Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama

Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama

24/12/2019

Autor: 

Info Press

Izvor: Info Press

Foto: Info Press

Grupa „Novinarke protiv nasilja prema ženama“ predstavila je šestomesečnu analizu medijskog izveštavanja o nasilju prema ženama, kao i konkretne smernice za etičko izveštavanje o nasilju prema ženama koje su izradile novinarke angažovane u grupi.

Analiza medijskih objava, u periodu od 1. januara do 30. juna 2019. godine, pokazala je da je 70 odsto medijskih objava o nasilju prema ženama imalo neke elemente neetičkog izveštavanja.

„Donekle je već opšte mesto da mediji o ovoj temi najčešće izveštavaju senzacionalistički, da se krši Kodeks novinara Srbije i da se izveštava prevashodno kada se neki slučaj nasilja ili ubistva žena već desi. Ova analiza to potvrđuje.“ kaže Sanja Pavlović, iz Autonomnog ženskog centra.

Polovina analiziranih objava otkrila je identitet žrtve i njene porodice, dok je 45 odsto njih senzacionalistički i stereotipno opisivalo nasilje, žrtvu i nasilnika i sadržalo detaljne opisa čina nasilja ili ubistva. Takođe, već u samom naslovu 45 odsto medijskih objava ima neki od ova tri elementa neetičkog izveštavanja. U analiziranom periodu mediji su znatno češće pisali o nasilju prema ženama baveći se konkretnim slučajevima (79%), nego fenomenom nasilja iz edukativnog ugla (21%). Analizom su obuhvaćene sve objave u elektronskim i štampanim medijima, kao i na internet portalima iz Ebart arhive medijskog izveštavanja, koje su pominjale nasilje nad ženama, nasilje u porodici, seksualno nasilje prema ženama i devojkama, ubistva žena u partnerskom i porodičnom kontekstu i počinioce nasilja nad ženama.

„Obuke koje smo držale novinarima i novinarkama u različitim lokalnim sredinama u Srbiji pokazale su da novinari ne prave greške kada izveštavaju o nasilju prema ženama iz zle namere, već iz neznanja. Želim da istaknem da je loše izveštavanje o ovoj temi gore čak i od neizveštavanja.“ poručila je Ana Manojlović, novinarka RTS-a.

Kako bi doprinela da se poboljša kvalitet izveštavanja o nasilju prema ženama grupa „Novinarke protiv nasilja prema ženama“ izradila je smernice za etičko izveštavanje o ovoj temi. Cilj smernica je da razreše dileme s kojima se često susreću novinarke i novinari, ali i da se izbegne ili makar umanji nivo traumatizacije žena sa iskustvom nasilja, koja nastaje kao posledica izloženosti javnosti.

„Znajući koliko u štampanim i onlajn medijima novinari imaju mali uticaj na naslov i opremu koji prate njihov tekst mi smo napisale i posebne smernice za urednike. Smernice namenjene novinarima daju jasan odgovor na pitanje kako treba izveštavati o nasilju prema ženama, ali je važno i da urednici vode računa koga šalju da izveštava o ovoj temi i da omoguće novinarima da se dodatno edukuju. Mediji imaju i važnu ulogu da ukažu na propuste i greške u sistemu kada izveštavaju o nasilju nad ženama.“ rekla je Jovana Gligorijević, zamenica glavnog urednika nedeljnika Vreme.

„Mediji su ključan faktor u oblikovanju stavova javnosti o fenomenu nasilja. Zahvaljujući medijima i izveštavanju o nasilju nad ženama javnost zna o kakvom se problemu radi, o njegovim posledicama, ali takođe i o radu institucija. Izveštavanje o okončanim slučajevima nasilja i sudskim presudama, primera radi, može da ima i preventivni značaj i ohrabri žrtve da prijave nasilje.“ smatra Maja Branković Đundić , koordinatorka programa za borbu protiv nasilja nad ženama u UNDP-u.

