U Mionici formirana prva banka gena i semena starih sorti voća i povrća

U Mionici formirana prva banka gena i semena starih sorti voća i povrća

02/05/2019

Autor: 

Info Press

Izvor: Ekapija/Večernje novosti

Foto: ObjektivNo1.

Čuvene srpske jabuke kolačare, petrovače, kruške karamanke, šljiva ranka, kukuruz osmak, krompir mesečar… brojno voće, povrće i žitarice kojima su mnoge starije generacije othranjene, iako odavno potisnute novim, unosnijim sortama, ipak neće nestati! U Mionici, prva u Srbiji i na Balkanu, formirana je lokalna banka gena i semena starih sorti voća i povrća, koja je, vele stručnjaci, možda poslednja prilika da bogatstvo ukusa prirode bude ostavljeno u amanet potomcima.

Osnovni cilj banke semena “Zrno” u Mionici je očuvanje autohtonih sorti voća i povrća, bitnih za razvoj poljoprivrede i bezbednost hrane. Uz sakupljanje i skladištenje semena i bazu podataka, zadatak je i razmena biljnog materijala, identifikacija i karakterizacija sorti, obuka kako da se gaje i budu sačuvane.

” Bez raznovrsnosti nema ni selekcije i nastanka novih vrsta koje će biti otpornije, dolazi do gubitka kvaliteta i ukusa, te narušavanja autentičnosti lokalnih specijaliteta i jela”, kaže biolog Ivana Petrović, koordinator banke semena. “Najvažnije je da lokalne banke gena neće biti vlasništvo ni državnih institucija, ni nevladinih organizacija. To su projekti lokalnih zajednica koji u svetu opstaju zahvaljujući energiji i ljubavi zemljoradnika. Formirali smo je prvo u Mionici, ali su građani iz svih krajeva Srbije dobrodošli, da što više regija oforme svoje banke gena i semena.”

Tako su u Mionici već boravili gosti iz Kovina, koji nameravaju da zimnicu prave isključivo od starih sorti voća i povrća. Lokalne banke gena, inače, uveliko funkcionišu u Španiji i Francuskoj, a u svetu po njihovoj rasprostranjenosti Indija se naročito ističe.

“Stare sorte biljaka nestaju vrtoglavom brzinom, svake godine jedan do dva procenta budu izgubljene nepovratno. Samo u prošlom veku, u svetu je nestalo čak 75% starih sorti. U Srbiji, nažalost, ni nemamo podatke koje smo izgubili sorte voća, povrća i žitarica, koje su izuzetno značajne, jer su otporne, mogu da se gaje kad je suša, te u ekstremnim uslovima usled klimatskih promena. Ipak, srećom, naročito u zapadnoj Srbiji, svako domaćinstvo ima u dvorištu sačuvano bar jedno stablo stare voćke”, priča Ivana.

U dvorištu njene porodice, u Paštriću, kod Mionice, veli, već tri veka raste i rađa gotovo izumrla divlja kruška oskoruša, čiji su plodovi odlični za čaj i džemove. U seoskim baštama bezmalo da više nema kupusa golubana, krompira mesečara, luka ajme i vlašca…

“Najviše je ugroženo povrće, jer su u pitanju jednogodišnje biljke i ako se seme ne sačuva, vrlo je verovatno da ga dogodine neće biti u baštama. Tako, veoma ukusni krompir mesečar dugo nismo mogli da pronađemo, tek pretprošle godine otkriven je u malom seoskom gazdinstvu u okolini Guče. To je dokaz da za samo desetak godina može da se neka sorta nepovratno izgubi”, upozorava Ivana.

– Nedavno je osnovana Nacionalna banka gena u Batajnici, ali kao naučna institucija, a ne registar sorti biljaka, povrća i žitarica. Takav spisak Srbija nema, niti je ikad imala… – kaže Ivana.

“Nameravamo da osnujemo kalemarsku školu, da u projekat uključimo mlade koji se interesuju za organsku proizvodnju, jer su stare sorte za nju pogodne. Ko god je probao staru sortu jabuka zna da je mnogo ukusnija, mirisnija. Postoje sorte jabuka samo za kolače, pečenje u rerni, te one koje se sveže jedu, ima i onih vrsta koje se mogu dugo čuvati preko zime. Najpoznatija je svakako kolačara, najbolja za pravljenje kolača, zbog većeg sadržaja kiselina. Slatkača i šumatovka izuzetno su otporne sorte jabuka. Petrovača rađa leti, brzo propada, ali je veoma ukusna i mirisna. Tu su i kruške jagodnjača, lubeničarka”, priča ona.

Sav prikupljeni semenski materijal biće besplatno dostupan svim građanima razmenom. Ako neko, na primer, ove sezone uzme stotinu semena određene kulture, dogodine je u obavezi da vrati 150, da bi se banka na taj način širila, što je u svetu uobičajena praksa.

