,


Inspektori kreću u “češljanje” porekla imovine: Sve spremno za primenu zakona, ko “pređe” razliku od 150.000 evra biće u problemu

Inspektori kreću u “češljanje” porekla imovine: Sve spremno za primenu zakona, ko “pređe” razliku od 150.000 evra biće u problemu

12/03/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: 24 sedam

Foto: Pixabay

Vlasnici imovine mogu ostati bez čak tri četvrtine njene vrednosti ako poreznici utvrde da je nisu stekli na zakonit način. U slučaju da sud ustanovi da je imovina stečena krivičnim delom, tada se oduzima celokupan imetak.

Danas u Srbiji počinje da se primenjuje, već dugo najavljivan i usvojen prošle godine, Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu. Specijalno obučeni za to, inspektori Sektora za poreklo imovine Poreske uprave “češljaće“ imovinu svih građana Srbije za čiju vrednost se posumnja da prevazilazi realna primanja vlasnika.

Inspektori će već danas utvrđivati uvećanje imovine građana na osnovu podataka kojima pomenuti sektor raspolaže, ali i onih koje prikupi od drugih organa i organizacija, preduzeća, pa čak i samih građana.

U skladu sa novim zakonom, vlasnici imovine mogu ostati bez čak tri četvrtine njene vrednosti ako poreznici utvrde da je nisu stekli na zakonit način. U slučaju da sud ustanovi da je imovina stečena krivičnim delom, tada se oduzima celokupan imetak. Očekuje se da će se na udaru poreznika naći svi građani za koje se posumnja da nisu stekli imovinu na zakonit način, i da neće biti povlašćenih.

Pravila samog zakona su jasna, pa će tako u problemu biti oni za koje poreski organi posumnjanju, odnosno utvrde, da za najviše tri uzastopne kalendarske godine imaju razliku iznad 150.000 evra između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda.
U slučaju da se posumnja i na izvršenje krivičnog dela, ceo slučaj biće prijavljen policiji i tužilaštvu.Zakon, inače, uvodi takozvanu unakrsnu proveru imovine, koju sprovodi posebna jedinica u Poreskoj upravi koja je formirana početkom decembra 2020. Poreznici će dokazivati uvećanje imovine građana, dok je teret dokazivanja porekla imovine na obvezniku za koga se sumnja da uvećanje imovine nije u skladu sa prijavljenim prihodima. Zakon je predvideo i kazne za nesaradnju sa Poreskom upravom.

Što se tiče same primene zakona i efikasnosti njegovog sprovođenja, stručnjaci su pomalo sumnjičavi. Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić nije preterani optimista da će ovaj važan zakon postići neke značajne promene.

– Ranijih godina smo imali slične zakone i pokušaje vlasti da ih primene, ali generalni problem Srbije je to što donosi kvalitetne, evropske zakone, čiji su rezultati tanki i mršavi – kaže za 24sedam Savić.

Dodatni problem je, kako on naglašava, to što proces bogaćenja ljudi traje od devedesetih godina i što “oni sada imaju enormno bogatstvo i vremenom su naučili da sve papire i dokumenta dovedu u red“.

– A to ne znači da je bogatstvo legalno stečeno. Da li će svi građani biti obuhvaćeni ovim zakonom, čisto sumnjam, jer će neke vlast zaštititi, a do većine neće moći ni da se dođe, jer su vešti – naglašava naš sagovornik.

Ipak, on ističe da je dobra stvar to što će se ovaj zakon uvesti, jer će on možda neke ljude odvratiti od pokušaja da prikriju imovinu

– Predugo je trajao proces sticanja bogatstva bez ikakve kontrole. Zato je sada jako teško svemu ući u trag – kaže Savić.

Primena samog zakona u praksi bi trebalo da izgleda tako što bi poreski inspektori pozivali na razgovor svakog za koga se posumnja da postoji disbalans u načinu života i njegovih prihoda i tražili da im se dostave pisani dokazi o poreklu imovine.

Prema rečima predsednika Udruženja sudija i tužilaca Srbije Nenada Stefanovića, zakon će se odnositi jednako na sve građane, a na udaru će se naći oni za koje poreski organi posumnjaju ili utvrde da za najviše tri uzastopne kalendarske godine imaju razliku iznad 150.000 evra između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda.

– Ukoliko pak bude i sumnje na izvršenje krivičnog dela, slučaj će biti prijavljen policiji i tužilaštvu – naveo je Stefanović.

Nakon što poreznici donesu rešenje o razlici između vrednosti imovine i prihoda, vlasnik te imovine može da podnese žalbu Ministarstvu finansija, čija će odluka biti konačna u upravnom postupku, ali će i dalje moći da pokrene upravni spor, i to tužbom pred Upravnim sudom.

Inače, smernice za utvrđivanje osoba čija će se imovina proveravati donosi direktor Poreske uprave, na osnovu analize rizika, s tim da one neće biti javno dostupne, kako se navodi u novom zakonu.