Smernice su napisane tako da budu korisne svim medijima: štampanim, elektronskim i digitalnim. Osmišljene su u skladu s Kodeksom novinara Srbije, koji je bio osnova za njihovu izradu.

„Smatramo da takvim izveštavanjem novinari i novinarke poštuju kodeks svoje profesije i uvažavaju dostojanstvo ličnosti o kojima pišu i, što je najvažnije, ne ugrožavaju bezbednost preživele. Odgovornim izveštavanjem pružamo podršku ženama koje su preživele nasilje da iz nasilja izađu, a društvo podstičemo na apsolutnu neprihvatljivost nasilnog ponašanja. Neadekvatnim ili stereotipnim izveštavanjem u medijima nasilje se normalizuje u javnom mnjenju.“, poručuju novinarke okupljene u grupi.

Novinarke protiv nasilja prema ženama“ je grupa koju čini oko trideset novinarki iz nacionalnih i lokalnih medija u Srbiji koje se organizovano, javno i glasno bore protiv nasilja prema ženama. Grupa se zalaže da se prilikom izveštavanja o nasilju prema ženama govori kao o društvenom problemu, da se ukaže na njegove uzroke, jasno osudi svaki oblik nasilja i pozovu na odgovornost počinioci i institucije nadležne za zaštitu od nasilja.

Novinarke protiv nasilja nastoje da izgrade mrežu u celoj Srbiji koja će zajedničkim medijskim delovanjem doprineti borbi protiv nasilja prema ženama. Grupa je osnovana uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Fonda B92, u okviru projekta “Integrisani odgovorna nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji II”, koji partnerski sprovode UNDP i Vlada Srbije, uz podršku Vlade Švedske.

Analiza medijskog izveštavanja je u prilogu, a Smernice za etičko izveštavanje o nasilju prema ženama mogu se preuzeti na linku: https://bit.ly/34aMyOS

 Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

JKP „Vodovod“ Čačak – OBAVEŠTENJE

JKP „VODOVOD“ Čačak

Počelo prijavljivanje  za rehabilitaciju  u banjama

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje  raspisao je oglas za upućivanje penzionera  na rehabilitaciju za 2024. godinu, a pravo da konkurišu za desetodnevni besplatni  boravak  u banjama i  lečilištima  u  Srbiji  imaju korisnici čija penzija iznosi do 39.850 dinara i imaju prebivalište u Srbiji.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Polaganjem venaca na spomen obeležja u Gornjem Milanovcu obeležen Dan opštine

Povodom Dana opštine Gornji Milanovac, 209 godina od podizanja Drugog srpskog ustanka u Takovu i 171 godine od osnivanja grada Gornjeg Milanovca danas su vence na spomenik Slobode i spomenike vojvodi Milanu Obrenoviću, knezu Aleksandru Karađorđeviću, vojvodi  Živojinu Mišiću i kraljici Dragi Obrenović položili DejanKovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac, Lazar Nikolić, predsednik SO Gornji Milanovac, Jadranka Dostanić, zamenica predsednika opštine Gornji Milanovac, potpukovnik Nenad Dražinac,komandant Centra za obuku veze i informatike i Nebojša Lazović, član Opštinskog veća Opštine Gornji Milanovac.

Osnovci na ispitu zrelosti i znanja

U  osnovnim školama organizuje se pripremna  nastava za buduće srednjoškolce kako bi  im olakšali pripreme za završni ispit koji ih očekuju u junu.

Nedelja prevencije povreda u saobraćaju

Nedelja prevencije povreda u saobraćaju obeležava se u  periodu od 22. do 28. aprila. Ova praksa sprovodi se širom sveta svake poslednje nedelje meseca aprila, sa namerom da se skrene pažnja na katastrofalne posledice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na pojedince, njihove porodice i na društvo u celini.