“Svaki region imao bi, naravno, karakterističnu sortu, tako Bela Palanka ima čuvenu papriku vrtku, koju su uspešno sačuvali, čak je postala i turistički simbol tog kraja. Za valjevski kraj, tipična je šljiva, naročito ranka i madžarka, koje se, na sreću, još gaje. Iako postoje mnoge nove sorte šljiva, koje su preplavile voćnjake, ranka je ipak neprevaziđena, zbog visokog procenta šećera. Od ranke se dobija vrhunska rakija, po kojoj je zapadna Srbija nadaleko poznata”, zaključuje Ivana.

DOKTORAT NA PARADAJZU

“Stare sorte su lepe i kvalitetne, a prvenstveno otporne na bolesti i spoljne uticaje. Imaju i ekološki značaj, jer je manje prskanja hemikalijama, stare sorte voća i povrća opstaju u prirodi tako što određene količine svojih plodova dele sa životinjama, što sa novim selekcionisanim, nije slučaj. U odnosu na onaj iz plastenika, paradajz koji se gaji u bašti mnogo je sočniji i ukusniji, jer da bi se odbranio od štetnih spoljnih uticaja sintetiše antioksidanse i druge materije. To mu obogaćuje ukus. Na paradajzu upravo doktoriram na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu”, navodi Ivana Petrović.

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "U Mionici formirana prva banka gena i semena starih sorti voća i povrća". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Oblačno i hladno vreme, mestimično slaba kiša

oš jedan tmuran decembarski dan u Srbiji. Očekuje se oblačno i hladno vreme, ponegde uz slabu kišu ili rosulu. Na planinama će provejavati slab sneg. Duvaće slab severni vetar.

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Mlekari i stočari traže hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede

Mlekari i stočari, okupljeni u udruženje „Naše Mleko“ i „Udruženje za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije”, zatražili su sinoć hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede i njegovim saradnicima zbog, kako su naveli, neodrživog… […]

2024. jedna od izazovnijih godina za srpsku  poljoprivredu

U protekloj godini sa područja Regionalne privredne komore Moravičkog i Raškog okruga ostvaren je izvoz voća u vrednosti od 44, 8 miliona evra.Izvoz maline manji za 8 odsto I2024. bila je jedna od… […]

PEKARI IZ POLJOPRIVREDNE ŠKOLE U POŽEGI POKREĆU SOPSTVENI BIZNIS

     Mali  kuvari  su  pod  budnim   okom  nastavnice   tehnolaga  Slavojke  Vuković,   koja  je   veoma  zadovoljna  njihovim  radom

ZORKOVA VODENICA 

Zorko Stojanić je 41 godinu radio na Železnici. Već pet godina je u penziji i sa suprugom Civjom je pre nekoliko godina pokrenu I etno domaćinstvo Stojanić

Prosečna zarada u Čačku 15.000 dinara manja od republičkog proseka

Kada je reč o javnim preduzećima, prosek u državnim preduzećima iznosio je 115.408 a u lokalnim 97.207 dinara

Kliknite ovde za sve vesti iz privrede

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
268

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2025 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

U Mionici formirana prva banka gena i semena starih sorti voća i povrća

02/05/2019
Autor:
Info Press
Izvor: Ekapija/Večernje novosti
Foto: ObjektivNo1.

Čuvene srpske jabuke kolačare, petrovače, kruške karamanke, šljiva ranka, kukuruz osmak, krompir mesečar… brojno voće, povrće i žitarice kojima su mnoge starije generacije othranjene, iako odavno potisnute novim, unosnijim sortama, ipak neće nestati! U Mionici, prva u Srbiji i na Balkanu, formirana je lokalna banka gena i semena starih sorti voća i povrća, koja je, vele stručnjaci, možda poslednja prilika da bogatstvo ukusa prirode bude ostavljeno u amanet potomcima.

Osnovni cilj banke semena “Zrno” u Mionici je očuvanje autohtonih sorti voća i povrća, bitnih za razvoj poljoprivrede i bezbednost hrane. Uz sakupljanje i skladištenje semena i bazu podataka, zadatak je i razmena biljnog materijala, identifikacija i karakterizacija sorti, obuka kako da se gaje i budu sačuvane.

” Bez raznovrsnosti nema ni selekcije i nastanka novih vrsta koje će biti otpornije, dolazi do gubitka kvaliteta i ukusa, te narušavanja autentičnosti lokalnih specijaliteta i jela”, kaže biolog Ivana Petrović, koordinator banke semena. “Najvažnije je da lokalne banke gena neće biti vlasništvo ni državnih institucija, ni nevladinih organizacija. To su projekti lokalnih zajednica koji u svetu opstaju zahvaljujući energiji i ljubavi zemljoradnika. Formirali smo je prvo u Mionici, ali su građani iz svih krajeva Srbije dobrodošli, da što više regija oforme svoje banke gena i semena.”

Tako su u Mionici već boravili gosti iz Kovina, koji nameravaju da zimnicu prave isključivo od starih sorti voća i povrća. Lokalne banke gena, inače, uveliko funkcionišu u Španiji i Francuskoj, a u svetu po njihovoj rasprostranjenosti Indija se naročito ističe.