Na udaru poreznika naći će se celokupna imovina koja se kontroliše, odnosno stan, kuća, poslovna zgrada i prostorije, garaža, zemljište, ali i finansijski instrumenti, udeli u kompanijama, oprema za obavljanje samostalne delatnosti, motorna vozila, čamci, brodovi i drugi plovni objekti i vazduhoplovi, štedni ulozi i gotov novac, kao i druga imovinska prava.

Zakonom je propisano da su svi koji učestvuju u ovom postupku dužni da podatke iz postupka čuvaju kao profesionalnu tajnu.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Inspektori kreću u “češljanje” porekla imovine: Sve spremno za primenu zakona, ko “pređe” razliku od 150.000 evra biće u problemu". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Menadžeri  prodaje očekuju  stabilizaciju  na tržištu  polovnih  automobila 

Iako  je  prodaja  polovnih  automobila  na  tržištu  već  duže  vreme  smanjena ,  podaci  iz  decembra  prošle  godine  pokazuju  da  se  situacija na tom  polju  postepeno   stabilizuje ,  kaže  menadžer  prodaje  automobila  u  kompaniji  British  Motors u  Prislonici  kod  Čačka.  Tačno  je  ističe  ,  da je  došlo  do  poskupljenja ovih  vozila,  ali  će se  ta  cena  zadržati  u  narednom  periodu  na  zadovoljstvo  kupaca.

Oko tri miliona starih brojila biće zamenjeno pametnim do 2030. godine

Oko tri miliona starih brojila biće zamenjeno pametnim do 2030. godine. Potrošači će moći da kontrolišu kvalitet ispuručene električene energije  i imaće preciznije uvide u potrošnju , a  distruibuteri će moći daljinski da upravljaju brojilima I da znatno poboljšaju naplatu struje.

Super  analizom   do  više  cene mleka  po litru

Proizvođači  mleka  mogu  dodatno  da  provere kvalitet  mleka  u  Nacionalnoj  laboratoriji  za  ispitivanje  mleka  koja se  nalazi  u  Batajnici,  a na  osnovu  poziva  koje  je nedavno   proizvođačima  uputilo Ministarstvo  poljoprivrede. 

Stručnjak  iz Čačka,  jedini  predstavnik Srbije  na skupu u  Kini  posvećenom  malini 

Dr  Aleksndara  Leposavić,  stručnjak za  voćarstvo  sa  čačanskog  Instituta  za  voćarstvo  ,  biće  jedini   predstavnik   Srbije   na  13. sastanku  Svetske  organizacije  proizvođača  maline  koji  će  biti  održan  u  maju  u  Kini.

Prijava za podsticaje moguća i za gazdinstva u procesu registracije

Obaveštavamo poljoprivredne proizvođače da mogu da podnesu zahteve za ostvarivanje prava na podsticaje putem platforme ePodsticaji i za gazdinstva koja su u procesu registracije.

Kliknite ovde za sve vesti iz privrede

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
91

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Inspektori kreću u “češljanje” porekla imovine: Sve spremno za primenu zakona, ko “pređe” razliku od 150.000 evra biće u problemu

12/03/2021
Autor:
Info Press
Izvor: 24 sedam
Foto: Pixabay

Vlasnici imovine mogu ostati bez čak tri četvrtine njene vrednosti ako poreznici utvrde da je nisu stekli na zakonit način. U slučaju da sud ustanovi da je imovina stečena krivičnim delom, tada se oduzima celokupan imetak.

Danas u Srbiji počinje da se primenjuje, već dugo najavljivan i usvojen prošle godine, Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu. Specijalno obučeni za to, inspektori Sektora za poreklo imovine Poreske uprave “češljaće“ imovinu svih građana Srbije za čiju vrednost se posumnja da prevazilazi realna primanja vlasnika.

Inspektori će već danas utvrđivati uvećanje imovine građana na osnovu podataka kojima pomenuti sektor raspolaže, ali i onih koje prikupi od drugih organa i organizacija, preduzeća, pa čak i samih građana.

U skladu sa novim zakonom, vlasnici imovine mogu ostati bez čak tri četvrtine njene vrednosti ako poreznici utvrde da je nisu stekli na zakonit način. U slučaju da sud ustanovi da je imovina stečena krivičnim delom, tada se oduzima celokupan imetak. Očekuje se da će se na udaru poreznika naći svi građani za koje se posumnja da nisu stekli imovinu na zakonit način, i da neće biti povlašćenih.

Pravila samog zakona su jasna, pa će tako u problemu biti oni za koje poreski organi posumnjanju, odnosno utvrde, da za najviše tri uzastopne kalendarske godine imaju razliku iznad 150.000 evra između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda.
U slučaju da se posumnja i na izvršenje krivičnog dela, ceo slučaj biće prijavljen policiji i tužilaštvu.Zakon, inače, uvodi takozvanu unakrsnu proveru imovine, koju sprovodi posebna jedinica u Poreskoj upravi koja je formirana početkom decembra 2020. Poreznici će dokazivati uvećanje imovine građana, dok je teret dokazivanja porekla imovine na obvezniku za koga se sumnja da uvećanje imovine nije u skladu sa prijavljenim prihodima. Zakon je predvideo i kazne za nesaradnju sa Poreskom upravom.