Predavanje “upravljanje finansijama” Vladimira Veličkovića u IBC Zlatibor

U IBC Zlatibor, 25. aprila u 18:00, očekuje nas izuzetan događaj za sve trenutne i buduće preduzetnike. Vladimir Veličković, poznati poslovni konsultant iz Konsultantske kuće Solvion i autor bestselera “Biznis Bukvar,” dolazi da podeli svoje bogato iskustvo u finansijama i preduzetništvu.

Oblaci, kiša i pljuskovi – temperatura do 18 stepeni

Oblačno i kišovito vreme danas u zemlji. Košava u Podunavlju i Pomoravlju. Najviša dnevna temperatura do 18 stepeni.

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
44

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama

24/12/2019
Autor:
Info Press
Izvor: Info Press
Foto: Info Press

Grupa „Novinarke protiv nasilja prema ženama“ predstavila je šestomesečnu analizu medijskog izveštavanja o nasilju prema ženama, kao i konkretne smernice za etičko izveštavanje o nasilju prema ženama koje su izradile novinarke angažovane u grupi.

Analiza medijskih objava, u periodu od 1. januara do 30. juna 2019. godine, pokazala je da je 70 odsto medijskih objava o nasilju prema ženama imalo neke elemente neetičkog izveštavanja.

„Donekle je već opšte mesto da mediji o ovoj temi najčešće izveštavaju senzacionalistički, da se krši Kodeks novinara Srbije i da se izveštava prevashodno kada se neki slučaj nasilja ili ubistva žena već desi. Ova analiza to potvrđuje.“ kaže Sanja Pavlović, iz Autonomnog ženskog centra.

Polovina analiziranih objava otkrila je identitet žrtve i njene porodice, dok je 45 odsto njih senzacionalistički i stereotipno opisivalo nasilje, žrtvu i nasilnika i sadržalo detaljne opisa čina nasilja ili ubistva. Takođe, već u samom naslovu 45 odsto medijskih objava ima neki od ova tri elementa neetičkog izveštavanja. U analiziranom periodu mediji su znatno češće pisali o nasilju prema ženama baveći se konkretnim slučajevima (79%), nego fenomenom nasilja iz edukativnog ugla (21%). Analizom su obuhvaćene sve objave u elektronskim i štampanim medijima, kao i na internet portalima iz Ebart arhive medijskog izveštavanja, koje su pominjale nasilje nad ženama, nasilje u porodici, seksualno nasilje prema ženama i devojkama, ubistva žena u partnerskom i porodičnom kontekstu i počinioce nasilja nad ženama.

„Obuke koje smo držale novinarima i novinarkama u različitim lokalnim sredinama u Srbiji pokazale su da novinari ne prave greške kada izveštavaju o nasilju prema ženama iz zle namere, već iz neznanja. Želim da istaknem da je loše izveštavanje o ovoj temi gore čak i od neizveštavanja.“ poručila je Ana Manojlović, novinarka RTS-a.

Kako bi doprinela da se poboljša kvalitet izveštavanja o nasilju prema ženama grupa „Novinarke protiv nasilja prema ženama“ izradila je smernice za etičko izveštavanje o ovoj temi. Cilj smernica je da razreše dileme s kojima se često susreću novinarke i novinari, ali i da se izbegne ili makar umanji nivo traumatizacije žena sa iskustvom nasilja, koja nastaje kao posledica izloženosti javnosti.

„Znajući koliko u štampanim i onlajn medijima novinari imaju mali uticaj na naslov i opremu koji prate njihov tekst mi smo napisale i posebne smernice za urednike. Smernice namenjene novinarima daju jasan odgovor na pitanje kako treba izveštavati o nasilju prema ženama, ali je važno i da urednici vode računa koga šalju da izveštava o ovoj temi i da omoguće novinarima da se dodatno edukuju. Mediji imaju i važnu ulogu da ukažu na propuste i greške u sistemu kada izveštavaju o nasilju nad ženama.“ rekla je Jovana Gligorijević, zamenica glavnog urednika nedeljnika Vreme.

