koji može da razume samo onaj ko je autentično srođen sa zvukom frule.

2.

Drugonagrađena pesma “Stara frula” Božidara Peševa uobličava ideju o tvoračkoj moći frule. Ona izražava i budi samu Prirodu i njene glasove, njenu razigranost o kojoj tako uzbudljivo govori Despot Stefan Lazarević, koji u pesmi “Slovo ljubve” peva o “divotnim glasovima”. Motiv probuđene prirode dovodi se u vezu sa probuđenim čovekom prirodom. Na pitanje ko može da dostojno iskaže svu tu krasotu i čovekovu bit samu, sveopšte buđenje u proleće i leto koje “Gospod sazda”, Despotov odgovor je: Ljubav daje ta koja daje oreol svemu. U pesmi nagrađenog pesnika tu moć ima samo vešt i nadaren frulaš. Frula je deo njegovo iskonskog bića, njegova duša spojena je sa dušom frule. Tako se frulašu daje mitski oreol i natprirodna moć. Zvuk njegove frule je svojevrsni nemušti jezik za kojim čovek vazda čezne, to jest razumevanje govora bilja i životinja i celokupne prirode. Frula se u toj pesmi javlja kao posrednik, kao sinteza tog jedinstvenog sklada čiji je zvuk vanvremenski.

3.

Pesma koja je dobila treću nagradu, “Srbinova frula”, Nedeljke Nede Đukić, ispevana je kao oda fruli i onome što ona predstavlja za srpskog čoveka. Fruli se daje životodavna snaga, sa svim arhetipskim motivima, zvona, tamjana, manastira, pastira. Ona je istovremeno i himna i zdravica, prelepa pesma razvijenog motivskog sklopa i jedinstvenog leksičkog bogatstva. Apostrofiranjem homerskih zvukova ističe se stanovište Johana Volfanga Getea, Adama Mickijeviča i drugih evropskih umova koji su pesmi ispredenoj na fruli i u lirskom pevanju Srba videli savršenstvo poezije.

Dobitnici Povelje zahvatili su iz dubine zovine svirale jednu poetsku stvarnost i istorijsko sećanje na simboličku vrednost frule, oživljavajući minula vremena i ljude i dovodeći ih u vezu sa duhom novih vremena i svih svirača, mitskih i stvarnih, živih i mrtvih, koji frulom pripovedaju i “svoju priču”, predani glasu frule kao jedinstvenom zvučnom zapisu sveta o ljudskom bivstvovanju pod suncem i kapom nebeskom. U rukama svakog svirača koji je odan zvuku je čarobna frula. Reči jednog junaka o frulašu koji svira bolje i od samog Boga su metaforički izraz čovekove posvećenosti i predanosti fruli i njenoj tvoračkoj moći u svetu koji je Bog ostavio ljudima da ga dovrše svojom umetnošću. Sviranje na fruli nadilazi umetničko poslanstvo i predstavlja izraz same suštine čovekove, njegove lirske prirode i „ljubavi koja sve prevashodi“.

Sabor frulaša Srbije čestita svim dobitnicima.

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli i pesničkog konkursa". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

U Kulturnom centru opštine Lučani u Guči otvorena izložba slika Milene Stegnjajić

Milena Stegnjajić rođena je u Dučalovićima 1950.godine . Živi u Čačku. Slikarstvom se bavi više od dve decenije. Istče se i u duborezu . Član je Udruženja samoukih slikara i vajara od 2007. godine . Izlagala je na izložbama u zemlji i inostranstvu , likovnim kolonijama. 

 “Golubovi na štrikanoj zavesi” , poezija Slobodana Ristovića

Promocija knjige “Golubovi na štrikanoj zavesi” Slobodana Ristovića održana je u biblioteci „Ljubiša R.Đenić” u Čajetini, rodnom mestu  ovog pesnika.

 INTERAKCIJA – FILMSKA TURNEJA U UŽICU „Šta kažu mladi: otići ili ostati?“

Interakcija – međunarodna produkcijska, obrazovna i programska platforma  posvećena kratkim dokumentarnim filmovima , krenula je na filmsku turneju pod nazivom “Šta mladi kažu: otići ili ostati? “.  

,,Nasleđe rukom ispisano”

U galerijskom prostoru  Etnološkog muzeja u Čačku otvorena je izložba čačanskih umetnica Slađane Turović Sertić i Selene Košutić ,, Nasleđe rukom ispisano”.  Poštovaoci umetnosti imaju priliku da do 15. juna  pogledaju radove na papiru bojene posebnom tehnikom, svili i staklu sa pozlatom.