Što se tiče same primene zakona i efikasnosti njegovog sprovođenja, stručnjaci su pomalo sumnjičavi. Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić nije preterani optimista da će ovaj važan zakon postići neke značajne promene.

– Ranijih godina smo imali slične zakone i pokušaje vlasti da ih primene, ali generalni problem Srbije je to što donosi kvalitetne, evropske zakone, čiji su rezultati tanki i mršavi – kaže za 24sedam Savić.

Dodatni problem je, kako on naglašava, to što proces bogaćenja ljudi traje od devedesetih godina i što “oni sada imaju enormno bogatstvo i vremenom su naučili da sve papire i dokumenta dovedu u red“.

– A to ne znači da je bogatstvo legalno stečeno. Da li će svi građani biti obuhvaćeni ovim zakonom, čisto sumnjam, jer će neke vlast zaštititi, a do većine neće moći ni da se dođe, jer su vešti – naglašava naš sagovornik.

Ipak, on ističe da je dobra stvar to što će se ovaj zakon uvesti, jer će on možda neke ljude odvratiti od pokušaja da prikriju imovinu

– Predugo je trajao proces sticanja bogatstva bez ikakve kontrole. Zato je sada jako teško svemu ući u trag – kaže Savić.

Primena samog zakona u praksi bi trebalo da izgleda tako što bi poreski inspektori pozivali na razgovor svakog za koga se posumnja da postoji disbalans u načinu života i njegovih prihoda i tražili da im se dostave pisani dokazi o poreklu imovine.

Prema rečima predsednika Udruženja sudija i tužilaca Srbije Nenada Stefanovića, zakon će se odnositi jednako na sve građane, a na udaru će se naći oni za koje poreski organi posumnjaju ili utvrde da za najviše tri uzastopne kalendarske godine imaju razliku iznad 150.000 evra između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda.

– Ukoliko pak bude i sumnje na izvršenje krivičnog dela, slučaj će biti prijavljen policiji i tužilaštvu – naveo je Stefanović.

Nakon što poreznici donesu rešenje o razlici između vrednosti imovine i prihoda, vlasnik te imovine može da podnese žalbu Ministarstvu finansija, čija će odluka biti konačna u upravnom postupku, ali će i dalje moći da pokrene upravni spor, i to tužbom pred Upravnim sudom.

Inače, smernice za utvrđivanje osoba čija će se imovina proveravati donosi direktor Poreske uprave, na osnovu analize rizika, s tim da one neće biti javno dostupne, kako se navodi u novom zakonu.

Na udaru poreznika naći će se celokupna imovina koja se kontroliše, odnosno stan, kuća, poslovna zgrada i prostorije, garaža, zemljište, ali i finansijski instrumenti, udeli u kompanijama, oprema za obavljanje samostalne delatnosti, motorna vozila, čamci, brodovi i drugi plovni objekti i vazduhoplovi, štedni ulozi i gotov novac, kao i druga imovinska prava.

Zakonom je propisano da su svi koji učestvuju u ovom postupku dužni da podatke iz postupka čuvaju kao profesionalnu tajnu.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Inspektori kreću u “češljanje” porekla imovine: Sve spremno za primenu zakona, ko “pređe” razliku od 150.000 evra biće u problemu". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Menadžeri  prodaje očekuju  stabilizaciju  na tržištu  polovnih  automobila 

Iako  je  prodaja  polovnih  automobila  na  tržištu  već  duže  vreme  smanjena ,  podaci  iz  decembra  prošle  godine  pokazuju  da  se  situacija na tom  polju  postepeno   stabilizuje ,  kaže  menadžer  prodaje  automobila  u  kompaniji  British  Motors u  Prislonici  kod  Čačka.  Tačno  je  ističe  ,  da je  došlo  do  poskupljenja ovih  vozila,  ali  će se  ta  cena  zadržati  u  narednom  periodu  na  zadovoljstvo  kupaca.

Oko tri miliona starih brojila biće zamenjeno pametnim do 2030. godine

Oko tri miliona starih brojila biće zamenjeno pametnim do 2030. godine. Potrošači će moći da kontrolišu kvalitet ispuručene električene energije  i imaće preciznije uvide u potrošnju , a  distruibuteri će moći daljinski da upravljaju brojilima I da znatno poboljšaju naplatu struje.

Super  analizom   do  više  cene mleka  po litru

Proizvođači  mleka  mogu  dodatno  da  provere kvalitet  mleka  u  Nacionalnoj  laboratoriji  za  ispitivanje  mleka  koja se  nalazi  u  Batajnici,  a na  osnovu  poziva  koje  je nedavno   proizvođačima  uputilo Ministarstvo  poljoprivrede. 

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up