„Mediji su ključan faktor u oblikovanju stavova javnosti o fenomenu nasilja. Zahvaljujući medijima i izveštavanju o nasilju nad ženama javnost zna o kakvom se problemu radi, o njegovim posledicama, ali takođe i o radu institucija. Izveštavanje o okončanim slučajevima nasilja i sudskim presudama, primera radi, može da ima i preventivni značaj i ohrabri žrtve da prijave nasilje.“ smatra Maja Branković Đundić , koordinatorka programa za borbu protiv nasilja nad ženama u UNDP-u.

Smernice su napisane tako da budu korisne svim medijima: štampanim, elektronskim i digitalnim. Osmišljene su u skladu s Kodeksom novinara Srbije, koji je bio osnova za njihovu izradu.

„Smatramo da takvim izveštavanjem novinari i novinarke poštuju kodeks svoje profesije i uvažavaju dostojanstvo ličnosti o kojima pišu i, što je najvažnije, ne ugrožavaju bezbednost preživele. Odgovornim izveštavanjem pružamo podršku ženama koje su preživele nasilje da iz nasilja izađu, a društvo podstičemo na apsolutnu neprihvatljivost nasilnog ponašanja. Neadekvatnim ili stereotipnim izveštavanjem u medijima nasilje se normalizuje u javnom mnjenju.“, poručuju novinarke okupljene u grupi.

Novinarke protiv nasilja prema ženama“ je grupa koju čini oko trideset novinarki iz nacionalnih i lokalnih medija u Srbiji koje se organizovano, javno i glasno bore protiv nasilja prema ženama. Grupa se zalaže da se prilikom izveštavanja o nasilju prema ženama govori kao o društvenom problemu, da se ukaže na njegove uzroke, jasno osudi svaki oblik nasilja i pozovu na odgovornost počinioci i institucije nadležne za zaštitu od nasilja.

Novinarke protiv nasilja nastoje da izgrade mrežu u celoj Srbiji koja će zajedničkim medijskim delovanjem doprineti borbi protiv nasilja prema ženama. Grupa je osnovana uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Fonda B92, u okviru projekta “Integrisani odgovorna nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji II”, koji partnerski sprovode UNDP i Vlada Srbije, uz podršku Vlade Švedske.

Analiza medijskog izveštavanja je u prilogu, a Smernice za etičko izveštavanje o nasilju prema ženama mogu se preuzeti na linku: https://bit.ly/34aMyOS

 Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Polaganjem venaca na spomen obeležja u Gornjem Milanovcu obeležen Dan opštine

Povodom Dana opštine Gornji Milanovac, 209 godina od podizanja Drugog srpskog ustanka u Takovu i 171 godine od osnivanja grada Gornjeg Milanovca danas su vence na spomenik Slobode i spomenike vojvodi Milanu Obrenoviću, knezu Aleksandru Karađorđeviću, vojvodi  Živojinu Mišiću i kraljici Dragi Obrenović položili DejanKovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac, Lazar Nikolić, predsednik SO Gornji Milanovac, Jadranka Dostanić, zamenica predsednika opštine Gornji Milanovac, potpukovnik Nenad Dražinac,komandant Centra za obuku veze i informatike i Nebojša Lazović, član Opštinskog veća Opštine Gornji Milanovac.

Osnovci na ispitu zrelosti i znanja

U  osnovnim školama organizuje se pripremna  nastava za buduće srednjoškolce kako bi  im olakšali pripreme za završni ispit koji ih očekuju u junu.

Nedelja prevencije povreda u saobraćaju

Nedelja prevencije povreda u saobraćaju obeležava se u  periodu od 22. do 28. aprila. Ova praksa sprovodi se širom sveta svake poslednje nedelje meseca aprila, sa namerom da se skrene pažnja na katastrofalne posledice koje saobraćajne nezgode ostavljaju na pojedince, njihove porodice i na društvo u celini.

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up