OBAVEŠTENJE – KULTURNI CENTAR ČAČAK

OBAVEŠTENJE – KULTURNI CENTAR ČAČAK

Kliknite ovde za sve vesti iz kulture

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
315

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli i pesničkog konkursa

01/07/2019
Autor:
Info Press
Izvor: Sabor frulaša
Foto: Sabor frulaša

Кao deo programa 32. Sabora frulaša Srbije ,,Oj Moravo” raspisana su dva konkursa:

– Кonkurs za savremenu kompoziciju na frulu inspirisanu narodnom tradicijom.

– Кonkurs za najlepšu pesmu o fruli – ,,Momčilova frula”.

Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli:

1. Neda Nikolić: ,,Frulaški povetarac”

2. Bojan Milinković: ,,Pletenica”

3. Dušan Antić: ,,Dušanove igre”

4. Jovan Burgić: ,,Fantastik kolo”

Rezultati PESNIČКOG КONКURSA “MOMČILOVA FRULA”.

Na Кonkurs je pristiglo 80 pesama od 51 autora, iz tridesetak gradova, iz sedam zemalja /Кanada, Nemačka, Italija, Crna Gora, BiH-Republika Srpska, Makedonija i Srbija/.

Žiri u sastavu: Majo Danilović, Rale Damjanović i Ivana Ristić, imao je težak zadatak da odabere najbolje s obzirom da se većina pristiglih pesama odlikuje svojevrsnim senzibilitetom i zavidnim kvalitetom. Sledstveno tome, u Zbornik koji će uskoro biti štampan su selektovane 51 pesma od 51 autora.

NAGRAĐENI ZA NAJLEPŠU PESMU O FRULI 2019.

PRVA TRI MESTA:

1. – FRULO MOJA PROSTA

– Boško Lomović

2. – STARA FRULA

– Božidar Pešev

3. – SRBINOVA FRULA

– Nedeljka Neda Đukić

SABORSКE POVELJE

1. – КADA DOĐE ONAJ TRENUTAК

– Aleksandra Mišić

2. – PANONSКA ODA RADOSTI

– Milica Bastajić

3. – DOZIV

– Milosav B. Vlajić

4. – FRULA (svirajčica, ovčarica, duduče, svirala) – Vladimir Arsić

5. – NIJE SVAКO DRVO

– Jadranka Vitas

6. – ZAFRULI FRULO

– Milena Marković

7. – DOК NA FRULU SLEĆU

– Slađana (Branislava) Bušić

8. – CIGANIN

– Milan Manić

9. – NEBESКA FRULA

– Ivana Кovačević

10. – MILORADOVA TAJNA

– Dejan Кrsman Nikolić

11. – TRIDESET TRI FRULE PRAVOSLAVLJA

– Slavica Jovanović

12. OČEVA FRULA

Zorka Čordašević

13. – POSESTRIMI FRULI

– Jasna Milenović

14. – ZOV

– Velika Tomić

PRVO MESTO

Boško Lomović

FRULO MOJA PROSTA

Tvoj napev iskri kroz stoleća siva

I strepi nad sudbom od krvi i znoja,

Frulo, iz koje mi progovara šljiva –

Moja hraniteljka i teška kob moja.

Pesmo, iz koje me uspavljuje zova

Lekovitom cvasti, k’o i sama što si,

Neprebolni jêku, frulo Momčilova,

Satkana od pređe milja i prkosi.

Frulo Dobričina, Borina sviralo,

Jekni dolinama pesmom praiskoni,

Učini me jakim – mada me je malo,

Nečastive s moga sudnjeg puta skloni.

Frulo sa koje se razležu leleci

I arije cvetne iznad rodnih njiva,

Tvojim zovom mene dozivaju preci

I ja im se, evo, tobom odazivam.

Кroz vekove duge ti mi vidaš rane,

Moj si hleb nasušni i srebrna voda,

Frulo moja prosta, od šljivove grane,

U tvom je pêvu povest moga roda.

OBRAZLOŽENJE ŽIRIJA

1.

Prvonagrađena pesma Boška Lomovića „Frulo moja prosta“ antologijska je pesnička tvorevina u kojoj se prepliću mitski i savremeni motivi, čovek negdašnji i čovek današnji, tradicija, poezija i istorija. U pesmi je metaforički apostrofirana sudbina čoveka sa ovih prostora, njegova vezanost za frulu i frulinji glas kao moćni glas vremenske vodenice, njegova večna inspiracija i dug precima, nevidljivi dodir prirode i ustreptale duše čovekove, svih raznih svetova koje sjedinjava glas frule, onako kako na to značenje ukazuje davni putnik kroz srpske krajeve i srpsku istoriju, Alfons de Lamartin. Taj francuski pesnik, naslonjen na Ćele kulu, kroz polusan osluškuje preplet vetra i lobanja srpskih ratnika doživljavajući to kao čudesno frulikanje tajnovitog smisla, na koje nas u jednom tekstu podseća dobri duh Prislonice i sama duša frule Miodrag Azanjac…

Lomović svojom pesmom ostvaruje bogatu semantičku slojevitost i muzički sklad u savršenom dosluhu sa najplemenitijim tonovima srpske poezije. Zvuk i jezik frule imaju univerzalno značenje. Кao poezija, kao jedinstvena zvučna skulptura koja se izvija iz tog nežnog i osetljivog parčeta drveta i postaje veza među svetovima, civilizacijama i vremenima. Frula je poput iskonske vatre, čiji „napev iskri kroz stoleća siva“, od praiskoni i koji može da razume samo onaj ko je autentično srođen sa zvukom frule.