“Stare sorte biljaka nestaju vrtoglavom brzinom, svake godine jedan do dva procenta budu izgubljene nepovratno. Samo u prošlom veku, u svetu je nestalo čak 75% starih sorti. U Srbiji, nažalost, ni nemamo podatke koje smo izgubili sorte voća, povrća i žitarica, koje su izuzetno značajne, jer su otporne, mogu da se gaje kad je suša, te u ekstremnim uslovima usled klimatskih promena. Ipak, srećom, naročito u zapadnoj Srbiji, svako domaćinstvo ima u dvorištu sačuvano bar jedno stablo stare voćke”, priča Ivana.

U dvorištu njene porodice, u Paštriću, kod Mionice, veli, već tri veka raste i rađa gotovo izumrla divlja kruška oskoruša, čiji su plodovi odlični za čaj i džemove. U seoskim baštama bezmalo da više nema kupusa golubana, krompira mesečara, luka ajme i vlašca…

“Najviše je ugroženo povrće, jer su u pitanju jednogodišnje biljke i ako se seme ne sačuva, vrlo je verovatno da ga dogodine neće biti u baštama. Tako, veoma ukusni krompir mesečar dugo nismo mogli da pronađemo, tek pretprošle godine otkriven je u malom seoskom gazdinstvu u okolini Guče. To je dokaz da za samo desetak godina može da se neka sorta nepovratno izgubi”, upozorava Ivana.

– Nedavno je osnovana Nacionalna banka gena u Batajnici, ali kao naučna institucija, a ne registar sorti biljaka, povrća i žitarica. Takav spisak Srbija nema, niti je ikad imala… – kaže Ivana.

“Nameravamo da osnujemo kalemarsku školu, da u projekat uključimo mlade koji se interesuju za organsku proizvodnju, jer su stare sorte za nju pogodne. Ko god je probao staru sortu jabuka zna da je mnogo ukusnija, mirisnija. Postoje sorte jabuka samo za kolače, pečenje u rerni, te one koje se sveže jedu, ima i onih vrsta koje se mogu dugo čuvati preko zime. Najpoznatija je svakako kolačara, najbolja za pravljenje kolača, zbog većeg sadržaja kiselina. Slatkača i šumatovka izuzetno su otporne sorte jabuka. Petrovača rađa leti, brzo propada, ali je veoma ukusna i mirisna. Tu su i kruške jagodnjača, lubeničarka”, priča ona.

Sav prikupljeni semenski materijal biće besplatno dostupan svim građanima razmenom. Ako neko, na primer, ove sezone uzme stotinu semena određene kulture, dogodine je u obavezi da vrati 150, da bi se banka na taj način širila, što je u svetu uobičajena praksa.

“Svaki region imao bi, naravno, karakterističnu sortu, tako Bela Palanka ima čuvenu papriku vrtku, koju su uspešno sačuvali, čak je postala i turistički simbol tog kraja. Za valjevski kraj, tipična je šljiva, naročito ranka i madžarka, koje se, na sreću, još gaje. Iako postoje mnoge nove sorte šljiva, koje su preplavile voćnjake, ranka je ipak neprevaziđena, zbog visokog procenta šećera. Od ranke se dobija vrhunska rakija, po kojoj je zapadna Srbija nadaleko poznata”, zaključuje Ivana.

DOKTORAT NA PARADAJZU

“Stare sorte su lepe i kvalitetne, a prvenstveno otporne na bolesti i spoljne uticaje. Imaju i ekološki značaj, jer je manje prskanja hemikalijama, stare sorte voća i povrća opstaju u prirodi tako što određene količine svojih plodova dele sa životinjama, što sa novim selekcionisanim, nije slučaj. U odnosu na onaj iz plastenika, paradajz koji se gaji u bašti mnogo je sočniji i ukusniji, jer da bi se odbranio od štetnih spoljnih uticaja sintetiše antioksidanse i druge materije. To mu obogaćuje ukus. Na paradajzu upravo doktoriram na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu”, navodi Ivana Petrović.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "U Mionici formirana prva banka gena i semena starih sorti voća i povrća". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Oblačno i hladno vreme, mestimično slaba kiša

oš jedan tmuran decembarski dan u Srbiji. Očekuje se oblačno i hladno vreme, ponegde uz slabu kišu ili rosulu. Na planinama će provejavati slab sneg. Duvaće slab severni vetar.

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Mlekari i stočari traže hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede

Mlekari i stočari, okupljeni u udruženje „Naše Mleko“ i „Udruženje za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije”, zatražili su sinoć hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede i njegovim saradnicima zbog, kako su naveli, neodrživog… […]

2024. jedna od izazovnijih godina za srpsku  poljoprivredu

U protekloj godini sa područja Regionalne privredne komore Moravičkog i Raškog okruga ostvaren je izvoz voća u vrednosti od 44, 8 miliona evra.Izvoz maline manji za 8 odsto I2024. bila je jedna od… […]

PEKARI IZ POLJOPRIVREDNE ŠKOLE U POŽEGI POKREĆU SOPSTVENI BIZNIS

     Mali  kuvari  su  pod  budnim   okom  nastavnice   tehnolaga  Slavojke  Vuković,   koja  je   veoma  zadovoljna  njihovim  radom

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up