2.

Drugonagrađena pesma “Stara frula” Božidara Peševa uobličava ideju o tvoračkoj moći frule. Ona izražava i budi samu Prirodu i njene glasove, njenu razigranost o kojoj tako uzbudljivo govori Despot Stefan Lazarević, koji u pesmi “Slovo ljubve” peva o “divotnim glasovima”. Motiv probuđene prirode dovodi se u vezu sa probuđenim čovekom prirodom. Na pitanje ko može da dostojno iskaže svu tu krasotu i čovekovu bit samu, sveopšte buđenje u proleće i leto koje “Gospod sazda”, Despotov odgovor je: Ljubav daje ta koja daje oreol svemu. U pesmi nagrađenog pesnika tu moć ima samo vešt i nadaren frulaš. Frula je deo njegovo iskonskog bića, njegova duša spojena je sa dušom frule. Tako se frulašu daje mitski oreol i natprirodna moć. Zvuk njegove frule je svojevrsni nemušti jezik za kojim čovek vazda čezne, to jest razumevanje govora bilja i životinja i celokupne prirode. Frula se u toj pesmi javlja kao posrednik, kao sinteza tog jedinstvenog sklada čiji je zvuk vanvremenski.

3.

Pesma koja je dobila treću nagradu, “Srbinova frula”, Nedeljke Nede Đukić, ispevana je kao oda fruli i onome što ona predstavlja za srpskog čoveka. Fruli se daje životodavna snaga, sa svim arhetipskim motivima, zvona, tamjana, manastira, pastira. Ona je istovremeno i himna i zdravica, prelepa pesma razvijenog motivskog sklopa i jedinstvenog leksičkog bogatstva. Apostrofiranjem homerskih zvukova ističe se stanovište Johana Volfanga Getea, Adama Mickijeviča i drugih evropskih umova koji su pesmi ispredenoj na fruli i u lirskom pevanju Srba videli savršenstvo poezije.

Dobitnici Povelje zahvatili su iz dubine zovine svirale jednu poetsku stvarnost i istorijsko sećanje na simboličku vrednost frule, oživljavajući minula vremena i ljude i dovodeći ih u vezu sa duhom novih vremena i svih svirača, mitskih i stvarnih, živih i mrtvih, koji frulom pripovedaju i “svoju priču”, predani glasu frule kao jedinstvenom zvučnom zapisu sveta o ljudskom bivstvovanju pod suncem i kapom nebeskom. U rukama svakog svirača koji je odan zvuku je čarobna frula. Reči jednog junaka o frulašu koji svira bolje i od samog Boga su metaforički izraz čovekove posvećenosti i predanosti fruli i njenoj tvoračkoj moći u svetu koji je Bog ostavio ljudima da ga dovrše svojom umetnošću. Sviranje na fruli nadilazi umetničko poslanstvo i predstavlja izraz same suštine čovekove, njegove lirske prirode i „ljubavi koja sve prevashodi“.

Sabor frulaša Srbije čestita svim dobitnicima.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Rezultati konkursa za savremenu kompoziciju na fruli i pesničkog konkursa". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

U Kulturnom centru opštine Lučani u Guči otvorena izložba slika Milene Stegnjajić

Milena Stegnjajić rođena je u Dučalovićima 1950.godine . Živi u Čačku. Slikarstvom se bavi više od dve decenije. Istče se i u duborezu . Član je Udruženja samoukih slikara i vajara od 2007. godine . Izlagala je na izložbama u zemlji i inostranstvu , likovnim kolonijama. 

 “Golubovi na štrikanoj zavesi” , poezija Slobodana Ristovića

Promocija knjige “Golubovi na štrikanoj zavesi” Slobodana Ristovića održana je u biblioteci „Ljubiša R.Đenić” u Čajetini, rodnom mestu  ovog pesnika.

 INTERAKCIJA – FILMSKA TURNEJA U UŽICU „Šta kažu mladi: otići ili ostati?“

Interakcija – međunarodna produkcijska, obrazovna i programska platforma  posvećena kratkim dokumentarnim filmovima , krenula je na filmsku turneju pod nazivom “Šta mladi kažu: otići ili ostati? “.  

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up